DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. janvārī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Pasludināto maksātnespējas procesu skaits atgriezies Covid-19 laika līmenī

2023.gadā vērojams maksātnespējas procesu skaita samazinājums. Tas liecina, ka nedz Covid-19, ne Krievijas sāktā kara Ukrainā izraisīto ekonomisko sarežģījumu sekas maksātnespējas nozarē vēl nav jūtamas. 2024. gada sākumā Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzībā kopumā ir 2240 maksātnespējas procesi un 85 tiesiskās aizsardzības procesi. 2023. gada sākumā Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzībā kopumā bija 2400 maksātnespējas procesi un 86 tiesiskās aizsardzības procesi.

Juridiskās personas maksātnespējas procesi

Pērn ierosinātas 308 juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas un tā rezultātā pasludināti 242 juridiskās personas maksātnespējas procesi. Salīdzinot ar 2022. gadu ir vērojams juridiskās personas maksātnespējas procesu skaita kritums, sasniedzot 2021. gada skaitu, kad spēkā bija dažādi maksātnespējas procesa uzsākšanas ierobežojumi Covid-19 seku mazināšanai. Procesu skaita samazinājums 2023. gadā liecina, ka nedz Covid-19, ne Krievijas sāktā kara Ukrainā izraisīto ekonomisko sarežģījumu sekas maksātnespējas nozarē vēl nav jūtamas.

Tiesiskās aizsardzības procesi

Salīdzinot ar pagājušo gadu, 2023. gadā ir samazinājies uzsākto tiesiskās aizsardzības procesu skaits – ierosinātas 90 lietas. Vienlaikus ir pieaudzis pasludināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits – pasludināti 25 procesi. Līdz ar to būtiski paaugstinājies rādītājs, kas raksturo attiecību starp ierosinātajiem un pasludinātajiem tiesiskās aizsardzības procesiem, 2023. gadā šis rādītājs ir 28%, turpretī 2022. gadā tas bija 12%.

Tiesa pasludina uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesu un apstiprina TAP pasākumu plānu, ja tas atbilst likuma prasībām un to ir saskaņojis Maksātnespējas likumā noteiktais kreditoru vairākums. Līdz ar to var secināt, ka pagājušajā gadā uzņēmumi, kas nonākuši finansiālās grūtībās, rūpīgāk strādājuši pie tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu izstrādes, un kreditori ir bijuši vairāk ieinteresēti šos plānus atbalstīt.

Fiziskās personas maksātnespējas procesi

2023. gadā nemainīga ir palikusi tendence samazināties fiziskās personas maksātnespējas procesu skaitam – pasludināti 737 maksātnespējas procesi. Ik gadu palielinoties valstī noteiktajai minimālajai mēnešalgai, pieaug fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīts, 2023. gadā tas bija 1280 eiro, bet 2024. gadā tas jau ir 1400 eiro, līdz ar to šis process personām, kuras nonākušas finansiālās grūtībās, kļūst arvien dārgāks.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI