DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. decembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvija turpinās dalību Eiropas akadēmiskā tīkla GEANT projektā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai nodrošinātu Latvijas dalību Eiropas akadēmiskā tīkla GEANT (Gigabit European Academic Network – Gigabitu datu pārraides ātruma Eiropas akadēmiskais tīkls) projektā līdz 2027. gada 31. decembrim, valdība atļāvusi Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) uzņemties jaunas budžeta saistības. Lai nodrošinātu pieslēgumu servisu GEANT tīklam un segtu Latvijas dalības maksu GEANT tīkla asociācijā, katru gadu nepieciešami 107 057 eiro.

Latvijas akadēmiskais pamattīkls (LAT) nodrošina zinātnisko datu transportu starp zinātniskajām institūcijām un augstskolām vienotā, autonomā, aizsargātā datu tīklā, kā arī nodrošina pieslēgumu starptautiskajam internetam un Eiropas akadēmiskajam tīklam GEANT. Vēsturiski, kopš 1992. gada, iespēju Latvijas zinātniskajām iestādēm pieslēgties internetam nodrošina Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts, bet kopš 2000. gada, kad ES visu akadēmisko tīklu sadarbību apvienoja zem viena projekta, to nodrošina GEANT.

Saskaņā ar valdības lēmumu, no 2015. gada 1. maija Latviju Eiropas akadēmiskajā tīklā GEANT pārstāv IZM, savukārt Latvijas Universitāte (LU) nodrošina GEANT tīkla pieslēgumu Latvijas zinātniskajām, izglītības, kultūras un mākslas iestādēm, kā arī komersantiem, saimnieciskās darbības veicējiem, biedrībām un nodibinājumiem. LAT nodrošina liela apjoma zinātnisko datu transportu starp zinātniskajām institūcijām un augstskolām vienotā, autonomā, aizsargātā datu tīklā, kā arī nodrošina pieslēgumu starptautiskajam internetam un Eiropas zinātniskajam akadēmiskajam tīklam GEANT, kurš savieno 20 Akadēmiskā datu tīkla savienojuma punktus visā Latvijā.

GEANT veido e-infrastruktūras mugurkaulu kopīgajai zinātnes un pētījumu infrastruktūrai – Eiropas Pētniecības telpai (ERA) – un kalpo par pamatu citu Eiropas pētniecības infrastruktūru (ERI) veidošanā. Latvijas Akadēmiskais Datu tīkls savieno 24 tā aktīvus lietotājus – zinātniskās institūcijas, nodrošinot Akadēmiskā datu tīkla pamatpakalpojumus: datu un interneta savienojumu ar ātrumu līdz 10 Gb/sek, datu savienojumu ar GEANT (LU Matemātikas un informātikas institūts) un Datu centru 100 Gb/sek, Akadēmiskā datu centra resursu izmantošanu, izvietojot partnerinstitūciju iekārtas Akadēmiskā datu centra aparatūras statnēs, nodrošinot to nepieciešamos datu un elektroenerģijas savienojumus, nepārtrauktu to darbību un monitoringu.

2014. gadā ir izveidota GEANT tīkla asociācija,  kura biedri ir 36 Eiropas nacionālie zinātnes un akadēmiskie tīkli. Asociācijas uzdevumi ir attīstīt un sniegt moderno tīklu, informācijas un saistītās elektroniskās infrastruktūras (e-infrastruktūras) pakalpojumus tās biedriem. Tāpat tiek nodrošināta GEANT tīkla projektu koordinācija starp GEANT tīkla asociācijas biedriem un iesaistītajām organizācijām. Dalība GEANT tīklā ir iespējama, iesaistoties GEANT tīkla asociācijā, tāpēc Latvija katru gadu maksā dalības maksu GEANT tīkla asociācijā.

Šodien, 2022. gada 6. decembrī, valdībā apstiprinātais rīkojuma projekts „Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 26. marta rīkojumā Nr. 160 "Par Latvijas dalību Eiropas akadēmiskajā tīklā GEANT"” pieejams MK tīmkekļvietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI