DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: E-vide

Latvija uzlabo rādītājus elektroniskās informācijas kopīgošanā; pārsniedz ES vidējo rādītāju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien, 28. jūlijā publicēts 2022. gada Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI 2022) ziņojums, kas informē par valsts progresu digitālajā jomā. Šogad kopumā Latvija DESI rezultāti ir uzlabojušies mērenāk un no 27 Eiropas savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ierindojās 17. vietā –  tāpat kā pērn.  

DESI veiktspēja tiek mērīta četrās digitālās konkurētspējas jomās: cilvēkkapitāls, savienojamība, digitālo tehnoloģiju integrācija un digitālie publiskie pakalpojumi. Jāizceļ, ka Latvija, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, par divām vietām ir uzlabojusi savu sniegumu cilvēkkapitāla dimensijā un šogad atrodas 18. vietā.  Latvijā joprojām ievērojami augstāks nekā vidēji ES ir to absolventu īpatsvara rādītājs, kuri studē Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas un šo speciālistu īpatsvars pastāvīgi pieaug. Tomēr iedzīvotāju vidū digitālās pamatprasmes un par pamatprasmēm augstākas digitālās prasmes, kā arī digitālā satura radīšanas pamatprasmes joprojām ir nedaudz vājākas par ES vidējo rādītāju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs akcentē: "Ir sasniegti labi rezultāti digitālo publisko pakalpojumu sniegšanā iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Latvijā ir liels e-pārvaldes lietotāju skaits un tas turpina palielināties, kā arī tiešsaistes publisko pakalpojumu sniegšana ir vēl vairāk uzlabojusies, jo ir ieguldīts darbs, lai pakalpojumu sniegšana ir uz lietotāju orientēta. Latvija apņēmīgi virzās uz to, lai tiktu sasniegts digitālās desmitgades mērķrādītājs - 100 % svarīgu publisko pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem un uzņēmumiem tiešsaistē."

Latvijas uzņēmumiem joprojām pieejamas ir daudz neizmantotas digitālo risinājumu iespējas. Sadaļā tehnoloģijas integrācija uzņēmējdarbībā Latvija ierindojas 23.vietā - e-rēķinus izmanto 15%, mākoņkalapojumus 22%, lielos datus 9%, sociālos medijus 26%. Novērtējams, ka Latvijas uzņēmumi ir virs ES vidējā līmeņa elektroniskās informācijas apritē starp uzņēmumiem – 39%.

Kopumā Latvijai jācenšas sasniegt 2030. gadam izvirzītie mērķi, kas noteikti Eiropas digitālajā desmitgadē. To spēj veicināt arī ministrijas izstrādātās (2021. gadā apstiprinātas) “Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam”, kas nosaka valsts turpmāko digitālo attīstību jeb iezīmē ceļa karti tam, kā mūsdienu pieejamās tehnoloģiskās iespējas veicinās sabiedrības, tautsaimniecības un valsts pārvaldes izaugsmi, inovāciju un konkurētspēju. Pamatnostādnes ietver plašu un konkrētu redzējumu par Latvijas virzību digitālās transformācijas attīstības virzienā.

DESI ziņojumu var lasīt: šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI