DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

L. Paegļkalna ES tieslietu ministru padomes sanāksmē aicina vienoties par efektīvāku pieeju Ukrainas atbalstam

Piektdien, 20. oktobrī, Luksemburgā notiek Eiropas Savienības (ES) tieslietu ministru padomes sanāksme, kurā piedalās Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna. Sanāksmē parlamentārā sekretāre aicināja panākt ātrāku progresu Krievijas atbildības nodrošināšanā par agresijas karu pret Ukrainu, sevišķi konfiskācijas, tribunāla un sankciju apiešanas jautājumos.

Sanāksmē Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna pauda Latvijas nacionālo pozīciju, par ES dalībvalstu nepieciešamību vienoties par efektīvāku pieeju cīņai ar agresorvalsti un norādīja, ka ar Ukrainu saistītiem jautājumiem arī turpmāk jāpaliek ES prioritārā dienas kārtībā.  

Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna: “Mums ir vēl daudz darāmā, lai atjaunotu starptautisko tiesisko kārtību un taisnīgumu Ukrainā. No mums, Eiropas Savienības, apkārtējā pasaule un Ukraina sagaida līderību efektīvu risinājumu panākšanā, lai cīnītos pret agresoru – gan konfiskācijas jautājumos, gan tribunāla jautājumos, gan sankciju apiešanas jautājumos. Cīņu pret Krievijas agresijas karu nedrīkst uztvert kā kārtējo informatīvo punktu mūsu diskusijās, bet arvien aktīvāk nepieciešams diskutēt un atrast jaunus, drosmīgus politiskus un juridiskus risinājumus, lai sasniegtu mūsu mērķi un panāktu ātrāku progresu visos tiesību aktu projektos gan Ukrainas, gan mūsu starptautiskā tiesiskuma aizsardzībai.

Sanāksmē Spānijas prezidentūra informēja ES tieslietu ministrus par Rīgā š.g. 11. septembrī Latvijas Prezidentūras Eiropas Padomē ietvaros notikušo Eiropas Padomes tieslietu ministru augsta līmeņa sanāksmi, kurā tika parakstīta politiskā deklarācija, paužot stingru nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu. Rīgas konferencē vairāk nekā 40 Eiropas Padomes valstu pārstāvji norādīja, ka Krievijai un tās politiskajai un militārajai vadībai ir jāuzņemas pilna atbildība par karadarbībām Ukrainā. Vienlaikus deklarācija ietver arī vadlīnijas jeb Rīgas principus, kuru mērķis ir nodrošināt efektīvu Ukrainas zaudējumu reģistra darbību.

Vēl ES tieslietu ministru padomes sanāksmē tika izskatīts Direktīvas priekšlikums, ar ko saskaņo konkrētus maksātnespējas tiesību aspektus, ziņojums par tiesisko sadarbību ar Latīņamerikas valstīm organizētās noziedzības apkarošanai, kā arī tiesvedības sistēmas efektivitātes un kvalitātes uzlabošanas jautājumi.

Tāpat Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna tikās ar Eiropas Prokuratūras (EPPO) vadītāju Lauru Kovesi. Vizītes laikā tika uzsvērta Latvijas apņemšanās turpināt stiprināt ES spējas ātri un efektīvi izmeklēt ES noteikto sankciju pārkāpumus, paplašinot EPPO kompetenci izmeklēt šādus noziegumus, celt apsūdzību un vērsties tiesā. Šādiem noziegumiem ir pārrobežu raksturs un EPPO ir labi piemērota noziegumu atklāšanā. Tāpat puses vienojās par nepieciešamību stiprināt EPPO spējas, palielinot Latvijas deleģēto prokuroru skaitu, kas darbotos ar Latvijā izmeklējamajām lietām, it īpaši ar ES fondu finansējuma un PVN izkrāpšanas noziegumiem.

Vizītes laikā tika diskutēts arī par nepieciešamību stiprināt Latvijas spējas izmeklēt un nodrošināt efektīvāku un ātrāku kriminālprocesa norisi EPPO lietvedībā esošajās lietās.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI