DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

VDD aicina iedzīvotājus svētku brīvdienās neapmeklēt Krieviju vai Baltkrieviju

Valsts drošības dienests (VDD) aicina Latvijas iedzīvotājus gaidāmajās Lieldienu brīvdienās neceļot uz Krieviju vai Baltkrieviju, atgādinot par augstajiem izlūkošanas un vervēšanas riskiem šo valstu teritorijā. 

Krievijas izvērstais karš Ukrainā ir būtiski ietekmējis drošības situāciju arī citās Eiropas valstīs, pieaugot riskiem arī Latvijas nacionālajai drošībai. Saistībā ar saspīlējumu starp Rietumvalstīm un Krieviju, agresorvalsts un tās tuvākā sabiedrotā Baltkrievija ir pastiprinājušas centienus iegūt izlūkinformāciju par Rietumvalstīm, tajā skaitā Latviju.

Ņemot vērā VDD sadarbībā ar citiem dienestiem īstenotos pretdarbības pasākumus, Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieku iespējas darboties Latvijas teritorijā ir kļuvušas ierobežotākas. Minēto apstākļu dēļ Krievijas un Baltkrievijas specdienesti izlūkinformācijas ieguvei ir ieinteresēti izmantot Latvijas valstspiederīgos, kuri ir ieceļojuši šo valstu teritorijā. VDD vērš uzmanību, ka pirmais uzrunāšanas mēģinājums bieži notiek robežkontroles punktā, specdienestu pārstāvjiem uzdodoties par robežsargiem vai izmantojot citus piesegus – kā tiesībaizsardzības iestāžu, tā jebkuras citas Krievijas vai Baltkrievijas iestādes.

Dienests brīdina, ka Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieki savas valsts teritorijā nevilcināsies izmantot draudus, šantāžu un citas prettiesiskas metodes, lai mēģinātu piespiest ar tiem sadarboties.

Viens no prioritārajiem Krievijas specdienestu mērķiem ir starptautiskā atbalsta Ukrainai mazināšana. Tādēļ personām, kuras ir iesaistījušās dažādu resursu un cita veida palīdzības nodrošināšanā Ukrainai, stingri ieteicams atturēties no Krievijas vai Baltkrievijas apmeklēšanas. 

Ja tomēr jādodas uz Krieviju vai Baltkrieviju, VDD rekomendē neņemt līdzi savu mobilo telefonu, jo īpaši, ja tajā ir ar darbu saistīta vai sensitīva rakstura informācija. Robežkontroles punktā no mobilā tālruņa var tikt izgūti dati, kā arī tas var tikt inficēts ar spiegprogrammatūru. Drošāka izvēle būs mobilais telefons ar priekšapmaksas karti, no kuriem pēc ceļojuma var atbrīvoties. Tāpat nevajadzētu ņemt līdzi datoru, zibatmiņas un citas elektroniskas ierīces.

VDD atgādina par pazīmēm, kas var liecināt par saskarsmi ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi robežšķērsošanas laikā:

  • neierasti pastiprināta pārbaude un izjautāšana;
  • iztaujā persona civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formā;
  • persona uzdod jautājumus, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, piemēram, par situāciju Latvijas valstī, attieksmi pret notikumiem Ukrainā, Latvijā ieceļojušajiem kara bēgļiem, mūsu valsts sniegto atbalstu Ukrainai;
  • uzdod privātus jautājumus – par darbavietu, veicamajiem pienākumiem, finansiālo situāciju;
  • apsūdz kādā pārkāpumā vai noziegumā, cenšoties piespiest “sadarboties” apmaiņā pret atbrīvošanu no atbildības;
  • iedod telefona numuru, uz kuru zvanīt, nākamreiz ierodoties konkrētajā valstī.

VDD vērš uzmanību, ka ne vienmēr specdienesta darbinieka nolūks ir personas vervēšana. Nozīmīgu informāciju tas var iegūt arī vienkāršas sarunas laikā.

Aizdomu gadījumā par kontaktu ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi, VDD aicina sniegt par to informāciju, zvanot uz dienesta diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi info@vdd.gov.lv. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU