DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. decembrī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

VARAM uzņem Ukrainas pārstāvju delegāciju

Šodien, 5. decembrī, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ar Ārlietu ministrijas (ĀM) atbalstu uzņem delegāciju no Ukrainas Čerņihivas apgabala, lai sniegtu metodisku atbalstu Ukrainas Čerņihivas apgabala attīstības jeb rehabilitācijas programmas izstrādē, daloties ar pieredzi sociāli ekonomiskās un telpiskās teritoriālās attīstības plānošanā un īstenošanā dažādos pārvaldes līmeņos, kā arī informācijas komunikāciju tehnoloģiju (IKT) izmantošanā. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa: "Liels prieks, ka šīs sadarbības ietvaros mums ir iespēja dalīties pieredzē un mācīties vienam no otra reģionālās attīstības un plānošanas jomā. Esam gatavi sniegt nepieciešamo atbalstu Čerņihivas apgabalam. Latvija ir aktīvi atbalstījusi un atbalstīs Ukrainu tās ceļā uz Eiropas Savienību. Latvijas atbalsts Ukrainai sasniedz vismaz 587 miljonus eiro jeb 1 % no iekšzemes kopprodukta. Valdība paredzējusi atbalstu Ukrainai arī nākamajā gadā, no valsts budžeta līdzekļiem novirzot, piecus miljonus eiro sociālo objektu rekonstrukcijas projektiem (t.sk. izglītības un veselības aprūpes iestādēm).” 

Tikšanās laikā VARAM eksperti dalās pieredzē par teritoriju attīstības plānošanu, reģionālās attīstības atbalsta instrumentiem, telpiskās plānošanas pieejām, IKT rīku izmantošanu teritorijas attīstības plānošanā un pašvaldību darbā, t.sk. ģeoinformācijas sistēmu pielietošanu, kā arī klientu apkalpošanas centru darbību.  

VARAM sadarbībā ar ĀM sniedz metodisko atbalstu Ukrainas Čerņihivas apgabala atjaunošanas programmas izstrādei. Programmas mērķis ir nodrošināt visaptverošu un precīzu zaudējumu apzināšanu, sekmējot Čerņihivas apgabala ilgtspējīgu un plānveidīgu rekonstrukciju īstermiņā un vidējā termiņā. Atjaunošanas programma kalpotu kā bāzes dokuments Čerņihivas apgabala turpmākajai attīstībai. Lai arī šāda veida plāni parasti tiek veidoti septiņu gadu termiņam, bet, ņemot vērā Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, pašlaik tas galvenokārt koncentrēsies uz steidzamajām Ukrainas vajadzībām līdz trīs gadiem. 

Sadarbībā ar Čerņihivas apgabala pārstāvjiem panākta vienošanās par 2023. gadā sniedzamo atbalstu atjaunošanas programmas izstrādes ietvaros, t.sk. veidojot priekšnoteikumus turpmākai sadarbībai. Atjaunošanas programmas izstrādes procesa ietvarā Čerņihivas apgabala ekspertu kapacitātes stiprināšanai tiek organizēta pieredzes apmaiņas vizīte par aktuālajiem attīstības plānošanas jautājumiem, t.sk. par pieejām teritoriju pilsētvides atjaunošanai un apdzīvoto vietu atjaunošanas plānošanai, telpiskās attīstības plānošanas dokumentu izstrādes pamatprincipiem, ģeoinformācijas sistēmu izmantošanu valsts iestāžu un pašvaldību darbībā u.c. jautājumiem. 

Tāpat VARAM eksperti dalās pieredzē par valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru tīklu VPVKAC ir lielākais klientu apkalpošanas tīkls valstī, tajā var patstāvīgi vai ar VPVKAC darbinieka palīdzību pieteikt valsts pārvaldes portālā https://www.latvija.gov.lv pieejamos pakalpojumus, kā arī saņemt citas konsultācijas. Ministrija sadarbībā ar pašvaldībām pilnveido valsts pārvaldes pakalpojumu sniegšanas sistēmu, lai iedzīvotājs valsts pakalpojumus attālināti var saņemt tik pat ērti cik klātienē - pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Pakalpojumu saņemšana primāri norit elektroniski, izmantojot e-pakalpojumus, vai klātienē – speciālisti vienotajos klientu apkalpošanas centros iedzīvotājam palīdz pieteikt e-pakalpojumus elektroniski un pieņem pieprasītāko pakalpojumu pieteikumus.  

Vizītes ietvaros paredzēts tikties ar Rīgas plānošanas reģiona, Rīgas valstspilsētas, Jūrmalas valstpilsētas, Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada vadību un ekspertiem, iepazīstinot ar praktisko pieredzi teritorijas attīstības plānošanas un īstenošanas jautājumos, kā arī apmeklējot pakalpojumu sniegšanas vietas un citus infrastruktūras projektus. Tāpat paredzēts sniegt zināšanas par sabiedrības līdzdalību teritorijas attīstībā, vietas identitātes nozīmi, labās pārvaldības principiem, teritorijas atjaunošanas projektiem.  

Ukrainas Čerņihivas apgabala pārstāvji izvērtēs Latvijas pieredzes piemērošanas iespējas Čerņihivas apgabalā, ņemot vērā tā sociāli ekonomiskās attīstības tendences un ģeopolitisko situāciju,  t.sk. vienojoties par tēmām, ko paredzēts padziļināti apskatīt vebināra formātā š.g. decembrī, kā arī par turpmākās sadarbības perspektīvām.  

Vizīte tiek organizēta Ārlietu ministrijas finansētā projekta ietvaros “Metodiskais atbalsts Ukrainas Čerņihivas apgabala atjaunošanas programmas izstrādei”. 

Savukārt 6. decembrī ministrei Ingai Bērziņai paredzēta tikšanās ar Ukrainas ministra vietnieku kultūras un informācijas politikas jomā integrācijai Eiropas Savienībā Tarasu Ševčenko, lai pārrunātu decentralizācijas jautājumus.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI