DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Eiropas Parlaments prasa atvieglot dalību vēlēšanās eiropiešiem, kas dzīvo citā dalībvalstī

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien atbalstīja priekšlikumus, kuru mērķis ir ES pilsoņiem, kuri dzīvo citā dalībvalstī, atvieglot iespēju balsot vai kandidēt Eiropas un pašvaldību vēlēšanās.

Parlaments pieņēma divus savstarpēji saskaņotus priekšlikumu kopumus par ES pilsoņu, kas dzīvo citā dalībvalstī, vēlēšanu tiesībām Eiropas un pašvaldību vēlēšanās.

Damiana Bēzelāgera (Zaļie/EFA, Vācija) ziņojumu pieņēma ar 500 balsīm par, 143 balsīm pret un 9 atturoties. Savukārt Joahima Brudžinska (ECR, Polija) ziņojumu pieņēma ar 504 balsīm par, 79 balsīm pret un 69 atturoties.

Parlaments pieprasa atcelt “atkāpes noteikumus”, kas ļauj dalībvalstij ierobežot citu ES valstu pilsoņu vēlēšanu tiesības, ja tie veido vairāk nekā 20 % no visiem tās teritorijā dzīvojošajiem ES pilsoņiem. Būtu jāatceļ arī dalībvalstu tiesības paredzēt augstākos amatus vietējās pašvaldībās saviem pilsoņiem, uzskata EP deputāti.

Tāpat EP deputāti pieprasa grozīt noteikumus, lai paredzētu:

  • vēlēšanu tiesību piešķiršanu, tiklīdz pilsonis reģistrētos kā citas ES dalībvalsts rezidents;
  • jaunreģistrētajiem rezidentam informāciju par vēlēšanu tiesībām un termiņiem sniegt tajā oficiālajā ES valodā, kuru viņi pārvalda;
  • vienādus noteikumus visiem ES pilsoņiem, kuri vēlas kandidēt vēlēšanās, neatkarīgi no tā, vai tie ir attiecīgās valsts vai citas dalībvalsts pilsoņi.

Parlaments arī aicina dalībvalstis atvieglot vēlēšanu tiesību izmantošanu neaizsargātām grupām, tostarp personām ar invaliditāti un garīgām slimībām. EP deputāti tāpat prasa nodrošināt alternatīvas fiziskiem vēlēšanu biļeteniem un balsošanai klātienē, piemēram, balsošanu pa pastu, iepriekšēju balsošanu, balsošanu ar pilnvarojumu un balsošanu tiešsaistē.

Damians Bēzelāgers (Greens/EFA, DE) komentēja:

"Viena no ES priekšrocībām ir mūsu brīvība pārvietoties un dzīvot jebkur, kur vēlamies, tomēr mūsu politiskās tiesības pārāk bieži izbeidzas uz robežām, liedzot iespēju piedalīties Eiropas vai pašvaldību vēlēšanās valstī, kurā dzīvojam. Esmu daudzvalstiskas Eiropas partijas biedrs un lepojos, ka Parlaments ir ierosinājis reālistiskus risinājumus, kā padarīt balsošanu ES un pašvaldību vēlēšanās eiropeiskāku. ES dalībvalstīm valstīm vajadzētu ņemt vērā mūsu ierosinajumus un padarīt mūsu vēlēšanas pieejamākas un novatoriskākas. Es mudinu to izdarīt jau līdz šai vasarai!"

Turpmākie soļi

Par vēlēšanu noteikumu grozīšanu vienprātīgi jāizlemj dalībvalstīm Padomē, Parlamenta šodien pieņemtajiem ierosinājumiem ir konsultatīvs spēks.

Vispārīga informācija

Pamatojoties uz 2017. gada datiem, ES pilsoņu, kas ir citas dalībvalsts pilsoņi, īpatsvars ES dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgs. Luksemburga ar 40,4 % ieņem pirmo vietu, savukārt Polija (0,09 %) ir pēdējā vietā. Kiprā, Īrijā, Beļģijā, Austrijā un Maltā šis īpatsvars svārstās no 7 līdz 14 %, bet Latvijā šis īpatsvars ir 0,33% jeb 5478 pilsoņi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU