DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. septembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM rīko diskusiju par mājokļu pieejamību reģionos

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) trešdien, 28.septembrī, tiešsaistē rīko diskusiju “Mājokļu pieejamība – atslēga darbaspēka piesaistei reģionos”, kurā tiks apspriestas valsts iespējas veicināt iedzīvotāju pārcelšanos uz reģioniem un VARAM ieceri veidot Mājokļu fondu. Diskusiju plkst. 10.00 varēs vērot ministrijas Facebook lapā.  

Mājokļu pieejamības situācija pēdējos gados ir analizēta gan OECD, gan arī nevalstiskā sektora veiktos pētījumos. Tajos secināts, ka pieejamu mājokļu trūkst aptuveni 44% no visām Latvijas mājsaimniecībām, kas ir pārāk turīgas, lai saņemtu sociālo mājokli vai dzīvokļa pabalstu, bet kuru ienākumi nav pietiekoši, lai tās varētu saņemt hipotekāro kredītu. Savukārt pašvaldību rīcībā pēc privatizācijas saglabājies salīdzinoši neliels dzīvokļu skaits, kas galvenokārt tiek izīrēti, sniedzot palīdzību mazāk nodrošinātajai sabiedrības daļai. 

Bez tam banku kreditēšanas dati liecina, ka mājokļu būvniecības kreditēšana pārsvarā notiek Rīgas reģionā un atsevišķās lielajās pilsētās. 

Iekšējā darbaspēka mobilitāte ir būtiska, lai norisinātos ekonomiskā izaugsme ārpus Rīgas. Viens no apgrūtinājumiem, lai iedzīvotāji pārceltos uz darba vietām reģionos, ir īres mājokļu trūkums. 

Viss iepriekš minētais rosina diskusijas par to, ar kādām problēmām vai un kā valstij, pašvaldībai un komersantiem jāiesaistās šīs problēmas risināšanā, un kādi mehānismi sekmētu cilvēkresursu (darbaspēka) pieplūdumu reģionos, vienlaikus mazinot reģionālās atšķirības valstī. Šos jautājumus un VARAM Mājokļu fonda iespējamos darbības scenārijus pārrunās 28.septembra diskusijā. 

Kā ziņots iepriekš, ministrija piedāvā jau nākamajā gadā izveidot Mājokļu fondu, kas pašvaldību iedzīvotāju vajadzībām veidos jaunus un pieejamus īres mājokļus katrā pašvaldībā, ievērojot energoefektivitātes labo praksi. Jūlijā Ministru kabinetā tika apstiprināts konceptuālais ziņojums “Valsts atbalsts pašvaldībām, lai nodrošinātu iedzīvotājiem kvalitatīvus un pieejamus īres mājokļus”. Atbilstoši augošajam pieprasījumam pēc jauniem mājokļiem, kopā līdz 2035.gadam tiks izveidoti vairāk nekā 4000 īres dzīvokļi. Mājokļu Fonds nodrošinātu finanšu resursu piesaisti un ieguldījumus mājokļu attīstībā, neradot negatīvu ietekmi uz vispārējās valdības budžeta deficītu. Mājokļu Fonda institūcija, ievērojot pašvaldības vajadzības, izveido īres dzīvokļus un iznomā tos pārvaldniekam, kurš savukārt apsaimnieko un izīrē mājokļus, veicot regulārus nomas maksājumus fondā. Fonda ietvaros plānots attīstīt projektus ar zemām mājokļu uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksām, kas ievēros augstus vides un ilgtspējas standartus.

Atbalsta mehānisms paredzēts mājokļu atbalstam visos plānošanas reģionos,  kā ilgtermiņa risinājums, lai veicinātu vispārēju mājokļu pieejamību plašākām iedzīvotāju grupām, ņemot vērā reģionu specifiskās nepieciešamības un iespējamos apmaksas modeļus iedzīvotāju dzīvesvietas nodrošināšanai, sniedzot pašvaldībām plašākas rīcības iespējas mājokļu nodrošināšanā, t.sk. krīzes situācijās. Tāpat arī ēku energoefektivitātes uzlabošanai, piemēram, CO2 emisiju samazināšanai, veicot jaunu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU