DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. martā, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika
1
1

Pēc pusgada - 14. Saeimas vēlēšanas

Šā gada 1. aprīlī būs atlicis pusgads līdz kārtējām 14. Saeimas vēlēšanām, kuras norisināsies šā gada 1. oktobrī, sestdienā. Tajās tiesības piedalīties būs Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, lai uz nākamajiem četriem gadiem ievēlētu 100 parlamenta deputātus.

Kā līdz šim vēlētāji Saeimas vēlēšanās varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs. Noteiktos vēlēšanu iecirkņos Latvijā vēlēšanu nedēļas pirmdienā, ceturtdienā un piektdienā varēs nodot balsi glabāšanā, tāpat būs iespēja balsot savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams nobalsot vēlēšanu iecirknī klātienē, ja vēlēšanu dienā jāaprūpē slimnieks vai vēlētājs atradīsies ieslodzījuma vietā.

Saeimas vēlēšanās balsstiesīgie pilsoņi var balsot vēlēšanu iecirkņos ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Tāpat vēlētāji ārvalstīs var izmanot iespēju balsot pa pastu. Vēlēšanu iecirkņu sarakstu ārvalstīs Centrālā vēlēšanu komisija (CVK)  apstiprinās jūlijā, pēc tam, kad atbilstoši vēlēšanu nosacījumiem 18. jūlijā noslēgsies pieteikumu iesniegšana vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs izveidei. Savukārt pasta balsošanai no ārvalstīm vēlētāji varēs pieteikties no 23. jūlija līdz 9. septembrim. Balsošana Saeimas vēlēšanās tiks organizēta arī karavīriem un zemessargiem, kuri pilda dienesta pienākumus starptautisko operāciju rajonos. Tāpat līdz 18. jūlijam vēlēšanu iecirkņa izveidošanu var pieteikt arī uz kuģiem ar Latvijas karogu, kas pierakstīti Latvijas Republikā.

14. Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs,  kas padarīs ērtāku dalību vēlēšanās vēlētājiem, kuriem ir tikai eID karte. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās vēlētājiem, kuru rīcība bija tikai eID karte, bija nepieciešama vēlētāja apliecība, kuru pirms vēlēšanām bija jāizņem kādā no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajām nodaļām. Lai nodrošinātu, ka katrs velētājs balso tikai vienu reizi, dalību vēlēšanās atzīmēja ar spiedogu pasē vai vēlētāja apliecībā. Turpmāk Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei spiedogs pasē vai vēlētāja apliecībā vairs netiks likts, un to aizstās atzīme elektroniskajā tiešsaistes vēlētāju reģistrā.

Šāds elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs sekmīgi tika izmantots jau 2021. gada pašvaldību vēlēšanās. Reģistrā tiks iekļauti visi balsstiesīgie pilsoņi, kuriem būs tiesības piedalīties Saeimas vēlēšanās. Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas darbinieks tiešsaistes reģistrā pārliecināsies par vēlētāja tiesībām balsot un atzīmēs, ka vēlētājs nobalsojis.

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali – Rīga, Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale, un no katra apgabala Saeimā jāievēl noteikts deputātu skaits. Vēlēšanu apgabalos ievēlējamo deputātu skaitu nosaka CVK proporcionāli apgabala vēlētāju skaitam, kāds reģistrēts Fizisko personu reģistrā četrus mēnešus pirms vēlēšanu dienas. 14. Saeimas vēlēšanās četri mēneši pirms vēlēšanu dienas būs šā gada 31. maijs.

Kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu. Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana Saeimas vēlēšanām notiks no 13. jūlija līdz 2. augustam. Kandidātu sarakstu Saeimas vēlēšanām drīkst iesniegt reģistrētas partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru. Ja kandidātu sarakstu iesniedz partiju apvienība, tajā ietilpstošajām partijām arī jābūt dibinātām ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un apvienībā kopā jābūt ne mazāk kā 500 biedriem. 14. Saeimas vēlēšanās termiņš, līdz kuram jābūt dibinātām partijām, lai varētu iesniegt deputātu kandidātu sarakstu, ir 2021. gada 30. septembris.

Vēlēšanu kalendārs ar plašāku informāciju par svarīgākajiem 14. Saeimas vēlēšanu sagatavošanas darbiem ir pieejams CVK mājaslapā www.cvk.lv, sadaļā “14. Saeimas vēlēšanas”.

14. Saeimas vēlēšanu aktualitātēm aicinām sekot līdzi www.cvk.lv un sociālo tīklu vietnēs – Facebook “CVK.lv”, Instagram “CVK_zinas”, Twitter “CVK_zinas”.

Turpinot februārī aizsākto #VēlēšanuDiena akciju, gatavojoties 14. Saeimas vēlēšanām, ikviens ir aicināts sociālajos tīklos pastāstīt par to, kāpēc ir svarīgi piedalīties vēlēšanās. Šādi katrs no mums var palīdzēt iedrošināt, pārliecināt vai iedvesmot citus piedalīties vēlēšanās, jo, kā liecina jaunākie vēlētāju aptaujas rezultāti šā gada februārī, salīdzinot ar 2018. gadu, ir pieaudzis to vēlētāju skaits, kuri Saeimas vēlēšanās piedalīties neplāno un uzskata, ka tam nav jēgas un nekas tāpat nemainīsies.  

Daloties sociālo tīklu vietnēs, aicinām izmantot mirkļbirku “#VēlēšanuDiena” un paust savas pārdomas jebkādā formātā, kas šķiet piemērots, - teksts, attēls, zīmējums, karikatūra, foto, video, balss ieraksts vai cits.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU