DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Starptautiskajā Bateriju dienā pārstrādei nodoti 3 tūkstoši izlietotu bateriju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Aizvadītajā sestdienā, Starptautiskajā Bateriju dienā, Rīgā norisinājās unikāla akcija, kuras laikā iedzīvotāji tika īpaši mudināti nodot pārstrādei izlietotās baterijas, par labajiem darbiem vides labā saņemot bonusa punktus dubultā apmērā un citas pārsteiguma balvas. Akcija rīkoja “Zaļā josta” kopā ar inovatīvo depozīta iekārtu risinājumu “WinGo Deposit” un “Narvesen”, skaidrojot nepareizi apsaimniekotu videi kaitīgo atkritumu ietekmi uz vidi un uzsverot izlietotu bateriju pārstrādes nozīmi. Akcijas dienā pārstrādē nonākuši vairāk nekā 3 tūkstoši izlietotu bateriju, kā arī ap 400 elektroniskās cigaretes.

“Inovatīvā atpakaļ savākšanas sistēma izlietotajām baterijām un elektroniskajām cigaretēm, kas pēc būtības ir baterija plastmasas korpusā, sevi lieliski pierādījusi darbībā. Turklāt iedzīvotāju ārkārtīgā vēlme iesaistīties akcijas dienā, kad par izlietotajām baterijām bija iespēja nopelnīt bonusa punktus dubultā un tikt pie pārsteiguma balvām, vēlreiz apliecina faktu, ka sabiedrība vēlas šķirot atkritumus, ja atkritumu šķirošanas ieguvumi ir izprotami un izmērāmi gan no vides viedokļa, gan arī no finansiālā aspekta,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Diemžēl joprojām aptuveni trešā daļa tirgū laisto bateriju nenonāk pārstrādē, kas uzsver šādu akciju aktualitāti un vitālo nozīmi izglītot sabiedrību par pareizu bateriju utilizāciju.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri nekādā gadījumā nedrīkst tikt izmest kopā ar sadzīves atkritumiem, nedrīkst tikt mesti kopā ar šķiroto vieglo iepakojumu, vai pavirši izmesti dabā. Nepareizi apsaimniekotas baterijas var piesārņot vidi ar skābēm, smagajiem metāliem, toksiskām un kancerogēnām vielām, kas apdraud dzīvo dabu, tostarp arī cilvēka veselību. Akcijas dienā ar “WinGo Deposit” aparāta starpniecību savākti 3 000 izlietotu pirkstiņbateriju, kas ir 30 līdz pat 40 reizes vairāk, nekā iedzīvotāji aparātā nodod ikdienā. Akcijā iesaistījās ap 100 iedzīvotājiem, kas izlietotas baterijas bija atnesuši no savām mājām, darba vietām, kā arī no vecajiem, jau apsūbējušajiem krājumiem atbrīvoja šķūnīšus un pieliekamos.

“Depozīta aparātā nodotās baterijas un elektroniskās cigaretes, pirms nonākšanas pārstrādē, palīdz Ukrainas karavīriem. Atkārtoti uzlādētas, tās tiek pārvērsta uzlādes stacijās, kas, nonākot frontē, tiek izmantotas lukturīšu, rāciju un dronu uzlādei,” skaidro “WinGo Deposit” vadītājs Vismands Menjoks. Savukārt ikviens, kas piedalās izlietoto bateriju nodošanā, pelna virtuālos punktus, kurus iespējams apmainīt pret gardu “Narvesen” kafiju, “Carguru” koplietošanas auto braucieniem vai pat braucienam ar Teslu kopā ar “OX Drive”, kā arī drīzumā sekos citi sadarbības partneru piedāvājumi.

Šobrīd Latvijā pirmā inovatīvā izlietoto bateriju un elektronisko cigarešu depozīta iekārta “WinGo” darbojas Rīgā, Dzirnavu ielā 74/76, taču jau pavisam drīzā nākotnē plānots uzstādīt vairāk nekā 25 šādus bateriju un elektronisko cigarešu atpakaļ savākšanas automātus visā Latvijā. Aparāts pieņem nolietotas pirkstiņbaterijas (A, AA un AAA), kā arī visa veida elektroniskās cigaretes.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI