DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Šovasar Ādažu poligonā apgredzenoti septiņi zaļo vārnu mazuļi

FOTO: LOB arhīvs

Latvijas Ornitoloģijas biedrības apsekotajās zaļo vārnu ligzdās Ādažu poligonā šovasar apgredzenoti septiņi zaļo vārnu mazuļi. Zaļā vārna ir viens no retākajiem Latvijā ligzdojošiem putniem, kas mūsdienās sastopams tikai Pierīgas mežos.

Kopumā 2023. gadā Ādažu militārajā poligonā atrastas četras apdzīvotas zaļo vārnu (Coracias garrulus) ligzdas. No tām trīs ligzdas bija zaļo vārnu būros, bet viena ligzda – pupuķu būrī. No apdzīvotajām četrām ligzdām sekmīgas bija tikai divas. Abās sekmīgajās ligzdās putnu eksperts Edmunds Račinskis apgredzenojis septiņus zaļo vārnu jaunos putnus, kuri šīs ligzdas atstājuši un devušies uz ziemošanas vietām. Visi septiņi šī gada mazuļi tika apgredzenoti ar metāla un krāsu gredzeniem.

“Kopumā Pierīgā 2023. gada vasarā bija zināmas divpadsmit apdzīvotas zaļo vārnu ligzdas – vienpadsmit no tām atradās būros, bet viena – dabiskā koka dobumā. Astoņas no tām bija sekmīgas. Tajās apgredzenoti 28 zaļo vārnu mazuļi, no kuriem septiņi – Ādažu poligona teritorijā,” stāsta ornitologs Edmunds Račinskis, piebilstot, ka pavisam septiņpadsmit gadu laikā Ādažu poligonā apgredzenoti 120 zaļo vārnu mazuļi. Lai arī zaļā vārna vēl pagājušā gadsimta vidū Latvijā bija parasta suga, šobrīd tā Latvijas teritorijā sastopama tikai Pierīgas mežos, kur ligzdo tikai ap desmit pāru zaļo vārnu.

Mūsdienās Latviju šķērso zaļo vārnu izplatības ziemeļu robeža. Šurp maija sākumā tās atgriežas no ziemošanas vietām Āfrikas dienvidos. Šiem putniem nepieciešama atklāta ainava lielu kukaiņu medīšanai un savrupi koki vai meža puduri, kur atrast dobumus vai piemērotus būrus ligzdošanai. Olu dēšana parasti notiek maija beigās, gadā pārim ir tikai viens perējums. Mazuļi sāk šķilties jūnija otrajā pusē, bet aptuveni jūlija vidū tie atstāj ligzdu.

Latvijā zaļo vārnu ir palicis tik maz, ka šo krāšņo putnu saglabāšana vairs iespējama tikai ar cilvēka palīdzību. Šī ir suga, kas jau 20 gadus ir uz izzušanas robežas Latvijā un kas ir saglabājusies tikai pateicoties brīvprātīgo entuziasmam zaļo vārnu būru uzturēšanā un ziedotāju atsaucībai. Ādažu poligonā zaļo vārnu labvēlīgo stāvokli nodrošina, izmantojot gan Eiropas Savienības, gan Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra budžetā paredzētos līdzekļus aizsargājamo biotopu un retu un aizsargājamo sugu labvēlīgā stāvokļa nodrošināšanai LR Aizsardzības ministrijas valdījumā esošajos īpašumos.

Zaļo vārnu ligzdu apsekošanu Ādažu militārajā poligonā 2023. gadā veikusi Latvijas Ornitoloģijas biedrība pēc Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra pasūtījuma.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI