DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Par Tukuma novada izglītības iestāžu dalību pedagogu streikā

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu. Tukuma novadā gatavību streikot izteikuši 694 izglītības iestāžu darbinieki no 33 izglītības iestādēm, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, vispārizglītojošām skolām, kā arī profesionālās ievirzes skolām.

Streiks tiks uzsākts pamatojoties uz to, ka septiņu mēnešu laikā kopš 2022. gada septembrī  pieteiktā streika panāktās vienošanās, par ko Ministru kabinets nobalsoja 2022.gada 17.septembra sēdē, tajā skaitā četru mēnešu laikā kopš jaunās valdības apstiprināšanas Saeimā, valdība nav radusi iespēju apstiprināt tiesību aktus, kas apliecinātu streika vienošanās izpildi, un nav ievērojusi pašu noteiktos vienošanās izpildes termiņus.

Septembrī arodbiedrība un valdība aptuveni divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām vienojās, ka tiks apstiprināts pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks laika periodam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, paredzot konkrētu finansējumu valsts budžetā, kā arī tiks noteikti darba slodzes sabalansēšanas principi visām pedagogu grupām. Tāpat bija iecerēts, ka no 2023.gada septembra vispārējās izglītības, pamata un vidējās izglītības pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu ar proporciju: 65% laika darbam mācību stundās un 35% – citu pienākumu veikšanai, kā arī tiks apstiprināts pedagogu atalgojuma pakāpeniskā pieauguma grafiks.

Valdība nav izpildījusi 2022. gada septembrī pieteiktā streika panākto vienošanos un vienošanās izpildes termiņus, par ko Ministru kabinets nobalsoja 2022. gada 17. septembra sēdē.

Šobrīd valdība sola palielināt pedagogu zemākās stundu likmes no 7,75 eiro uz 8,50 eiro par stundu. LIZDA aprēķini liecina, ka rezultātā 23 no 43 pašvaldībām, tostarp arī Tukuma novada pašvaldībā, pedagogu algas nepieaugs.

LIZDA vēlas panākt, lai algas pieaugtu visiem pedagogiem, lai politiķi ievērotu iepriekšējo solījumu par valsts atvēlētā finansējuma palielināšanu uz vienu skolēnu, par ko pašlaik nav izlemts, un lai tiktu sabalansētas pedagogu slodzes.

LIZDA gan neizslēdz, ka līdzīgi kā rudenī pirms streika var tikt pieņemti kādi lēmumi par streika prasībām paredzēt pedagogu algu palielināšanu un darba slodzes sabalansēšanu. Tad arodbiedrībai nebūs pamata streikam, taču protesta gājiens 24. aprīlī notiks jebkurā gadījumā, lai prasītu politiķiem atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret izglītības nozari. Šajā gājienā no Tukuma novada plāno piedalīties 288 izglītības iestāžu darbinieki. Streikā piedalīsies arī izglītības iestāžu darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, bet nav LIZDA biedri.

Lai gan vēl turpinās starpinstitucionālās sarunas par vienošanos, lai streiks tiktu atcelts, streikā plāno piedalīties būtisks Tukuma novada izglītības iestāžu darbinieku skaits. Ņemot vērā, ka streikam pieteikto darbinieku skaits izglītības iestādēs ir atšķirīgs, atšķirīgas būs izglītības iestāžu darbības nodrošināšanas iespējas. Iespējams, ka streika gadījumā no 24. līdz 26.aprīlim  kāda izglītības iestāde tiks slēgta, jo darbinieku trūkuma dēļ nebūs iespējams nodrošināt mācību procesu.

Izglītības darbinieki apzinās, ka streiks sagādās ļoti lielas problēmas daudzām ģimenēm, bet tas tiek rīkots, domājot ne tikai par izglītības darbinieku nākotni, bet arī par visu Latvijas bērnu nākotni. Tas nepieciešams, lai ilgtermiņā visiem skolēniem un studentiem būtu pieejami augsti kvalificēti un profesionāli pedagogi visos mācību priekšmetos, lai valstiski tiktu risināts pedagogu trūkums un lai katram pedagogam būtu laiks individuālai pieejai katram skolēnam.

Streikā plāno piedalīties Tukuma novada pirmsskolas izglītības iestādes – “Taurenītis”, “Vālodzīte”, “Pienenīte”, “Karlsons”, “Lotte”, “Spārīte”, “Pepija”, “Zemenīte”, “Pasaciņa”, “Zīļuks”; vispārizglītojošās skolas – Tukuma 2.vidusskola, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzija, Kandavas K.Mīlenbaha vidusskola, Engures vidusskola, Jaunpils vidusskola, Zemgales vidusskola, Tukuma E.Birznieka- Upīša 1.pamatskola, Tukuma 3.pamatskola, Džūkstes pamatskola, Tumes pamatskola, Zantes pamatskola, Lapmežciema pamatskola, Irlavas pamatskola, Pūres pamatskola, Kandavas Reģionālā pamatskola, Smārdes pamatskola, Sēmes sākumskola, Zemītes sākumskola, Vānes sākumskola, Tukuma novada speciālās izglītības iestāde; profesionālās ievirzes skolas – Tukuma Mākslas skola, Tukuma Sporta skola, Kandavas Mūzikas un Mākslas skola.

Par darba organizēšanu izglītības iestādē streika laikā ir atbildīgs izglītības iestādes vadītājs. Izglītības iestāžu vadītāja pienākums ir laicīgi informēt vecākus atbilstoši izglītības iestādes noteiktajai kārtībai, kādā notiek informācijas apmaiņa ar izglītojamo vecākiem, lietojot izglītības iestādē noteiktās saziņas formas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI