DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Attīstīs vides monitoringa un kontroles sistēmas darbību kvalitatīvākas informācijas ieguvei

2023. gada 13. jūlijā Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto noteikumu projektu par vides monitoringa un kontroles sistēmu attīstību, kas nodrošinās sabiedrību un iestādes ar savlaicīgu, kvalitatīvu un vispusīgu informāciju par vides stāvokļa izmaiņām. 

Vides monitoringa attīstības pasākumams1 pieejams Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 9 243 750 eiro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 1 631 250 eiro apmērā. 

Ministrs Māris Sprindžuks: "Latvija pilnībā neizmanto zemes dzīļu potenciālu un par maz iegulda vides un klimata datu ieguvē un informācijas analīzē. Šī projekta investīcijas 9,2 milj. apmērā ļaus attīstīt vides monitoringa un kvalitātes sistēmu, iegūt vērtīgus datus un izmantot tos tautsaimniecības attīstībai." 

Ievērojot nozares plānošanas dokumentos un normatīvajos aktos noteikto kompetenci un deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus, kā finansējuma saņēmējs noteikts VSIA “Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”, kā sadarbības partneri radiācijas mērījumu uzlabošanai piesaistot Valsts vides dienestu.   

Īstenojot pasākumu, tiks paplašināts vides monitoringa novērojumu hidroloģiskais tīkls, veikta esošā valsts pazemes ūdeņu monitoringa tīkla modernizācija, atmosfēras gaisa monitoringa tīkla uzlabojumi, meteoroloģiskā tīkla paplašināšana, tai skaitā aeroloģiskās radiozondēšanas sistēmas modernizācija, jauna meteoroloģiskā radara uzstādīšana pašreizējā radara vietā, kā arī nodrošināta radiācijas drošība. 

Investīciju rezultātā līdz 2029. gada 31. decembrim tiks uzstādītas gaisa piesārņojuma uzraudzības sistēmas 2 zonās (Rīga un pārējā Latvija) un nodrošināts klimata un vides monitorings 242 vietās (stacijas). 

Investīcijas ir būtiskas, lai novērtētu klimata pārmaiņu radītās ietekmes, riskus un potenciālās ietekmes sekas uz cilvēku veselību un labklājību, infrastruktūru, vidi un ekosistēmu noturību. Šādu investīciju nepieciešamība izriet no vismaz 18 Eiropas Savienības direktīvām un 6 konvencijām un attiecīgi paredzēta arī Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027. gadam,  Vides politikas pamatnostādnēs 2021.- 2027. gadam un Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānā 2020.-2030. gadam, attiecīgi investīcijas iekļaujot arī ES kohēzijas politikas programmā 2021.–2027.gadam. 

Projektu atlasi un uzraudzību veiks Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. 

1 Eiropas Savienības fondu 2021.-2027.gadam pasākums 2.2.3.4. “Vides monitoringa attīstība harmonizētai vides un klimata datu informācijas nodrošināšanai” 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI