DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 11 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Trīs mēneši Krievijas karadarbības Ukrainā ēnā. Latvijā konstatētie likumpārkāpumi saistībā ar Ukrainas valstspiederīgajiem. Resoriskās pārbaudes un administratīvā pārkāpuma procesi

FOTO: Paula Čurkste, LETA

Valsts policijas reģistrētie notikumi trīs mēnešu laikā saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā kopumā parāda, ka absolūti lielākā daļa Latvijā fiksēto likumpārkāpumu saistīti ar aizliegto Krievijas agresijas simbolu atainošanu vidē vai uz infrastruktūras objektiem – tamlīdzīgi pārkāpumi fiksēti 832 gadījumos. Pārējie fiksētie notikumi ir būtiski mazākā skaitā un lielākoties vērsti pret Ukrainas karogiem vai Ukrainas valstspiederīgo mantu – 37 gadījumos konstatēti nodarījumi saistībā ar Ukrainas karogu zādzībām vai to bojāšanu. Savukārt 16 notikumi fiksēti saistībā ar tīšu miesas bojājumu nodarīšanu Ukrainas valstspiederīgajiem, fiksēti arī atsevišķi gadījumi, kad šīm personām izteikti draudi. Tāpat Valsts policijā reģistrēti likumpārkāpumi, kurus pastrādājuši Ukrainas valstspiederīgie. Šī ir raksta pirmā daļa, kurā atainoti būtiskākie notikumi, par kuriem sāktas resoriskās pārbaudes vai administratīvā pārkāpuma procesi.

Saistībā ar šiem notikumiem trīs mēnešu periodā šobrīd aktuālā statistika Valsts policijā liecina, ka ir aktīvas 90 resoriskās pārbaudes, 178 administratīvie procesi un 76 kriminālprocesi. Bez tam noticis 161 pasākums Ukrainas atbalstam.

Plašāka informācija par būtiskākiem pēdējā mēneša laikā konstatētajiem likumpārkāpumiem, par ko sāktas resoriskās pārbaudes vai administratīvie procesi, izklāstīti turpmākajā rakstā:

Saistībā ar draudiem bojāt Ukrainas valstspiederīgā automašīnu, Valsts policijā tika saņemta informācija, ka 5. maijā ap pulksten 9.00 Daugavpils apkārtnē nenoskaidrota persona draudēja sabojāt un sadedzināt Ukrainas valstspiederīgā automašīnu. Par notikušo tika sākta resoriskā pārbaude un skaidrota vainīgā persona. Savukārt 13. maijā ap pulksten 21.30. ir reģistrēts izsaukums par automašīnas numurzīmju zādzību Rīgā, Ukrainas valstspiederīgā ziņoja, ka nakts laikā sievietes automašīnai Hyundai nozagtas abas valsts reģistrācijas numura zīmes, taču, pa dienu nezināms vīrietis numurzīmes atnesis atpakaļ. Arī šajā gadījumā par notikušo sākta resoriskā pārbaude un tiek skaidrota vainīgā persona.

Tāpat maijā fiksēti gadījumi, kad izvērsušās fiziskas konfliktsituācijas starp personām. Viena no būtiskākām notika 1. maijā Rīgā ap pulksten 23.10, kad sabiedriskajā transportā izcēlās konflikts. Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka divi Ukrainas valstspiederīgie vīrieši alkohola reibumā sāka konfliktēt ar citiem sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieriem, traucējot mieru un sabiedrisko kārtību. Konflikts eskalējās pret kādu sievieti, kura, autobusam apstājoties pieturvietā, izgrūsta no transporta, kā rezultātā guva traumas. Vienu vīrieti izdevās aizturēt, bet otrs no notikuma vietas aizbēga. Par notikušo pret aizturēto vīrieti sākti divi administratīvie procesi – viens par sīko huligānismu un otrs par miesas bojājumu nodarīšanu. Izmeklēšana procesā turpinās.

Vēl cits konflikts, kas noticis sabiedriskajā transportā, fiksēts 12. maijā Rīgā, ap pulksten 23.45, kad aptuveni 50 gadus vecs nenoskaidrots vīrietis, izdzirdot kā kāda sieviete pa tālruni runā ukraiņu valodā, izteica viņai draudus un iemeta ar stikla pudeli pa kāju, to traumējot. Par notikušo tika uzsākts administratīvā pārkāpuma process un tiek skaidroti notikušā apstākļi un vainīgā persona.

Būtisks pārkāpums konstatēts Latgales reģionā, Ludzā, 9. maijā ap pulksten 3.00 naktī, kad Valsts policijas amatpersonas pamanīja kādu Golf markas autovadītāju, kura braukšanas maniere radīja aizdomas par autovadītāja atrašanos alkohola reibumā. Apturot transportlīdzekli, konstatēts, ka tai pie stūres ir Ukrainas valstspiederīgais, kurš transportlīdzekli vadīja 2,76 promiļu stiprā alkohola reibumā. Par notikušo sākts administratīvā pārkāpuma process. Savukārt 25. maijā, Valsts policija Zemgales reģionā, Dobeles novadā, fiksēja četru Ukrainas valstspiederīgo kompāniju, kuri publiskā vietā lietoja alkoholiskos dzērienus. Par pārkāpumu sākti četri administratīvā pārkāpuma procesi un visām personām jau piemēroti brīdinājumi.

Bez tam Valsts policijā sākts administratīvā pārkāpuma process par Krievijas kara atbalstošām vai slavinošām izpausmēm. Viens šāds noziegums tika uzfilmēts un atainots sociālajos tīklos, kurā redzams, kā 17. maijā Rīgā, Āgenskalna rajonā, ap pulksten 15.20, nenoskaidrots vīrietis, pārvietojoties ar Krievijas Federācijas karogu, izsauca prokrieviskus saukļus. Reaģējot uz redzēto, cits nenoskaidrots vīrietis, pielietojot fizisku spēku, karogu atņēma un aizgāja. Par notikušo Valsts policijā sākotnēji bija uzsākta resoriskā pārbaude, kuras laikā pieņemts lēmums par administratīvā procesa sākšanu par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā. Šobrīd izmeklēšana turpinās un tiek skaidrotas abas notikumā iesaistītās personas.

Izskatot šos veiktos likumpārkāpumus, Valsts policija arī vērtē vai nodarījumos ir saskatāmas naida noziegumu pazīmes kā atbildību pastiprinošs apstāklis pēc Krimināllikuma 48. panta 14. punktā paredzētās atbildības, vai kā atsevišķs nodarījums atbilstoši Krimināllikuma 78. pantam par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.

Kriminālprocesi

Valsts policija kopš šī gada 24. februāra sākusi 76 kriminālprocesus par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar Krievijas karu Ukrainā. No tiem lielākā daļa ir saistīti ar Ukrainas karogu noraušanu un bojāšanu. Mazāk kriminālprocesu sākti par nodarījumiem, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, piemēram, automašīnu valsts numurzīmju zādzības un dažos gadījumos noticis arī fizisks uzbrukums cilvēkiem, kas Latvijā ieradušies patvēruma meklēšanas nolūkā. Tāpat ir reģistrēti noziedzīgi nodarījumi, ko izdarījuši Ukrainas valstspiederīgie – kopumā vērtējot nevar apgalvot, ka tie izceltos uz kopējā Latvijā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu fona, ko veic Latvijas valstspiederīgie. Šī ir raksta otrā daļa, kurā atainoti būtiskākie notikumi, par kuriem sākti kriminālprocesi.

Arī šī gada maijā, līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, visbiežāk ir reģistrēti gadījumi saistībā ar Ukrainas karogu noraušanu un bojāšanu.

Piemēram, 8. maijā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Brasas iecirknī tika saņemta informācija no iedzīvotāja par to, ka no ēkas Rīgā, Dzirnavu ielā, ir norauts Ukrainas Republikas valsts karogs un salauzts karoga stiprinājums. Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231. panta par huligānismu, un policija skaidro iespējamo vainīgo personu.

Savukārt 14. maijā Rēzeknes novadā, Mākoņkalna pagastā, no pagasta pārvaldes ēkas tika nozagts un netālu sadedzināts Ukrainas karogs. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, un šobrīd turpinās izmeklēšana.

Tāpat jau ziņots, ka 17. un 20. maijā bija fiksēti divi gadījumi, kad Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Preiļu iecirkņa apkalpojamajā teritorijā personas bojājušas Ukrainas atbalstam izlikto karogu, kā arī izteikušas atbalstu Krievijas vērstajai agresijai Ukrainā.  Abos gadījumos ir aizturēti iespējamie vainīgie vīrieši. Vienā gadījumā uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 78. panta pirmās daļas par darbību, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu, bet otrā gadījumā – pēc Krimināllikuma 74. panta par kara noziegumiem.

Vairākos gadījumos šī gada maijā pret Ukrainas bēgļiem vērsts mantiska rakstura noziegums, retāk – fizisks uzbrukums.

8. maijā pulksten 22.46 Rīgā, Daugavpils ielā, uz ielas norisinājās konflikts starp kādu vīrieti un divām Ukrainas valstspiederīgajām. Sākotnējā informācija liecina, ka vīrietis uzsācis konfliktu, jo dzirdējis, ka sievietes sarunājas ukraiņu valodā. Konflikta laikā vīrietis nodarīja miesas bojājumus vienai no sievietēm. Notikuma vietā ieradās Valsts policijas darbinieki, kuri turpat aizturēja 1987. gadā dzimušu vīrieti. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirknī pret vīrieti uzsākts kriminālprocess saistībā ar miesas bojājumu nodarīšanu. Vienlaikus tiks arī vērtēts vai nodarījumā nav saskatāmas kāda cita noziedzīga nodarījuma, piemēram, naida nozieguma pazīmes.  Līdz ar to, iespējams, kriminālprocess var tikt pārkvalificēts. Ekspertīzes rezultāti liecina, ka sievietei nodarītie miesas bojājumi ir maznozīmīgi. 

Valsts policijā ir reģistrēti arī atsevišķi noziedzīgi nodarījumi, ko izdarījuši bēgļi no Ukrainas. Piemēram, 16. maijā ap pulksten 14.40 Tukumā notika ceļu satiksmes negadījums, kura laikā Ukrainas valsts piederīgais, vadot transportlīdzekli “Ford”, uzbrauca 2007. gadā dzimušam jaunietim, kurš tobrīd šķērsoja ceļu pa gājēju pāreju. Pēc negadījuma automašīnas vadītājs notikuma vietu pameta. Zēns negadījumā guva traumas un tika nogādāts medicīnas iestādē. Par notikušo Valsts policijā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 260. (1)1 panta par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts vidēja smaguma miesas bojājums. Policisti jau ir noskaidrojuši iespējamā vainīgā vīrieša identitāti un kriminālprocesā turpinās izmeklēšana.

Savukārt šī gada 4. maijā Ludzas novadā, Zaļesjes pagastā, ciemā Terehova, pie iebraukšanas Latvijas Republikā no Krievijas Federācijas konstatēts, ka automašīna “Volkswagen Transporter” ar Ukrainas reģistrācijas numuru atrodas meklēšanā Vācijā un tai ir, iespējams, viltots VIN numurs. Automašīna tika izņemta un pieprasīta informācija par automašīnas meklēšanas iemesliem. Saistībā ar notikušo Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ludzas iecirknī ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 265. panta pirmās daļas par transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenta, agregāta vai reģistrācijas numura zīmes nelikumīgu izgatavošanu, realizēšanu, izsniegšanu, viltošanu vai iznīcināšanu.

Izskatot šos veiktos likumpārkāpumus, Valsts policija arī vērtē vai nodarījumos ir saskatāmas naida noziegumu pazīmes kā atbildību pastiprinošs apstāklis pēc Krimināllikuma 48. panta 14. punktā paredzētās atbildības, vai kā atsevišķs nodarījums atbilstoši Krimināllikuma 78. pantam par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.

Valsts policija rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret bēgļiem no Ukrainas vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus, un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumu, zvanot pa tālruņa numuru 110!

Tāpat Valsts policija regulāri veido informācijas apkopojumus, kā arī sniedz jaunāko informāciju par būtiskākajiem notikumiem saistībā ar Krievijas karu Ukrainā un radīto kara ēnu Latvijā – notikumiem pret Ukrainas valsts piederīgajiem, kā arī notikumiem, kuros iesaistīti kara bēgļi. Aicinām sekot līdzi informācijai Valsts policijas oficiālajās interneta vietnēs – mājaslapā – www.vp.gov.lv, kā arī sociālo tīklu kontos – Twitter un Facebook.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU