DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Andra Levite ar veselības ministri pārrunā iespējamo valsts atbalstu reproduktīvo audu saglabāšanā bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

27. aprīlī Andra Levite tikās ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni. Sarunas laikā A. Levite ar ministri pārrunāja iespējamo valsts atbalstu reproduktīvo audu saglabāšanā bērniemar onkoloģiskāmsaslimšanām un rīcību efektīvākai dzemdes kakla vēža ierobežošanai Latvijā.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ik gadu ir vairāki gadījumi, kad pacienta reproduktīvajai veselībai draud briesmas – visbiežāk tie ir hematoonkoloģijas nodaļas pacienti, kuru ārstēšana var neatgriezeniski kaitēt auglībai. “Šādu bērnu dzīve tiek spēcīgi ietekmēta vismaz divreiz. Vispirms, saņemot diagnozi un to pārvarot, un vēlāk, atklājot, ka nav iespējams radīt pēcnācējus,” sarunā norādīja A. Levite, aicinot Veselības ministriju izskatīt iespējas, kā nākotnē valsts varētu nodrošināt reproduktīvo iespēju saglabāšanai nepieciešamo audu sasaldēšanas un uzglabāšanas procesu, ko šobrīd Latvijā nodrošina tikai privātas medicīnas iestādes. Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa informēja, ka gada laikā apmēram 15-20 bērniem, ja vecāki tam ir piekrituši, ir nepieciešama šāda palīdzība.

Veselības ministre L. Meņģelsone atzina, ka reproduktīvo iespēju saglabāšanai nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšana no valsts puses būtu svarīgs signāls par jauno pacientu likteni, kā arī demogrāfijas veicināšanas kontekstā. Ministre arī saredz iespēju, ka reproduktīvo audu sasaldēšanu un uzglabāšanu varētu veikt sadarbībā ar Valsts asinsdonoru centru.

Tāpat sarunā Valsts prezidenta dzīvesbiedre akcentēja jautājumu par nepieciešamo aktīvāko rīcību dzemdes kakla vēža maksimālai ierobežošanai. Andra Levite norādīja, ka šis mērķis no visiem veselības nozarē uzstādītajiem mērķiem būtu visvieglāk sasniedzamais, jo ir zināms slimības rašanās cēlonis un nepieciešamās preventīvās darbības, kā atklāt šo slimību (vakcinācija pret CPV un regulārs skrīnings). Lai palielinātu vakcinācijas un skrīninga aptveri, būtu jādomā par mūsdienīgāku, vienkāršāku un cilvēcīgāku komunikāciju, nevis tikai par juridiskām vēstulēm, kas aicina uz skrīningu, uzsvēra A. Levite. 

Sarunas nobeigumā Andra Levite un Līga Meņģelsone pārrunāja iespējamo telemedicīnas risinājumu izmantošanu grūtniecības laikā un pilotprojektu īstenošanas nozīmi sadarbībā ar ārvalstu medicīnas iestādēm kopējās veselības sistēmas uzlabošanā un jauno ārstu pieredzes bagātināšanā.

Andra Levite atzinīgi novērtēja Veselības ministrijas ieinteresētību iepriekš minēto jautājumu risināšanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI