DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. novembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Pilsoniskās sabiedrības indekss 2021 aplūko pilsoniskā sektora ilgstpēju pandēmijas laikā Latvijā

Latvijas Pilsoniskā alianse ir veikusi izpēti par Latvijas pilsoniskās sabiedrības ilgspēju, analizējot informāciju par tiesisko vidi, organizāciju kapacitāti, finanšu ilgtspēju, interešu pārstāvību, pakalpojumu nodrošinājumu, infrastruktūru un publisko tēlu pilsoniskajā sektorā Latvijā 2021. gadā.

Ziņojuma dati liecina, ka pilsoniskās sabiedrības organizāciju sektora vispārējā ilgtspēja 2021. gadā nedaudz uzlabojās. To noteica uzlabojumi nozares finansiālās ilgtspējas attīstībā un publiskā tēla jomā. Saistībā ar Covid-19 seku novēršanu, pilsoniskās sabiedrības organizācijām bija pieejams mērķēts finansējums pandēmijas negatīvo seku novēršanā, taču netika nodrošināts atbalsts pamatdarbības nodrošināšanai vai organizācijām “atkopties” no krīzes radītajām sekām, tajā skaitā netika nodrošināts valsts atbalsts reģionālo resursu centru darbībai.

2021. gadā pilsoniskās sabiedrības sektora publiskais tēls ir mēreni uzlabojies. Tas noticis tāpēc, ka pilsoniskās sabiedrības organizāciju sektors tika atzīts par vienu no galvenajiem spēlētājiem, reaģējot uz pandēmiju un tās seku novēršanas jomā. Pilsoniskās sabiedrības organizācijas un to darbība tiek samērā plaši atspoguļota plašsaziņas līdzekļos. 2021. gadā katru dienu ziņu programmās tika atspoguļotas pilsoniskās iniciatīvas, kas saistītas ar pandēmiju un tās seku novēršanu.

Pēdējo gadu krīzes ir veicinājušas brīvprātīgo kustību. Pilsoniskās sabiedrības organizācijas savās aktivitātēs, lai atbalstītu dažādas sabiedrības grupas, iesaista brīvprātīgos. 2021. gadā daudzi cilvēki iesaistījās brīvprātīgajā darbā, lai īstenotu aktivitātes pandēmijas skarto atbalstam, piemēram, pārtikas nodrošināšana medicīnas personālam, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) ziedojumu piesaiste bērniem skolās, kā arī brīvprātīgo izglītošana, lai viņi spētu iesaistīties nedziedināmi slimu cilvēku aprūpē.

Kā atzina aptaujātie līdzdalības praktiķi, lai gan pilsoniskās sabiedrības organizācijas iesaistās intensīvā interešu pārstāvībā, 2021. gadā tām bija mazāk iespēju sniegt jēgpilnu ieguldījumu valdības lēmumu pieņemšanas procesos. Tas likumsakarīgi rezultējies samazinātā vērtējumā šim kritērijam pilsoniskās sabiedrības ilgtspējas kontekstā. Pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvji pauž arvien lielāku neapmierinātību ar valdības organizēto lēmumu pieņemšanu un atvērtības trūkumu attieksmē pret nozīmīgu organizāciju interešu aizstāvības iniciatīvām un sabiedrības līdzdalību politikas veidošanā.

Latvijas pilsoniskās sabiedrības ilgspējas ziņojums pieejams Latvijas Pilsoniskās alianses mājas lapā latviešu valodā un angļu valodā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU