DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. februārī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Ministrs K. Melnis: Zinātnieki, jaunie profesionāļi un nozares eksperti ir zaļā kursa dzinējspēks

Š. g. 16. februārī klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis devās vizītē uz Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) Ķīpsalā, Rīgā, kur tikās ar RTU rektoru Tāli Juhnu, RTU vadības pārstāvjiem, kā arī studentiem. Vizītes ietvaros ministram RTU pārstāvji sniedza plašu un detalizētu ieskatu aktuālākajos pētījumos enerģētikas, klimata un vides jomā. Tika apmeklētas arī vairākas RTU laboratorijas.

Ministrs Kaspars Melnis: “Apmeklējot RTU, kā arī uzklausot universitātes vadības, mācībspēku un arīdzan studentu redzējumu, kā arī idejas par Eiropas Savienības zaļā kursa sasniegšanu – ir skaidri redzams, ka mūsu jaunie profesionāļi un zinātnieki viennozīmīgi ir un būs Latvijas zaļo mērķu sasniegšanas dzinējspēks. Inovatīvi risinājumi, kā arī svaigs un datos balstīts redzējums ir tas, kas ievērojami spēj veicināt jaunu zaļo tehnoloģiju ienākšanu mūsu sabiedrības ikdienā, kā arī spēj veidot konstruktīvus ieteikumus normatīvo aktu bāzes izveidei. Jau iepriekš esmu uzsvēris, ka ikviens no mums ir un būs daļa no zaļā kursa mērķu sasniegšanas – no tā būs atkarīgs tas, kā un cik veiksmīgi spēsim savā ikdienā ieviest mūsdienīgu paradumu maiņu. Esmu gandarīts, ka ir tik daudz jauniešu – topošie jaunie profesionāļi, kurus interesē veidot arvien jaunus, zinātnē balstītus risinājumus!”

Apmeklējot RTU, ministrs Kaspars Melnis viesojās vairākās laboratorijās. Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijā ministrs profesores Lindas Mežules vadībā guva ieskatu gan ūdens attīrīšanas, gan bioenerģijas tehnoloģijas, kā arī apsprieda aļģu izmantošanu notekūdeņu attīrīšanā un biodegvielas ražošanā.

RTU zinātnieki pēta gan dažādu aļģu, sēņu un citu mikroorganismu izmantošanu notekūdeņu attīrīšanai, piemēram, no farmakoloģiskā vai cita veida piesārņojuma, gan izstrādā videi draudzīgas tehnoloģijas biomasas efektīvai pārstrādei, lai ražotu biodegvielu un biogāzi. Turklāt pētniecībā aktīvi iesaistās arī studenti, piemēram, attīstot gan bioloģiskos procesos balstītu sistēmu notekūdeņu attīrīšanai un resursu atgūšanai, gan tehnoloģiju pārtikas atkritumu kompostēšanai iekštelpās.

Savukārt Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta profesors Anatolijs Borodiņecs, izrādot Klimata kameru, informēja gan par jaunākajiem pētījumiem telpu gaisa kvalitātes un ventilācijas jomā, piemēram, šobrīd pētījumos uzmanība vērsta uz telpu gaisa kvalitāti izglītības iestādēs, gan par energoefektīvām īslaicīgas dzīvošanas ēkām, kā arī ballistiski drošu ēku izstrādnēm. Zinātnieki veic pētījumus ēku energoefektivitātes jomā, pēta un attīsta nulles enerģijas ēkas, izzina būvniecības siltumfiziku. Turklāt aktīvi sadarbojas ar Ukrainas kolēģiem civilās aizsardzības un arīdzan militāro tehnoloģiju jomā.

Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta asociētais profesors Jānis Zaķis stāstīja par elektroenerģijas pārveidošanas tehnoloģijām un demonstrēja RTU studentu un RTU Inženierzinātņu vidusskolas studentu uzbūvētu elektrotriciklu. J. Zaķa vadīto studentu komandas mērķis ir uzbūvēt energoefektīvu un zaļu transportlīdzekli, kas enerģiju izmantotu pēc iespējas efektīvāk, un ar to startēt pasaulē vadošajās studentu inženierijas sacensībās - jau veiksmīgi esot startējuši sacensībās Latvijā un Vācijā.

Ar degšanas procesiem biomasas apkures sistēmās un inovācijām kaitīgo emisiju samazināšanai Degšanas procesu izpētes laboratorijā iepazīstināja Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) asociētais profesors Vladimirs Kirsanovs. Zinātnieka vadībā ir izstrādāta efektīva tehnoloģija privātmāju radīto dūmgāzu attīrīšanai, lai samazinātu kaitīgo emisiju nonākšanu atmosfērā. Laboratorijā arī tiek pētītas iespējas radīt apkures granulas no dažādas Latvijā pieejamas biomasas. 

Savukārt VASSI vadošais pētnieks Miķelis Dzikēvičs sarunā ar ministru pievērsās saules enerģijas aktualitātēm, kas ļautu samazināt atkarību no fosilo energoresursu izmantošanas, un izrādīja Saules energosistēmu laboratoriju. Laboratorijā zinātnieki nodarbojas ar saules siltuma sistēmu elementu – saules kolektoru, akumulācijas tvertņu un kontroles sistēmu – pētīšanu, kā arī to modelēšanu un uzlabošanu, pēta un attīstīta arī fāžu pārejas materiālus un to izmantošanu siltuma akumulācijas sistēmās.

Ministram K. Melnim sanāksmē ar RTU zinātniekiem un studentiem tika sniegts ieskats aktuālākajos pētījumos enerģētikas, klimata un vides jomā. Tāpat ministram tika izklāstīti universitātes ambiciozie plāni, t.sk., par to kā RTU redz klimatneitralitātes sasniegšanu 2035. gadā RTU kompleksa – ēku un teritorijas – ietvaros. RTU vadība norādīja, ka RTU zinātniekiem ir kompetences kā vides un klimata politikas instrumentu modelēšanā, klimatneitralitātes tehnoloģiju izstrādē un analīzē dažādiem tautsaimniecības sektoriem, oglekļa dioksīda uztveršanas, transportēšanas, uzglabāšanas un izmantošanas pētniecībā un risinājumu izstrādē, tā biotehionomikā un biotehnoloģijā, ilgtspējīgu inovāciju radīšanā siltumapgādei un aukstumapgādei, energoplānošanā, atjaunīgās enerģijas sistēmas ilgtspējīgā attīstībā utt.

RTU zinātnieki arī izstrādājuši un pasaules atzinību guvušu jauna veida atsaistītās elektrolīzes tehnoloģiju drošai un efektīvai ūdeņraža ražošanai, tiek pētītas arī citas ilgtermiņa enerģijas uzglabāšanas tehnoloģijas, tehnoloģijas elektroauto uzlādes infrastruktūras attīstībai, digitālo tehnoloģiju integrācijas enerģētikā, kā arī īstenoti moderno bioeļļu un biodīzeļdegvielu pētījumi, neizmantojot pārtikā lietojamas izejvielas utt.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI