aizdevums kapitāla atlaides veidā, 3 miljoni eiro ir paša uzņēmuma līdzfinansējums, savukārt 8,5 miljoni eiro – bankas Luminor aizdevums.
Jaunā ražotne darbu sāks 2024.gadā. Projekta ietvaros plānots iegādāties un uzstādīt jaunas ražošanas un pēcapstrādes iekārtas, kā arī paplašināt esošās ražotnes telpas produkcijas uzglabāšanai. Līdz ar ražotnes atvēršanu CEWOOD ražošanas jauda pieaugs no 1,7 miljoniem līdz 4,7 miljoniem m2 koka ēveļskaidu plātņu gadā. Darbu turpinās arī esošā rūpnīca.
Ilze Indriksone, ekonomikas ministre: “Ikviens jauns uzņēmējdarbības projekts ir apliecinājums mūsu uzņēmēju ambīcijām veicināt ieguldījumus Latvijas ekonomikā. Lai motivētu uzņēmējus realizēt zināšanu ietilpīgus projektus un radīt augstas pievienotās vērtības produktus Latvijā, Ekonomikas ministrija izstrādāja jaunu atbalsta programmu lieliem investīciju projektiem. Prieks, ka uzņēmēji šo atbalstu uzmanto, lai veiktu ieguldījumus jaunu produktu izstrādē un tehnoloģisko procesu ieviešanā, sadarbotos ar vietējiem mazajiem uzņēmējiem un nodrošinātu jaunas darba vietas. Tas ir svarīgi mūsu tautsaimniecības turpmākai attīstībai.”
CEWOOD ir vienīgais koka ēveļskaidu plātņu ražotājs Baltijas valstīs. Sešu gadu laikā kopš ražošanas uzsākšanas uzņēmums pārdošanas apjomus palielinājis aptuveni 15 reizes. Augstie produkcijas kvalitātes standarti ir ļāvuši veiksmīgi attīstīt noieta tirgu daudzās pasaules valstīs, piemēram, Dānijā, ASV, Spānijā un Vācijā, nemainīgi stiprinot savas pozīcijas mājas tirgū – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.
Ingars Ūdris, CEWOOD valdes loceklis: “Šī finanšu atbalsta programma ļaus CEWOOD konkurēt ar pasaules vadošajiem dizaina un akustisko materiālu ražotājiem un piegādātājiem. Kļūt par kokskaidu cementa plātņu lielāko ražotāju Austrumeiropā un palielināt eksporta apjomu visā pasaulē! Jau šobrīd 90% no saražotās produkcijas eksportējam. Valsts un uzņēmumu savstarpēja sadarbība un mijiedarbība ir veiksmīgas valsts attīstības pamatā. Turpinām investēt arī izglītībā, sadarbojoties ar Latvijas augstskolām, esam soli priekšā, pētām jaunas attīstības iespējas nākotnē.”
Lielo investīciju projektu atbalsta programma tika atvērta 2022.gada janvārī, un tā ir paredzēta lielo uzņēmumu projektiem virs 10 miljoniem eiro, kas rada augstas pievienotās vērtības produktus. Programma unikāla ar to, ka uzņēmums, sasniedzot projekta mērķus un izpildot noteiktus kritērijus, var pretendēt uz aizdevumu ar kapitāla atlaidi jeb dzēst ALTUM piešķirto aizdevuma daļu. No visiem iesniegtajiem projektiem Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) divās kārtās ir atlasījusi un tālākai vērtēšanai ALTUM iesniegusi 21 projektu.
Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs: “Programma uzņēmējiem piedāvā pievilcīgu finansējuma risinājumu – dzēst līdz pat 30% no projekta izmaksām, vienlaikus motivējot sasniegt iespējami augstākus eksporta un citus atdeves rādītājus. Esam gandarīti finansēt CEWOOD izaugsmes projektu, kas izceļas ar inovatīvu un unikālu produktu, kurš augstas kvalitātes un konkurētspējīgas cenas dēļ tiek novērtēts visā pasaulē. Arī pārējie no LIAA saņemtie projekti ir aktīvā izvērtēšanas stadijā, turklāt projekti ar kopējo aizdevumu apjomu aptuveni 50 miljoni eiro ir jau tuvu lēmuma stadijai. ALTUM projektus vērtē no atbilstības, finanšu un dzīvotspējas puses, un kopumā šajā programmā redzam kvalitatīvus projektus un veselīgu konkurenci.”
Finansējuma saņemšanai virzītie projekti pārstāv plašu nozaru spektru: elektronika, fotonika, farmācija, poligrāfija, mašīnbūve, metālapstrāde, kokapstrāde, būvmateriālu ražošana, pārtikas pārstrāde, iepakojuma pārstrāde. Projekti, kas izturējuši atlasi, ir visos Latvijas reģionos – pa diviem projektiem Kurzemē, Latgalē un Pierīgā, četri Vidzemē, pieci Zemgalē un seši Rīgā. Kopējais investīciju apjoms ir 738 miljoni eiro, no kuriem ALTUM aizdevumi ar kapitāla atlaidi ir 146 miljoni eiro. Aprēķināts, ka pēc investīciju projektu pabeigšanas eksporta apjoms ik gadu pieaugs par 404 miljoniem eiro un tiks radītas aptuveni 1270 jaunas darba vietas. To projektu vietā, kuri nekvalificēsies ALTUM aizdevumam, LIAA izvērtēšanai ALTUM iesniegs nākamos rindas secībā.
Kaspars Rožkalns, LIAA direktors: “Starp kopumā iesniegtajiem 45 projektiem lielākā daļa bija labi sagatavoti, un kopējais plānotais investīciju apmērs šiem projektiem sasniegtu 1,46 miljardus eiro. Tomēr finansējuma šoreiz programmā pietika 21 projektam, tādēļ svarīgi būtu turpināt šo iniciatīvu, jo lielo investīciju programma ar kapitāla atlaidi sniedz ieguldījumu gan jaunu investīciju piesaistē gan Latvijā jau strādājošo uzņēmumu attīstības plānu realizācijā.”
LIAA iesniegtos projektus vērtēja pēc tādiem kritērijiem kā radītās darba vietas un darbinieku atalgojums, plānotais eksporta apjoms, komersantu ieguldījums pētniecībā un attīstībā, kā arī atbilstība kādam no viedās specializācijas prioritārajiem virzieniem. Tāpat vērtēts, vai vismaz 20% no investīciju projektā plānotajiem ieguldījumiem ir vērsti uz ieguldījumiem zaļo tehnoloģiju izmantošanā produktu ražošanas un pakalpojumu sniegšanas procesā un citu uz klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanu vērstu produktu ražošanā. Kā papildu kritērijs tiem projektiem, kuri bija saņēmuši vienādu punktu skaitu, ierobežotās atlases kārtā tika vērtēta plānoto investīciju un prognozētā eksporta apjoma attiecība. ALTUM projektus vērtē no atbilstības, finanšu un dzīvotspējas puses.
Banka Luminor līdzfinansēja arī šī projekta pirmo kārtu – ražošanas ēku izbūvi. Ilze Zoltnere, Luminor Korporatīvā departamenta vadītāja: “Uz izaugsmi vērstu uzņēmumu atbalstīšana ir Luminor bankas prioritāte. Tāpēc esam gandarīti atbalstīt strauji augošo Latvijas uzņēmumu CEWOOD, piešķirot finansējumu 11,3 miljonu eiro apmērā ražošanas paplašināšanai. Vienlaikus priecājamies, ka uzņēmums ir saņēmis arī aizdevumu ar kapitāla atlaidi. Būtiski, ka uzņēmums ražo koksnes produktus ar pievienoto vērtību, kurus plaši izmanto dažādu objektu un interjera risinājumos visā pasaulē, tādējādi vairojot Latvijas eksporta ieņēmumus. Uzņēmums sniedz būtisku pienesumu arī Alūksnes novada attīstībai, gan papildinot pašvaldības budžeta ieņēmumus, gan nodrošinot novada iedzīvotājus ar darbavietām. Ceram, ka piešķirtais finansējums CEWOOD sniegs iespēju palielināt ražošanas jaudas un paplašināt eksporta tirgus.”