DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. maijā, 2022
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Mūsu rokās ir instrumenti un atbildība drošības stiprināšanai būvlaukumos

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

VNĪ kultūrā drošība un veselība ir nostiprinājušās vērtības, kuras esam stingri apņēmušies aktualizēt visos uzņēmuma darbības virzienos. Līdzās kvalitātes uzraudzībai esam izvirzījuši augstus drošības standartus un veidojam drošu vidi savos pārvaldāmajos īpašumos un sabiedrībai nozīmīgu objektu būvniecībā. To varam panākt, vairojot izpratni par drošības un veselības jautājumiem savā iekšējā vidē un sadarbībā ar iesaistītajām pusēm – jo sevišķi, būvuzņēmējiem un būvobjektos nodarbinātajiem.

Drošības kultūras maiņa sagādā izaicinājumu visiem būvniecības nozares dalībniekiem. Kopējā aina nozarē saglabājas skaudra – saskaņā ar Valsts darba inspekcijas operatīvajiem datiem, 2021. gadā būvniecības nozare Latvijā bija otrajā vietā pēc letālo nelaimes gadījumu izmeklēšanas rādītāja (atpaliekot tikai aiz transporta un uzglabāšanas) – seši no 34 letāliem nelaimes gadījumiem konstatēti būvniecības nozarē. Kamēr vien saglabāsies šāda statistika, VNĪ neatlaidīgi iestāsies par drošības aspektu stiprināšanu, sadarbojoties visiem nozares spēlētājiem.

VNĪ kā vienam no lielākajiem būvniecības nozares pasūtītājiem ir iespēja strādāt ar plašu sadarbības partneru loku, kas mums ļauj saskatīt kopsakarības un tendences darba drošības prasību ievērošanā vai tieši otrādi – ignorēšanā. Kā būvdarbu pasūtītājs ne vienmēr varam ietekmēt to, kā mūsu pārziņā esošajos attīstības projektos būvuzņēmējs kontrolē vai paši darbinieki ievēro darba aizsardzības noteikumus un nepieciešamo aizsardzības līdzekļu lietošanu. Vienlaikus mūsu rokās ir instrumenti, lai drošību stiprinātu – varam strādāt ar būvuzņēmējiem, izglītot, skaidrot, ieviest stingrākas prasības un drošības prasību ignorēšanas gadījumos sodīt par to neievērošanu.

2022. gadā uzņēmumā esam apstiprinājuši Arodveselības un drošības politiku un Darba drošības un veselības noteikumus ārpakalpojumu sniedzējiem nekustamo īpašumu apsaimniekošanā. Tas nozīmē, ka darba drošības prasību ievērošanas kontroli sev esam izvirzījuši kā pienākumu ne tikai iekšējā vidē, bet arī VNĪ pārraudzītajos objektos. Slēdzot sadarbības līgumus ar pakalpojumu sniedzējiem, izvirzām obligātas mūsu objektos ievērojamas prasības, bet par to neievērošanu būvuzņēmējam paredzēta soda nauda. Uzsverot nepieciešamību izglītot nevis sodīt pārkāpējus, VNĪ soda naudās iegūtos līdzekļus plāno investēt darba aizsardzības uzlabošanā būvobjektos – nodrošinot informatīvos plakātus, organizējot izglītojošās aktivitātēs būvlaukumā nodarbinātajiem, ieguldot inovatīvos risinājumos darba pārkāpumu fiksēšanai.

Jau šobrīd VNĪ kā pasūtītājs darba aizsardzības jomā dara vairāk par normatīvo aktu regulējumā prasīto – uzņēmumā tam pēdējos gados ir pievērsta pastiprināta uzmanība un stiprināti iekšējie resursi. Lai arī atbilstoši likumdošanai darba drošība būvlaukumā ir būvuzņēmēja pienākums, būvniecības stadijā esošajos objektos no savas puses esam ieviesuši papildus darba drošības uzraudzību. VNĪ pārraudzītajos būvdarbu objektos darba uzsākšana iespējama tikai pēc mūsu drošības prasību pārbaudes. Katrā būvdarbu objektā VNĪ darba aizsardzības eksperts pirms darbu uzsākšanas semināra veidā iepazīstina ģenerāluzņēmējus un apakšuzņēmējus ar darba aizsardzības prasībām un biežāk konstatētajiem pārkāpumiem, bet VNĪ eksperti veic būvlaukumu darba drošības atbilstības pārbaudi. Kopumā mūsu pārvaldībā ir 1100 valstij nozīmīgas ēkas un 46 infrastruktūras attīstības objektu būvniecība – lielākajos valstiski nozīmīgajos būvniecības projektos ārpakalpojuma vietā būvuzraudzību veic VNĪ eksperti.

Varam pozitīvi raudzīties uz VNĪ pēdējos gados ieviesto kontroles pasākumu ietekmi – redzam, ka samazinās bīstamo pārkāpumu skaits. 2021. gadā VNĪ uzņēmuma pārraudzībā esošajos būvobjektos veica 187 uzraudzības vizītes, bet šī gada četros mēnešos jau 63. Kamēr 2021. gadā konstatējām 126 būtiskus un 764 nebūtiskus pārkāpumus, šogad četros mēnešos konstatējām vien 11 būtiskus pārkāpumus, bet nebūtisko pārkāpumu skaits sasniedza 186. Kā kopēju tendenci būtisko pārkāpumu konstatēšanā redzam sistemātiski ignorētas drošības prasības darbam augstumā – nodarbinātie tiek pieķerti bez pretkritiena sistēmas, nenokomplektētās sastatnēs un lietojot rokas instrumentus bez obligātā aizsarga. Tas mums liek pastiprināti uzraudzīt objektus, kuros veic jumta nomaiņu.

Pašreizējā aina darba drošības jomā būvniecībā pieprasa aktīvu rīcību, tāpēc veidojam būvniecības darba drošības ekspertu tīklojumu profesionāļiem, kuri strādā VNĪ pārziņā esošajos objektos. Mēs novērtējam, ka pirmajam aicinājumam kopīgi tiekties uz augstākiem standartiem veselības aizsardzības un drošības jomā atsaukušies 17 darba drošības eksperti. Esam iecerējuši šādu zināšanu un pieredzes apmaiņu turpināt, kā arī ikdienā atbalstīt ar drošības jautājumiem saistīto izaicinājumu risināšanā VNĪ būvobjektos.

Līdztekus mūsu pašu īstenotajām aktivitātēm, VNĪ atbalsta arī citu uzņēmumu apņemšanos darba vidi padarīt drošāku un novērst nelaimes gadījumus – šī gada aprīlī ar citiem atbildīgi domājošiem darba devējiem pievienojāmies SCHWENK Latvija ierosinātajai sociālajai iniciatīvai “Misija Nulle”, kas tiecas līdz nullei izskaust nelaimes gadījumus darba vidē. VNĪ pievienojas arī citām iniciatīvām, kas piedāvā ieviest inovatīvus risinājumus un veicināt labo praksi darba drošībā. Piemēram, rēķinoties, ka darba aizsardzības speciālisti vienlaicīgi nevar nodrošināt prasību ievērošanu visos būvdarbu objektos, lai konstatētu pārkāpumus, VNĪ meklē risinājumu, piedaloties DEMOLA Latvia projektā. Tā ietvaros kopā ar nozares un akadēmiskajiem ekspertiem tika izvērtētas mūsdienās pieejamo tehnoloģiju sniegtās iespējas, lai ar minimālu cilvēkresursu iesaisti nodrošinātu visaptverošu un kvalitatīvu drošības prasību uzraudzību gan iekštelpās, gan ārtelpās. Pašlaik tiek turpināts darbs pie inovatīvo risinājumu praktiskas pārbaudes.

Kamēr VNĪ kā lielākais būvdarbu pasūtītājs valstī ir uzņēmies stiprināt darba drošību visos uzņēmuma darbības virzienos un sekot nulles negadījumu kultūrai būvniecības nozarē, par saviem domubiedriem uzskatām jebkuras nozares spēlētāju, ar kuru mums sakrīt mērķi – veseli darbinieki drošā darba vidē! Mums ir svarīgi uzrunāt ne tikai uzņēmējus, bet arī būvlaukumā nodarbinātos. Lai pastāvīgi atgādinātu par nepieciešamību sevi pasargāt, VNĪ katrā objektā izvieto vizuālus materiālus. Nu jau divus gadus īstenojam informatīvo kampaņu par darba drošības nozīmi, kuras ietvaros būvlaukumos nodarbinātajiem par darba drošības prasībām personīgā veidā atgādinām ar vēstījumu “Strādā droši, Tevi gaida mājās!”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI