DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts vērtības

Valsts svētku noskaņā – grāmata “Gunārs Astra. Pēdējais Vārds”

Izcila personība. Viens no sava laika spilgtākajiem Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībniekiem – Gunārs Astra. Savas valsts atjaunošanu gan viņam piedzīvot neizdevās, bet viņš zināja, kā mainīt lietas, lai mums atjaunotā valsts patiktu. Gaidāmo valsts svētku kontekstā vērts ieskatīties viņa ideālos par Latvijas valsti. 

Pirms vairāk nekā diviem gadiem tika atvērta grāmata, kas veltīta slavenākajai G. Astras runai – viņa pēdējam vārdam 1983. gada 15. decembrī Latvijas PSR Augstākajā tiesā. Kāpēc katram Latvijas valsts pilsonim būtu jāizlasa šī grāmata? Par to savs viedoklis ir grāmatas idejas autoram un projekta vadītājam Arnim Šablovskim.    

"Pateicoties tādiem cilvēkiem kā Gunārs Astra, mums ir bijusi iespēja atjaunot valsti, uzturēt valsts ideju caur visiem padomju laikiem, un arī šodien mēs varam pie viņa attieksmes pret lietām atrast veidu, mugurkaulu, kā mainīt lietas, lai mums atjaunotā valsts patiktu. (..) tāpēc šis teksts katram, kas sevi sauc par Latvijas valsts pilsoni, ir jāizlasa un ne vienu reizi vien," tā 4. maija gaidās saka A. Šablovskis. 

G. Astra tika divas reizes tiesāts par savu pārliecību, ka Latvija ir okupēta un tiek pārkrievota. Teju 20 gadus pavadījis ieslodzījuma vietās. Neatkarības atjaunošanu Astra nepiedzīvoja, taču savā pēdējā vārdā Latvijas PSR Augstākajā tiesā 1983. gada 15. decembrī sacīja: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot." 

Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju 2022. gadā laida klajā grāmatu, kas veltīta slavenākajai Gunāra Astras runai. Interesenti to var iegādāties šeit: https://juristavards.lv/veikals/produkts/gunars-astra-pedejais-vards/    

Izdevumā publicēta īsa G. Astras biogrāfija, vēsturiskais komentārs un G. Astras runa ar Dr. hist. Ginta Apala skaidrojumiem. Grāmata ir piecās valodās. Ilustrācijām izmantoti Latvijas Okupācijas muzeja un Leona Astras arhīvu fotoattēli no G. Astras un viņa ģimenes, kuros G. Astra redzams dažādos dzīves posmos. 

"Latvijas Vēstnesis" ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma — vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls "Jurista Vārds" / juristavards.lv. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI