DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Nenokārtotās parādsaistības – visbiežāk konstatētais pārkāpums politisko organizāciju 2022. gada pārskatu pārbaudēs 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc veiktajām politisko partiju un to apvienību pārskatu un finansiālās darbības pārbaudēm secina, ka gandrīz puse politisko organizāciju savā darbībā pieļāvušas Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma pārkāpumus. Nemainīgi kopš iepriekšējā perioda KNAB visbiežāk konstatēja, ka politiskās organizācijas nav norēķinājušās par preču un pakalpojumu iegādēm likumā noteikto 90 dienu laikā no dienas, kad iestājies samaksas termiņš.  

KNAB pārbaudīja 57 politisko partiju un to apvienību gada pārskatus, tai skaitā valsts budžeta finansējuma izlietošanas atbilstību Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma prasībām. 2022. gadā deviņām politiskajām partijām un to apvienībām bija piešķirts 3 897 698,25 eiro valsts budžeta finansējums, un gandrīz visu šī finansējuma summu politiskās organizācijas izlietoja. 

Pārbaužu laikā KNAB konstatēja, ka 17 politiskās organizācijas, tostarp  vairākas valsts budžeta finansējumu saņēmušās politiskās partijas un to apvienības, nav dzēsušas savas parādsaistības 90 dienu laikā no dienas, kad iestājies samaksas termiņš. Tas likuma izpratnē tiek pielīdzināts aizņēmumiem, ko politiskajām partijām un to apvienībām ir aizliegts ņemt un kas jāatmaksā valsts budžetā. Politiskās organizācijas parādsaistībās uzkrājušas kopumā 377 402,53 eiro. 

Tāpat KNAB konstatēja, ka vairākos gadījumos politiskās organizācijas, kas saņēma valsts budžeta līdzekļus, pārsniegušas pieļaujamo procentuālo limitu vienai mērķu grupai, t.i., komunikācijai ar sabiedrību, par kopsummā 224 176,95 eiro. Atsevišķas politiskās organizācijas nav ievērojušas arī vienas minimālās mēnešalgas ierobežojumu attiecībā uz valsts amatpersonas atalgojuma segšanu un norēķinu kārtību, kādā jāveic avansa maksājumi par preču un pakalpojumu iegādēm.  

Saskaņā ar KNAB iesniegto informāciju politiskās organizācijas 2022. gadā ziedojumos kopumā saņēmuši 2 428 181,27 eiro, savukārt iestāšanās naudās un biedru naudās, kas tās maksātājam pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu kalendārajā gadā, politiskajām organizācijām iemaksāti kopsummā 127 854,41 eiro. Pārbaudot šo pozīciju gada pārskatos, KNAB konstatēja nebūtiskus pārkāpumus – vairākos gadījumos nav bijusi ievērota saņemto ziedojumu iesniegšanas kārtība, kā arī četros gadījumos pieņemts pretlikumīgs finansējums, kā rezultātā politiskajām organizācijām 8 700,62 eiro uzdots atmaksāt valsts budžetā. 

Pārbaužu rezultātā KNAB saskatīja pamatu saukt pie administratīvās atbildības 23 politiskās organizācijas un piemērot tām kopumā 5 660 eiro naudas sodu par Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma pārkāpumiem.  

Visi iesniegtie politisko partiju un to apvienību 2022. gada pārskati pieejami KNAB tīmekļvietnē un oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. KNAB ziņojums par politisko partiju un to apvienību 2022. gada pārskatu pārbaužu rezultātiem pieejams KNAB tīmekļvietnē. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI