DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Aprīlī būtiski pieaudzis saņemto blakņu ziņojumu skaits 

FOTO: Freepik

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) šogad saņēmusi 66 iedzīvotāju ziņojumus par zāļu blaknēm, no kuriem 40 ziņojumi saņemti aprīlī. Pērn visa gadā laikā saņemts tikai 61 iedzīvotāju ziņojums par blaknēm. Šogad saņemti blakņu ziņojumi par antibiotikām, hormonāliem līdzekļiem, sirds un asinsvadu sistēmas ārstēšanai paredzētām zālēm, pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem, kā arī pretdiabēta zālēm.  Aprīlī iedzīvotāji ziņojuši par tādām zāļu blaknēm kā izsitumi, dermatīts, cukura līmeņa paaugstināšanās asinīs, trombocitopēnija, sirdsdarbības paātrināšanās, panikas lēkmes un citām blaknēm. Katrs saņemtais ziņojums ir svarīgs zāļu drošuma uzraudzībā.

ZVA atgādina, ka ikviens iedzīvotājs var ziņot par jebkuru novērotu reakciju, par ko ir aizdomas, ka tā ir zāļu blakne.  

Lai blakņu ziņojumus varētu iesniegt ātrāk un vienkāršāk, aprīļa sākumā ZVA būtiski uzlabojusi ziņojuma iesniegšanas veidu. Šobrīd blakņu ziņojumus iespējams iesniegt, ar mobilo tālruni noskenējot kvadrātkodu jeb QR kodu un aizpildot ziņojuma veidlapu elektroniski. Kvadrātkods pieejams aptiekās un slimnīcās visā Latvijā un ZVA tīmekļvietnē. Kvadrātkods aizvedīs uz iedzīvotājiem paredzētu blakņu ziņošanas veidlapu.  

Ziņot par zāļu blaknēm var arī ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai”, pēc tam izvēloties sadaļu “Zāles” un “Ziņot par blakusparādībām”. Ja rodas grūtības, lai paziņotu par novēroto zāļu blakni, iesakām lūgt  ģimenes locekļus, sociālo darbinieku vai farmaceitu aptiekā palīdzēt sagatavot ziņojumu un to nosūtīt ZVA.  

Visus saņemtos blakņu ziņojumus ZVA izvērtē un ievada starptautiskā ES datubāzē, kurā apkopoti un izvērtēti ziņojumi no visas Eiropas un pasaules. 

“Vēlamies iedrošināt un aicināt ikvienu zāļu lietotāju ziņot ZVA, ja tiek novērota nevēlama reakcija pēc zāļu lietošanas. Ziņošana ļauj ātrāk atklāt jaunas un retas blaknes, un no tām turpmāk pasargāt citus cilvēkus.Visi ZVA iesniegtie ziņojumi tiek izvērtēti un tajos sniegtā informācija tiek ņemta vērā, apsverot tālākas darbības, lai novērstu vai mazinātu zāļu radītu kaitējumu cilvēkam un sabiedrības veselībai kopumā,” norāda ZVA Farmakovigilances nodaļas vadītāja Zane Stade. 

Ja ir bažas, ka zāles izraisījušas blakni, vispirms jāsazinās ar ārstu vai farmaceitu, lai saņemtu medicīnisku padomu par nepieciešamo rīcību, piemēram, zāļu lietošanas pārtraukšanu, devas samazināšanu vai aizvietošanu ar cita veida zālēm.  Ļoti svarīgi par šiem veselības traucējumiem, par kuriem ir aizdomas, ka tie varētu būt zāļu blakne, paziņot arī ZVA.   

Lai iedrošinātu sabiedrību un veicinātu zāļu blakņu ziņošanas kultūru Latvijā, ZVA aprīlī aizsāka sabiedrības informēšanas kampaņu “Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!”. Kampaņas mērķis ir palielināt iedzīvotāju informētību par zāļu blaknēm,  izpratni par ziņošanas svarīgumu un veicināt ziņošanu  par novērotām blaknēm Zāļu valsts aģentūrai.  

Kampaņas ietvaros izstrādāti vairāki informatīvi materiāli sabiedrībai – videoklips, informatīvs buklets iedzīvotājiem un farmaceitiem, plakāti un uzlīmes ar QR kodu ērtākai zāļu blakņu ziņošanai.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI