DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Pirms būvatļaujas izsniegšanas nebūs obligāti jāapseko plānotais būvlaukums

FOTO: Freepik

2022. gada 25. oktobra sēdē Ministru kabinets lēma par izmaiņām vispārīgajos būvnoteikumos, atceļot līdz šim obligāto prasību būvinspektoriem apsekot plānoto būvlaukumu pirms būvatļaujas izsniegšanas.

Vienlaikus izmaiņas neliedz būvinspektoram veikt pārbaudi arī pirms būvatļaujas izsniegšanas, bet šāds apmeklējums tiek padarīts par neobligātu un būvinspektors varēs lemt par apmeklējumu, balstoties uz risku analīzi. Ekonomikas ministrijas (EM) ieskatā tas palīdzēs būvvaldēm vai institūcijām, kuras veic būvvaldes funkcijas, efektīvāk un jēgpilnāk plānot un veikt būvniecības procesa uzraudzību.

Līdz šim būvinspektors veica būvlaukuma apsekojumu pirms būvatļaujas izsniegšanas, lai pārliecinātos, ka būvniecības ierosinātājs nav uzsācis patvaļīgu būvniecību pirms būvatļaujas saņemšanas. Tomēr, kā liecina prakse, pārbaudēs konstatēto pārkāpumu īpatsvars ir visai zems.. Tādēļ prasība pēc šādām obligātām pārbaudēm rada papildu nesamērīgu un nelietderīgu slogu pašvaldību būvvaldēm.

Atvieglojuma mērķis ir pilnveidot būvniecības uzraudzības procesu, balstot to uz efektivitātes un samērīguma principiem. Jaunais regulējums ļaus pašvaldībām efektīvi organizēt būvniecības procesa uzraudzību, balstoties uz būvvaldes izstrādātajiem riska vērtēšanas algoritmiem un efektīvi izmantot pieejamos resursus.

Vienlaikus regulējums veicinās privātpersonu motivāciju legalizēt iepriekš veikto patvaļīgu būvniecību.

Ar mērķi uzlabot uzraudzības procesu, Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) sadarbībā ar EM izstrādāja Būvniecības informācijas sistēmas algoritmu risku vērtējumam uzraudzības veikšanai. To veiksmīgi izmanto BVKB savā darbā un tagad tas ir pieejams arī pašvaldību būvinspektoriem. EM turpinās attīstīt uzraudzības procesu, lai būvniecības procesa uzraudzība būtu iespējami jēgpilna un efektīva.

Detalizētāk ar apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta noteikumos Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi var iepazīties vienotajā Tiesību aktu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU