DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. martā, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Izstrādāti izglītojošie mācību materiāli skolām par depozīta sistēmu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

Šodien Depozīta iepakojumu uzskaites un šķirošanas centra telpās Aconē plašākai auditorijai tika prezentēts SIA Depozīta Iepakojuma Operators (DIO) un nodibinājuma “Iespējamā misija” pedagogu kopdarbs – mācību materiāli skolēniem, kas izglītos jauno depozīta sistēmas lietotāju paaudzi par apzinīgu resursu izmantošanu, materiālu pārstrādes nozīmi un depozīta sistēmas darbības principiem. Materiāli ir gatavi lietošanai, ietver metodisko materiālu divām akadēmiskajām stundām un ir ērti pieejami kā skolotājiem, tā arī citiem interesentiem Skola2030 datu bāzē un https://depozitapunkts.lv/par-mums sadaļā “Izglītības materiāli pedagogiem”.

Mācību materiālu prezentācijas pasākumā piedalījās izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, nodibinājuma “Iespējamā misija” valdes priekšsēdētāja Ramona Urtāne un citi interesenti.

“Vides piesārņojuma samazināšana nav tikai globāls mērķis – tam ir jābūt katras valsts, pašvaldības un mājsaimniecības uzdevumam, tāpēc ir būtiski palielināt sabiedrības vides izglītības līmeni jau skolā. Šādi vides organizāciju un pedagogu kopdarbi nodrošinās gan pedagogiem, gan skolēniem nepieciešamo informāciju un metodisko atbalstu, lai kopā izprastu atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmi. Mērķis visiem ir kopējs – iespēja dzīvot tīrākā pasaulē gan mums, gan arī nākamajām paaudzēm,” norāda izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

“Viens no Iespējamās misijas darbības virzieniem ir skolu piedāvāto izglītības programmu daudzveidības sekmēšana. Tas primāri ir mūsu skolu programmas “Dzīvei gatavs” mērķis, taču arī šādas atsevišķas uzņēmumu iniciatīvas ir ļoti vērtīgas gan skolotājiem, gan, protams, skolēniem. Ar šādiem aktuāliem un izglītojošiem materiāliem skolotāju darbs tiek ne tikai atvieglots, bet arī tiek sniegta iespēja papildināt stundu saturu ar vērtīgām un, kas ir svarīgi, aktuālām tēmām. Tādēļ es aicinu skolas un skolotājus izmantot šo iespēju, iepazīties ar izstrādātajiem materiāliem un izmantot tos savā darbā mācību stundās. Savukārt citus uzņēmumus es arī aicinu domāt par iespējām iesaistīties izglītības satura bagātināšanā, lai ne tikai paplašinātu skolēnu redzesloku, bet palīdzētu ieraudzīt mācību satura saistību ar reālo dzīvi un notiekošo pasaulē tiem apkārt,” aicina nodibinājuma “Iespējamā misija” valdes priekšsēdētāja Ramona Urtāne.

“Kopā ar nodibinājuma “Iespējamā misija” pedagogiem esam izstrādājuši lietošanai gatavus mācību materiālus, lai bērniem jau no agra vecuma gan ar dažādu praktisku uzdevumu, gan videomateriālu integrēšanu mācību stundās palīdzētu apgūt depozīta sistēmas, materiālu pārstrādes un aprites ekonomikas darbības principus. Tieši jaunā paaudze ir cilvēces lielākā cerība nākotnes rūpēs par tīras vides saglabāšanu. Iespējams, tieši bērni būs tie, kuri saviem vecākiem un citiem līdzcilvēkiem iemācīs, cik vienkārša ir atkritumu šķirošana un ka depozīta iepakojumu nodošana var kļūt par mūsu ikdienas sastāvdaļu. Esam gandarīti par veiksmīgā kopdarba rezultātu un ticam, ka šie materiāli būs ne tikai vērtīgs zināšanu avots skolēniem, bet arī noderīgs palīgs pedagogiem, plānojot mācību stundas,” uzsver SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Zināšanas var apgūt gan skolas solā, gan mācību ekskursijā

DIO un nodibinājuma “Iespējamā misija” izstrādāto materiālu komplekti ietver gan darba lapas un prezentācijas integrēšanai mācību stundās, gan mājasdarbus tēmas nostiprināšanai patstāvīgi. Izstrādāti arī stundu plāni pedagogiem, lai palīdzētu pilnvērtīgi sagatavoties mācību stundām un nodot skolēniem gan praktiskas zināšanas, gan arī veidot atbildīgu attieksmi un domāšanu attiecībā uz rūpēm pret vidi un mūsu tiešo ietekmi uz to. Lai nodrošinātu, ka materiālos apskatītās tēmas tiek apgūtas pilnvērtīgi un atbilstoši vecumam, to saturs un sasniedzamie rezultāti ir pielāgoti četrām dažādām klašu grupām: 1.-3. klasei, 4.-6. klasei, 7.-9. klasei un vidusskolas posmam no 10. līdz 12. klasei. Tāpat ir radīti arī animēti videomateriāli 1.-3. un 4.-12. klašu grupām, kas publiski pieejami šeit.

Izstrādātie materiāli ir tikai viens no veidiem, kā apgūt depozīta sistēmas darbības principus – jau kopš 2022. gada pavasara DIO aicina skolēnus no visas Latvijas ciemos uz Depozīta iepakojumu uzskaites un šķirošanas centru Salaspils novada Aconē, lai savām acīm aplūkotu dzērienu iepakojumu dzīvi pēc to nodošanas depozīta punktā – uzskaiti, šķirošanu, ķīpu presēšanu un iepakojumu sagatavošanu pārstrādei vai atkārtotai uzpildei. Līdz šim šo iespēju ir izmantojuši 640 bērni no 22 skolām. Viesojoties šķirošanas centrā, skolēniem ir iespēja ne tikai iepazīties un klātienē apskatīt modernos tehnoloģiskos risinājumus iepakojumu apstrādei, bet arī uzdot interesējošos jautājumus depozīta sistēmas operatora darbiniekiem. Plašāka informācija par ekskursiju norisi un pieteikšanos ir pieejama, rakstot uz dio@dio.lv vai zvanot pa tālruni +371 23887744.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI