DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. novembrī, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Ar pārmaiņu arēnas metodi turpinās attīstīt pirmā bioreģiona konceptu Vidzemē

FOTO: Publicitātes foto

Vidzemes plānošanas reģions iesaistījies projektā “We Make Transition!” jau kopš pagājušā gada, apgūstot jaunu  līdzdalīgas pārvaldības metodi ­– “pārmaiņu arēna” (transition arena, no angļu valodas), kas praktiski tiks izmēģināta arī Vidzemē – Cēsīs, ar mērķi sekmēt bioreģiona koncepta attīstīšanu, procesā iesaistot pēc iespējas plašāku pilsoniskās sabiedrības daļu.

Kā zināms, tikai pirms nedēļas, 2023. gada 25. oktobrī Siguldā pulcējās teju 250 cilvēku, lai apmeklētu starptautisku forumu, kas bija veltīts pirmā bioreģiona izveidei Vidzemē, Latvijā un vienlaikus arī Baltijā. Pasākuma laikā svinīgā ceremonijā labas gribas memorandu parakstīja pirmie 13 institucionālie partneri, apliecinot gribu un vēlmi iesaistīties idejas realizēšanā.

Tieši projekta WeMakeTransition1! ietvaros š.g. 26. aprīlī  tika organizētas diskusijas, ar mērķi pulcēt kopā svarīgus spēlētājus, kuriem būtu interese un zināšanas atbalstīt bioreģiona koncepta attīstīšanu. Diskusiju laikā notika ideju apmaiņa, definējot, ko katrs saprot ar bioreģionu, kādas vērtības izceļamas un kādus priekšnoteikumus prasa šāda koncepta iedzīvināšana praksē. Definējot kopā, ko vidzemniekam nozīmē bioreģions, izkristalizējās vairāki atslēgas vārdi – pašpietiekams, neatkarīgs no citiem, veselīgs, laba vieta dzīvei, inteliģentas un ilgtspējas virzienā domājošas sabiedrības apveltīts. Tika meklēti virzieni, kuros bioreģions varētu attīstīties – bioloģiskā lauksaimniecība un  tūrisms bija loģiskas izvēles, tomēr dalībnieki secināja, ka Vidzemei ir potenciāls specializēties vides izglītības piedāvājuma bagātināšanā.

Klātesošie organizāciju pārstāvji jau diskusijas laikā atrada katrs savu lomu bioreģiona attīstības veicināšanai – diskusijās piedalījās gan ar dabas pārvaldību saistītas organizācijas, gan pašvaldību pārstāvji, gan uzņēmēji un augstskolu pārstāvji, klātesošs bija arī nevalstiskais sektors. Dalībnieki secināja, ka sākums ir izaicinājumu pilns, un tieši tāpēc daudzsološs – jo iepriekšējas pieredzes nav. Vienlaikus – būtiski iegūt politisko atbalstu un mērķtiecīgi strādāt arī pie finansiālā atbalsta piesaistes.

Arī šajās diskusijās izskanēja ideja par labas gribas memoranda izstrādes nepieciešamību, lai idejas sāktu realizēties, tāpēc  tika pieņemts lēmums – pārstāt diskusijas par to, vai bioreģiona izveide ir nepieciešama, bet meklēt atbildes uz jautājumu –  kā attīstīt bioreģionu.

Paredzams, ka darbagrupas par bioreģiona koncepta attīstīšanas plāniem tiksies arī turpmāk, daļu no šī procesa vadīs Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta “We Make transition!” komanda, izmantojot pārmaiņu arēnas iespējas.

Kontekstam -

Pārmaiņu arēna ir metode, kuras pamatā ir koprades darbnīcu cikls, kas iesākas ar iepriekš izvēlētā ilgtspējas izaicinājuma analizēšanu un formulēšanu tālākam darbam, tostarp, lai kopā ar arēnas dalībniekiem definētu  ilgtspējas vīziju. Nākamais solis – izstrādāt iespējamos darba virzienus, kā arī nosakot konkrētus soļus, kā līdz vīzijai nonāksim, līdz, visbeidzot, top plāns ar konkrētām rīcībām, nosakot pienākumus un atbildības. Projekta “We make transition!” galvenais mērķis ir šādā procesā iesaistīt pēc iespējas plašāku vietējās pilsoniskās sabiedrības pārstāvju loku, jo, lai piemeklētu risinājumus ilgtspējas izaicinājumiem, ir nepieciešamas dažādas perspektīvas un idejas no visām sabiedrības grupām.

Projekta partneri plāno organizēt vietēja mēroga pārmaiņu arēnas seminārus sadarbībā ar 12 pilsētām un pašvaldībām sešās Baltijas jūras reģiona valstīs. Visi procesi ir balstīti uz fokusgrupu diskusijām un to rezultātiem, kas iepriekš projekta ietvaros tika organizētas katrā no valstīm.

Katrā no valstīm tiks attīstīta sava tēma:

SOMIJĀ

  • Tampere: ilgtspējīgs dzīvesveids, mobilitāte un bioloģiskā daudzveidība
  • Hämeenkyrö: ilgtspējīga lauksaimniecība
  • Helsinki-Uusimaa: aprites ekonomika, ilgtspējīga pārtika
  • Uusikaupunki: ilgtspējīga vietējā ekonomika un bioloģiskā daudzveidība
  • Kimitoön: jaunatnes iesaiste 

IGAUNIJĀ

  • Tartu apriņķis: aprites ekonomika
  • Lääne-Harju: atjaunīgās enerģijas kopienas

LATVIJĀ

  • Cēsis: Bioloģiskā lauksaimniecība un bioreģiona attīstība

POLIJĀ

  • Gdiņa: līdzdalības un ilgtspējīga patēriņa zaļās zonas

NORVĒĢIJĀ

  • Namdalen: eko-sociāla ilgtspēja
  • Trondheim: pārtika un tekstils

VĀCIJĀ

  • Brēmene: ilgtspējīgas pārtikas ražošana

Projekta “We make transition!” partneri š.g. 10. oktobrī tikās Tallinā, Telliskivi radošajā centrā, lai kopā praktiski apgūtu pārmaiņu arēnas metodi un izspēlētu dažādas simulācijas, pirms tās izmantot pašmāju definēto izaicinājumu risināšanai.

1 Projekta pilnais nosaukums latviešu valodā – “Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju (We Make Transition!”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI