DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Pašvaldību vadošajām amatpersonām būs jāsaņem speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam

Pašvaldību vadošajām amatpersonām būs jāsaņem speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam. To paredz ceturtdien, 21.martā, Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi likumā “Par valsts noslēpumu” un izmaiņas Pašvaldību likumā. Izmaiņas likumos rosinājis Valsts prezidents. 

Ne tikai valsts apdraudējuma vai krīzes apstākļos, bet arī ikdienā ļoti nozīmīga ir efektīva pašvaldību spēja reaģēt un rīkoties. Aizsardzības komisija pievienojas Valsts prezidenta uzskatam, ka mūsdienu ģeopolitiskajos apstākļos nav pieļaujama situācija, ka pašvaldību vadošās amatpersonas, kuru amata pienākumos ietilpst valstisku un sabiedriski nozīmīgu pienākumu veikšana, varētu neatbilst likumā noteiktajām prasībām, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam vai nebūtu spējīgas darboties ar aizsargājamu informāciju, uzsver par likumprojektu virzību Saeimā atbildīgās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis. 

Speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam būs nepieciešama pašvaldības domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam pēc 2025.gada pašvaldību vēlēšanām. Ja līdz šim laikam kādā pašvaldībā notiek jaunas domes vēlēšanas, jaunievēlētās domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam arī būs jāsaņem šī atļauja. 

Pienākums saņemt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam attieksies arī uz pašvaldības izpilddirektoru un viņa vietnieku. Ja to neiegūs, persona no šī amata būs atbrīvojama. 

Pašvaldībai būs jānosūta pieprasījums attiecīgajai valsts drošības iestādei par speciālās atļaujas piešķiršanu domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc ievēlēšanas amatā, bet izpilddirektoram un viņa vietniekam – ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc iecelšanas amatā. Savukārt attiecībā uz izpilddirektoru vai viņa vietnieku, kas savu amatu ieņem 2024.gada 1.jūnijā, – ne vēlāk kā viena mēneša laikā no šī datuma. 

Ja, piemēram, domes vadītājs vai viņa vietnieki nesaņems šo atļauju, tā būs domes izšķiršanās, vai šādas vēlētas amatpersonas var turpināt savu darbu, iepriekš uzsvēruši prezidenta padomnieki. Tādā situācijā rīcība būs politisks process, taču domes neizlēmības gadījumā lēmumu var pieņemt arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, iepriekš akcentējuši komisijas deputāti. 

Likumprojekta autori arī norādījuši, ka speciālo atļauju saņemšana būtiski uzlabos valsts un pašvaldību sadarbību, kā arī garantēs, ka valsts var dalīties ar aizsargājamu informāciju. 

Grozījumi likumā “Par valsts noslēpumu” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, savukārt izmaiņas Pašvaldību likumā šī gada 1.jūnijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI