DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Pilnībā pabeigta no Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem izvestā gudrona utilizācija

Noslēdzot Latvijā līdz šim apjomīgāko un tehnoloģiski vienu no sarežģītākajiem vides projektiem, 2022. gada nogalē SIA “SCHWENK Latvija” rūpnīcā Brocēnos, pabeigta sērskābā gudrona utilizācija. Cementa ražošanas procesā, kopumā sadedzinātas ~ 49 000 tonnas kurināmā, kas iegūts no bīstamajiem gudrona atkritumiem. Savukārt, vēsturiski piesārņotajā vietā Inčukalna pagastā, sanācijas un rekultivācijas darbus Valsts vides dienests (VVD) noslēdza jau 2021. gada maijā.

Gudrons apvienojumā ar palīgmateriāliem veido sekundāru kurināmo, veicot tā sadedzināšanu, radīts cementa ražošanas starpprodukts - klinkers. VVD, organizējot vēsturiski piesārņotās teritorijas attīrīšanu, ieviesis inovatīvus risinājumus un veicinājis resursu efektīvu izmantošanu, tādējādi iedzīvinot aprites ekonomikas principu. Piemēram, sērskābais gudrons tika pārstrādāts kurināmajā un sadedzināts. Gudrona un no tā radītā sekundārā kurināmā sadedzināšanai tika izmantota krāsns, kas nodrošina pilnībā slēgtu sadegšanas procesu sevišķi augstā temperatūrā (1500°C), līdz ar to, netika radīti jauni atkritumi vai notekūdeņi.

Piesārņojuma utilizācija tika uzsākta 2018. gada jūnijā, kad SIA “SCHWENK Latvija” un sanācijas darbu veicēju PS “Inčukalns Eko” sadarbības rezultātā tika sagatavota atbilstoša formula gudrona pārstrādei kurināmajā. Gudrons tika neitralizēts, kā optimālākais neitralizācijas reaģents tika noteikts apvedkanāla putekļi (kaļkis), kas gudrona konsistences uzlabošanai sajaukti ar irdināmajiem materiāliem (ēveļskaida, sausa zāģskaida, skaidu putekļi, smalki drupināta šķelda), tādejādi sagatavojot sekundāro kurināmo.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķi bija viena no piesārņotākajām vietām Latvijā. Tie atradās Inčukalna pagasta teritorijā 30 - 35 km uz austrumiem no Rīgas, bijušajos smilšu karjeros, kurus dēvē par Dienvidu un Ziemeļu dīķiem. Ziemeļu gudrona dīķis atradās tikai dažu kilometru attālumā no Gaujas. 20. gadsimta 50. – 80. gados medicīnisko un parfimērijas eļļu ražošanas procesā radušos sērskābā gudrona atkritumus, no bijušās Rīgas naftas pārstrādes un smēreļļu rūpnīcas, izveda un izgāza smilts karjeros bez pamatnes un bortu hidroizolācijas. Sērskābais gudrons ir melna, agresīva (<1 pH), šķidra, pusšķidra vai cieta masa ar izteiktu sēra dioksīda smaku, kura sastāvā ir toksiskas ķīmiskās indes.

Sanācijas darbi veikti, sekmīgi īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektu “Vēsturiski piesārņoto vietu „Inčukalna sērskābā gudrona dīķi” sanācija, II posms” (Nr.5.6.3.0/17/I/001), kura kopējais finansējums vairāk nekā 29,7 miljoni EUR, no tiem 85% bija Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums, bet pārējie – valsts budžeta līdzekļi. Vēsturiski piesārņoto Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas II posma rezultātā atjaunota zemes platība 5 ha (aptver abu piesārņojuma avotu (dīķu) platību, kurā veikti sanācijas darbi), bet kopējā zemes platība, kas atgriezta saimnieciskajā apritē, aptuveni 8,4 ha. Pateicoties paveiktajiem darbiem, dabai dotas visas iespējas atveseļoties.

Projekts „Vēsturiski piesārņoto vietu „Inčukalna sērskābā gudrona dīķi” sanācija, II posms” noslēgsies 2023. gadā. Projekta mērķis - minimizēt piesārņotās vietas ietekmi uz apkārtējo vidi un atgriezt piesārņoto teritoriju ekonomiskajā apritē. Izmantojot gan Dienvidu, gan Ziemeļu dīķī izveidoto pēcsanācijas monitoringa sistēmu, VVD 30 gadus pēc projekta pabeigšanas turpinās veikt vides kvalitātes monitoringu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU