DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Izmest izsmēķi pa auto logu ir tas pats, kas izmest ceļmalā plastmasas maisu ar ķīmiskiem atkritumiem

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, “Zaļā josta” sadarbībā ar “Philip Morris Latvia” projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros izstrādājusi izglītojošu video, liekot no malas paraudzīties uz smēķētāju aplamo rīcību, izmetot cigarešu izsmēķi pa auto logu. Joprojām, smēķējot automašīnā vai pie tās, smēķētāji regulāri izmet izsmēķus neatbilstošās vietās. Cigaretes filtrs satur plastmasu un, nomests zemē, tas ir kaitīgs apkārtējai videi.

Ar aicinājumu “Nemet izsmēķi pa auto logu!” projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” vadītāja Laima Kubliņa vēlas aktualizēt un uzskatāmi parādīt, cik aplama, kaitnieciska un nepieņemama ir izsmēķu izmešana, kur pagadās: “Izmetot cigarešu izsmēķi pa auto logu, vide tiek piesārņota ar plastmasu, kā arī kaitīgām ķīmiskām vielām, kas uzkrājušās cigarešu izsmēķa filtrā. Kā liecina smēķētāju aptaujas rezultātu dati, apmēram 8% no smēķētajiem regulāri izmet cigarešu izsmēķus pa auto logu, pat neaizdomājoties, kas tālāk notiks ar šo izsmēķi. Rezultātā ik dienu vidē nonāk miljoniem šo plastmasas atkritumu, kas piesārņo dabu, apdraud dzīvās būtnes un rada nozīmīgu ilgtermiņa vides piegružojumu.”

Lai uzskatāmi parādītu, cik kliedzoši aplama rīcība ir izmest izsmēķi pa auto logu, projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros tapis īss video. Tajā akcentēts salīdzinājums, ka pa auto logu izmests izsmēķis pēc savas būtības ir tas pats, kas dabā izmesta cita plastmasas vienība – piemēram, plastmasas maiss. Turklāt izsmēķa gadījumā šis maiss būtu pildīts ar ķīmiskiem atkritumiem. Video ir skatāms “Zaļā josta” Youtube kontā: https://youtu.be/loK3xJcxcYI

Kā atzīst paši smēkētāji, biežākais iemesls, kādēļ izsmēķis tiek izmests pa auto logu, ir nepatīkamais aromāts, ko nodzēsts izsmēķis izdala auto salonā. Tas attur no vēlmes izsmēķi uzglabāt mašīnā, lai to nogādātu uz tuvāko atkritumu tvertni. Tomēr šīs problēmas risināšanai ir izstrādāti dažāda izmēra un formas portatīvie pelnutrauki, kas ir hermētiski trauki izsmēķu sakrāšanai, lai tos izbērtu atkritumu urnā. Šādi portatīvie pelnutrauki ir plaši izplatīti Eiropas valstīs, kā arī ir nopērkami Latvijā.

“Mēs vēlamies likt smēķētājiem aizdomāties, ka izsmēķis nav maza vienība – tas ir nozīmīgs vides piesārņotājs, un izsmēķu izmešana nepiemērotās vietās, tostarp pa auto logu, ir kliedzoši nepareiza rīcība,” uzsver L. Kubliņa, atgādinot ikvienam smēķētājam, ka pareizā izsmēķa vieta ir sadzīves atkritumu konteinerā.

Uzziņai:

Cigaretes filtra materiāls ir izgatavots celulozes acetāta, kas ir plastmasa. Izmests dabā, nonācis ceļmalā vai nomests uz ielas, filtrs sairst mikroplastmasas daļiņās, kas piesārņo ūdeņus, apdraud dzīvo dabu un veicina ilgtermiņa vides piesārņojumu ar mikroplastmasu. Turklāt papildu plastmasai vidē nonāk arī cigaretes filtrā uzkrātās kaitīgās vielas – nikotīns, toksīni, smagie metāli, kancerogēnas vielas. Cigarešu izsmēķi ir pasaulē izplatītākā atkritumu vienība un daudzu gadu garumā nemainīgi viena no biežāk piekrastes vides monitoringā konstatētajām piekrastes zonas piesārņojošajām vienībām Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI