DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. februārī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde
1
1

KNAB: pērn pieaudzis kriminālvajāšanai nodoto juridisko personu skaits

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2022. gadā uzsāka 32 kriminālprocesus un prokuratūras iestādēm nodeva 18 kriminālprocesus, rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret 31 fizisku un sešām juridiskām personām. Tas ir augstākais prokuratūras iestādēm nosūtītais juridisko personu skaits, kas vienlaikus iezīmē negatīvu tendenci – katru gadu pakāpeniski pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs īstenota valsts amatpersonu kukuļošana Latvijā un ārvalstīs.

2022. gadā iztiesāti 23 KNAB pērn un citos gados kriminālvajāšanai nodotie kriminālprocesi, tostarp 13 personām piespriežot nosacītu brīvības atņemšanu. Savukārt vienai personai piemērots bargākais iespējamais sods – reāla brīvības atņemšana. Tas ir augstākais iztiesāto kriminālprocesu skaits vismaz pēdējo triju gadu laikā.

2022. gadā KNAB uzsāktie 32 kriminālprocesi visbiežāk saistīti ar kukuļņemšanu un noziedzīgu darbību rezultātā iegūtu līdzekļu legalizāciju. Savukārt biežāk izmeklētais noziedzīgais nodarījums 18 prokuratūrai nodotajos kriminālprocesos ir dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana un kukuļdošana.

Tāpat 2022. gadā lielu KNAB darba daļu aizņēma administratīvā pārkāpuma lietu izskatīšana. KNAB pērn pieņēma lēmumus 260 administratīvo pārkāpumu lietās par likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” ierobežojumu, aizliegumu un pienākumu neievērošanu. KNAB piemēroja 202 valsts amatpersonām naudas sodus kopsummā
36 595 eiro, un puse no pieļautajiem pārkāpumiem saistīti ar valsts amatpersonu prettiesisku rīcību ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu. Lai valstij atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, KNAB pieprasīja valsts amatpersonām atlīdzināt kopsummā 27 151,09 eiro. 

KNAB 2022. gadā pieņēma 99 lēmumus administratīvo pārkāpumu lietās saistībā ar Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma un Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma normu pārkāpumiem, 60 gadījumos konstatējot prettiesisku rīcību politisko partiju un citu juridisku un fizisku personu darbībā un piemērojot naudas sodus 25 120 eiro apmērā. Tāpat KNAB pieņēma 25 lēmumus par 220 1259,28 eiro atmaksāšanu valsts budžetā.

Lai veicinātu valsts amatpersonu un citu sabiedrības grupu zināšanas par pretkorupcijas jautājumiem, tostarp par interešu konflikta novēršanu un ētiku, KNAB 2022. gadā apmācīja vairāk nekā 8 300 personu. Izglītošana ir viens no efektīviem veidiem, kā institūcijas var mazināt vai pat novērst korupcijas un interešu konflikta riskus.

Lai iepazītos ar pilnu KNAB 2022. gada darbības atskaiti, KNAB aicina apmeklēt iestādes tīmekļvietni www.knab.gov.lv.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI