DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvija pievienojas vadošajām Eiropas starptautiskajām zinātniskajām organizācijām molekulārajā bioloģijā

Latvija noslēgusi formālo pievienošanās procesu vadošajām Eiropas starptautiskajām zinātniskajām organizācijām molekulārās bioloģijas jomā, kļūstot par 31. Eiropas Molekulārās bioloģijas konferences (EMBC) un 29. Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas (EMBL) dalībvalsti.  To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie noteikumi par starptautisko līgumu apstiprināšanu, kas šodien, 2023. gada 17.oktobrī, apstiprināti valdībā.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša: “Pievienojoties Eiropas vadošajām zinātniskajām organizācijām molekulārajā bioloģijā, Latvija iegūst jaunus spēcīgus partnerus bioloģijas un medicīnas pētniecībā un tehnoloģiju pārnesē. Tas stiprina ne tikai mūsu pētniecības potenciālu, bet arī veicina ekonomikas transformāciju īpaši tādās svarīgās augstas pievienotās vērtības nozarēs kā biotehnoloģija un farmācija.” 

Akadēmiķis Jānis Kloviņš: “Latvijai kļūstot par pilntiesīgu šo prestižo starptautisko organizāciju dalībnieci, mūsu zinātniekiem un uzņēmējiem kļūst pieejamas jaunas iespējas sadarbībai ar pasaules augstākā līmeņa zinātniekiem un laboratorijām, kas veicinās Latvijai nozīmīgo biotehnoloģiskās un farmācijas industrijas attīstību, molekulārās medicīnas progresu.” 

EMBC darbība vērsta uz cilvēkkapitāla attīstību, vecinot jauno zinātnieku karjeras pilnveidi, informācijas un pieredzes apmaiņu pieredzējušo zinātnieku dažādos formātos, īstenojot unikālas programmas infrastruktūras pārvaldniekiem, zinātnieku apmaiņas vizītes visā pasaulē, kā arī veicot plašu izdevējdarbību ar specializētu zinātnisko žurnālu palīdzību. 

EMBC prezidents Leščeks Kažmareks (Leszek Kaczmarek): Latvijai kļūstot par EMBC dalībnieku, ieguvēja būs visa Eiropas bioloģijas un biomedicīnas pētniecība joma. Latvijas zinātniekiem un ekspertiem būs pieeja dažādām iespējām, kas nepārprotami rosinās jaunus interesantus projektus un zinātniskus atklājumus.”  

EMBL ir viens no trim lielākajiem Eiropas zinātniskās infrastruktūras centriem, kurā molekulārajā bioloģijā veic izcilus pētījumus, izstrādā un ievieš jaunas metodes, veic plašu apmācību. Pētnieki var izmantot EMBL infrastruktūru un veikt saviem projektiem nepieciešamo izpēti. EMBL vecina zināšanu pārnesi tautsaimniecībā, inovatīvu produktu un pakalpojumu attīstību jaunās zinātnes apakšnozarēs. 

EMBL Starptautisko attiecību vadītāja Plamena Markova: “Iepriekšējos gados esam identificējuši prioritārās jomas un veidojuši spēcīgu sadarbību ar aktīvo dzīvības zinātņu sabiedrību Latvijā.  Jaunu nozīmīgu pētījumu veicināšana, lai risinātu globālo izaicinājumu problēmas, iespējama tikai tad, ja valstis apvieno infrastruktūru, talantus un pieredzi, pāri valstu un zinātņu nozaru robežām. EMBL tika izveidota, lai padarītu iespējamu šāda veida daudzslāņu sadarbību, un Latvijas pievienošanās EMBL ir nozīmīgs solis Eiropas zinātnes tālākas integrācijas un stiprināšanas virzienā.” 

Latvija ar EMBL ir sadarbojusies jau no deviņdesmitajiem gadiem, no 2020.-2023. gadam Latvija bija EMBL perspektīvā dalībvalsts, kas jau ļāva veicināt plašāku sadarbību. Tā kā Latvijā ir veiktas plašas investīcijas molekulārās bioloģijas infrastruktūrā, ir nepieciešama sadarbība ar globālu kompetences centru kā EMBC/EMBL, lai apgūtu jaunas metodes, attīstītu cilvēkkapitālu, veicinātu tehnoloģisko zināšanu pieejamību un tehnoloģiju pārnesi, un tādējādi intensificētu molekulārās bioloģijas un biotehnoloģijas nozaru aptverošu attīstību Latvijā. Šīs nozares ir pamatā divām Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas specializācijas jomām - biomedicīnai, medicīnas tehnoloģijām un farmācijai un zināšanu ietilpīgai bioekonomikai. EMBL sastāvā ietilpst Eiropas Bioinformātikas institūts (EBI), kas ir vadošais centrs informācijas tehnoloģiju pielietojumos bioloģijā. Ar EBI Latvijas zinātnieki aktīvi sadarbojušies Covid-19 pētījumu ietvarā, un Latvijā iegūtās vīrusu sekvences ir deponētas kopējā Eiropas datu portālā. 

Eiropas Molekulārās bioloģijas konference (EMBC) kā starpvaldību organizācija dibināta 1969. gadā Šveicē, un tās dibināšanas iniciators bija Eiropas molekulārās bioloģijas organizācija (EMBO) – personāla izcilāko bioloģijas zinātnieku apvienība. Mērķis – ar būtisku atbalstu attīstīt uzaustošo jauno molekulārās bioloģijas nozari Eiropā, nodrošināt Eiropas starptautisko konkurētspēju. Jāatzīmē, ka EMBC dienas kārtībā ir arī jautājumi par molekulārās bioloģijas ietekmi uz sabiedrību un riskiem, ko var radīt molekulārās bioloģijas plaša izplatība. Savukārt starpvaldību līgums par Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas (EMBL) izveidošanu parakstīts 1973. gadā, izveidojot vienu no trim lielākajiem infrastruktūras centriem Eiropā. 

Latvijas Republikas pievienošanos EMBC un EMBL dalībvalsts statusā valdība atbalstīja šā gada 25. aprīlī. Savukārt 26. jūnijā EMBC un 27. jūnijā EMBL padome akceptēja Latvijas pieteikumu dalībai šajās organizācijās. Augusta beigās valdība arī atbalstīja finansēšanas kārtību Latvijas dalībai abās organizācijās. Pabeidzot pievienošanās procedūras, Latvijas zinātnieki un zinātniskās institūcijas tagad iegūst iespēju pilna spektra sadarbībai ar EMBC/EMBL.

Ministru kabineta noteikumi “Par Latvijas Republikas pievienošanos Līgumam par Eiropas Molekulārās bioloģijas konferences izveidošanu” un Ministru kabineta noteikumi “Par Latvijas Republikas pievienošanos Līgumam par Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas izveidošanu” pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI