DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. augustā, 2022
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tiesu sistēma
1
1

Apkopota Senāta prakse krimināllietās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Senāta Krimināllietu departaments sagatavojis pārskatu par Senāta aktuālo praksi lietās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Tiesu prakses apkopojumā aplūkoti Senāta Krimināllietu departamenta lēmumi un atziņas jautājumos par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas krimināllietās, kas skatītas no 2013.gada līdz 2022.gada maijam.

Krimināllikuma 218.pantā paredzētā nozieguma priekšmets ir likumā noteiktie nodokļi, ar tiem apliekamie ienākumi, peļņa un citi ar nodokli apliekamie objekti, citi tiem pielīdzinātie maksājumi, piemēram, valsts vai pašvaldību nodevas. Noziedzīgais nodarījums var izpausties kā darbība (ienākumu vai peļņas slēpšana, samazināšana) vai kā bezdarbība, kad nodoklis vai tam pielīdzinātais maksājums tiek deklarēts, bet normatīvajos aktos noteiktajā termiņā netiek nomaksāts.

Tiesu prakses apkopojumā uzsvērtas Senāta paustās atziņas par Krimināllikuma 218.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmēm. Uzmanība vērsta uz noziedzīgā nodarījuma objektīvās puses izpausmēm darbības jeb samazināšanas gadījumā, deklarējot fiktīvus darījumus, kā arī bezdarbības gadījumā. Tāpat uz izvairīšanās no nodokļu nomaksas subjektu un subjektīvo pusi.

Ņemot vērā tiesību jautājuma procesuālo nozīmi, atsevišķā nodaļā izdalītas Senāta atziņas par apsūdzības saturu Krimināllikuma 218.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma gadījumā. Koncentrēti apkopoti arī citi ar izvairīšanās no nodokļu nomaksas kvalifikāciju saistīti jautājumi.

Apkopojumā norādītās atziņas piemērojamas, kā pirmavotu izmantojot Senāta lēmumus un ievērojot aplūkoto lietu tiesiskos un faktiskos apstākļus.

Tiesu prakses apkopojumu “Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas (2013.gads – 2022.gada maijs)” skatiet Augstākās tiesas mājaslapā www.at.gov.lv sadaļā Judikatūra/ Tiesu prakses apkopojumi/ Krimināltiesības

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU