DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. septembrī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Zinātniekiem pieejamas jaunas iespējas sadarbībai Eiropas Molekulārās bioloģijas pētniecības jomā

Vakar, 21. septembrī, Rīgā norisinājās seminārs par Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas (EMBL) un Eiropas Molekulārās bioloģijas konferences (EMBC) sniegtajām iespējām Latvijas zinātniekiem, doktorantiem, praktiķiem, kuri darbojas molekulārās bioloģijas, medicīnas, bioekonomikas un citās nozarēs.

Pasākumu atklāja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Jānis Paiders. Viņš norādīja, ka “dalība Eiropas zinātnes organizācijās ir iespēja paplašināt pētniecību Latvijā, veicināt intensīvāku pētniecības infrastruktūras pielietošanu, attīstīt starptautisko sadarbību kopīgos projektos un tādējādi īstenot Zinātnes, tehnoloģiju attīstības un inovāciju pamatnostādnēs dotos uzdevumus”. 

Akadēmiķis Jānis Kloviņš atklāšanā uzsvēra, ka “ilgais ceļš uz izcilību molekulārajā bioloģijā ir nonācis absolūtā finiša taisnē, un Latvijas zinātniekiem kļūst pieejamas pilnīgi jaunas iespējas EMBC un EMBL sadarbības ietvarā”.

Pārskatu par EMBC aktivitātēm sniedza EMBO (Eiropas Molekulārās bioloģijas organizācija – EMBC programmu pārvaldītāja organizācija) direktores biroja vadītāja Bettina Trūba (Bettina Trueb). Organizācijas piedāvājumā ir dažādu stipendiju programmas, apmaiņas programmas zinātniekiem un doktorantiem, infrastruktūras pārvaldnieku apmaiņas un apmācības programmas. 

Par EMBO izdevniecības darbību informāciju sniedza EMBO žurnāla vecākā redaktore Ieva Gailīte. EMBO žurnālu kopumam ir viens no augstākajiem ietekmes faktoriem pasaulē molekulārajā bioloģijā un saskarnozarēs. Dalībniekus īpaši interesēja atvērto datu nosacījums EMBO žurnālu publicēšanās praksē. 

Par EMBL sadarbības iespējām pārskatu sniedza EMBL starptautisko sakaru departamenta pārstāve Agata Pērnusa (Agata Pernus). EMBL ir Eiropas mēroga infrastruktūra, kuras iespējas var izmantot dalībvalstu zinātnieki. EMBL izstrādā jaunas metodes un rīko milzīgu kopumu dažādu apmācību un kursu pasākumu. EMBL ir nozīmīgs partneris ES Ietvara programmu projektos, tai skaitā darbības paplašināšanas apakšprogrammā.

Divas prezentācijas no EMBL zinātniskās paletes bija veltītas attiecīgi cilvēka ekosistēmu virzienam un infekcijas slimību bioloģijas virzienam. EMBL-EBI Zinātniskās programmas vadītāja Eimija Formane (Amy Foreman) iepazīstināja ar cilvēka ekosistēmas izpētes apakšvirzieniem EMBL, raksturojot cilvēka-vides attiecību sarežģītību. Savukārt Simone Mateja (Simone Mattei) no EMBL pārstāvniecības Heidelbergā sniedza pārskatu par EMBL attēlveidošanas centra iespējām, kas ir atsevišķa EMBL infrastruktūras bāze, kā arī ar infekciju bioloģijas izpētes iespējām. Jāpiezīmē, ka abos šajos pētniecības virzienos Latvijā ir aktīva pētniecība, līdz ar to interese bija ļoti nopietna. 

Semināra noslēgumā dalībniekiem bija iespēja saņemt individuālas konsultācijas par EMBC un EMBL iespējām, ko aktīvi izmantoja gan zinātnieki, gan doktoranti un maģistranti.

Latvija plāno pievienoties EMBC un EMBL dalībvalsts statusā 2023. gada oktobrī, apstiprinot Ministru kabineta noteikumus starptautisku līgumu apstiprināšanai “Par Latvijas Republikas pievienošanos Līgumam par Eiropas Molekulārās bioloģijas konferences izveidošanu” un “Par Latvijas Republikas pievienošanos Līgumam par Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas izveidošanu”.

EMBC ir dibināta 1969. gadā ar mērķi nodrošināt Eiropas līderību tolaik jaunajā – molekulārās bioloģijas – jomā, savukārt EMBL kā apjomīgs infrastruktūras projekts darbību uzsāka 1973. gadā. Lai pievienotos EMBL, sākotnēji jāpievienojas EMBC. Konference nodrošina stipendijas vizītēm uz EMBL centriem, atbalstu jaunajiem zinātniekiem, veicinot arī savstarpējo sadarbību, kā arī piedāvā apmācības programmas infrastruktūras pārvaldniekiem un pētniecības līderiem.

No 2020. gada marta līdz 2023. gada martam spēkā bija Latvijas kā perspektīvās dalībvalsts statuss ar mērķi Latvijas zinātniekiem un institūcijām sniegt piekļuvi EMBL resursiem. Latvijas Republikas pievienošanos EMBC un EMBL dalībvalsts statusā valdība atbalstīja šā gada 25. aprīlī. Savukārt 26. jūnijā EMBC un 27. jūnijā EMBL padome akceptēja Latvijas pieteikumu dalībai organizācijās. Augusta beigās valdība arī atbalstīja finansēšanas kārtību Latvijas dalībai abās organizācijās. Latvijas zinātnieki un zinātniskās institūcijas iegūs iespēju pilna spektra sadarbībai ar EMBC/EMBL, pabeidzot pievienošanās procedūras.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI