DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. maijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

“Dauderi” aicina uz gleznu un fotogrāfiju izstādi par Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza iemītniekiem

Publicitātes foto

No 14. maija LNVM Dauderu nodaļā būs skatāma dzīvnieka un cilvēka attiecībām veltīta gleznu un fotogrāfiju izstāde “Brīve vai nebrīve? Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza iemītnieki Filipa Šalajeva gleznās un Sergeja Ņikuļšina fotogrāfijās”. Izstādi piedāvā “DOM Interjera studija” un Itas Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācija.

Izstādē iekļautas astoņas mākslinieka Filipa Šalajeva (1929–2008) gleznas no sērijām “Būrī” (20. gs. 80. gadi) un “Dzimuši brīvībā” (20. gs. 90. gadi), kurās redzami Rīgas Zoodārza iemītnieki un savvaļā attēloti dzīvnieki. Gleznas papildina ārsta Sergeja Ņikuļšina fotogrāfijas no sērijas “Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā” – ap četrdesmit darbu, kas uzņemti pēdējo divpadsmit gadu laikā.

Izstāde ir pieskaņota Rīgas Zooloģiskā dārza 110. jubilejas gadam. Tās kuratori Marina Kravčenko un Aleksandrs Cvetkovs norāda, ka apskatāmie mākslas darbi pievēršas cilvēku un dzīvnieku mijiedarbībai. Izstādes mērķis ir pievērst uzmanību līdzīgajam cilvēkā un dzīvniekā, jo arī dzīvnieki jūt un spēj izpaust emocijas, ir pelnījuši izpratni un empātiju.

Filips Šalajevs (1929–2008) ir Latvijā un Eiropā pazīstams mākslinieks animālists, portretists un naivās mākslas pārstāvis. Dzimis Kaļiņinas apgabalā, Ruceļovas ciemā, pēc Otrā pasaules kara dzīvojis Latvijā. Darba mūžu nostrādāja Rīgā par augstas kategorijas instrumentu atslēdznieku, bet gleznošanu sāka apgūt 32 gadu vecumā. Viņa skolotājs bijis pazīstamais latviešu mākslinieks Uldis Zemzaris, viņš mācījies arī pie Dainas Riņķes un Harija Kārkliņa. Šalajevs piedalījies kopizstādēs ne tikai Rīgā, bet arī Maskavā, Drēzdenē, Lielbritānijas pilsētās. Mākslinieka gleznas iekļautas gan Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, gan privātās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Lai gan viņš gleznojis diezgan primitīvi reālistiski, bet vienlaikus viņa gleznas nedaudz atgādina pasaku ilustrācijas. Viena no svarīgākajām tēmām Šalajeva daiļradē ir pārdomas par visā dzīvā mijiedarbību un dzīvnieku brīvību cilvēku kontrolētajā pasaulē.

Savukārt fotogrāfiju autors Sergejs Ņikuļšins ikdienā strādā par ārstu, ir Rīgas Stradiņa Universitātes docents un pētnieks. Fotografēšana viņam ir vaļasprieks, tomēr dēvēt viņu par amatierfotogrāfu nebūtu īsti pareizi, jo viņa darbiem piemīt ne tikai augsta tehniskā kvalitāte, bet arī saturiskais dziļums.

Izstāde būs apskatāma līdz 2022. gada 31. jūlijam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU