DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. janvārī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Baltkrievija neievēro starpvaldību līgumu – laikus neinformē Latviju par kodoliekārtu stāvokļa maiņu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien Ministru kabinetā izskatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto ziņojumu par aktuālo situāciju saistībā ar Baltkrievijas Republikas atomelektrostacijas (Baltkrievijas AES) reaktoru ekspluatāciju. Plašsaziņas līdzekļos pieejamā informācija liecina, ka Baltkrievija īstenojusi atomelektrostacijas (AES) otra reaktora fiziskās darbības uzsākšanu, neinformējot Latvijas institūcijas, kā to paredz 2018. gadā noslēgtais starpvaldību līgums “Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības līgums par kodolnegadījumu operatīvu izziņošanu, informācijas apmaiņu un sadarbību kodoldrošības un aizsardzības pret radiāciju jomā”.

No plašsaziņas līdzekļos pieejamās informācijas secināms, ka Baltkrievijas Republikas Ārkārtējo situāciju ministrijas Kodoldrošības un radiācijas drošības departaments 2021. gada 21. decembrī izsniedzis licenci Baltkrievijas AES otrā reaktora darbības uzsākšanai. Informācijā norādīts, ka pēc kodoldegvielas ievietošanas tiks veikta reaktora montāža, noblīvēšana un  hidrauliskās pārbaudes. Nākamais posms ir enerģijas ražošanas uzsākšana, reaktora pieslēgšana valsts energosistēmai un turpmākā ekspluatācija. Par  minētajām darbībām  Baltkrievijai ir savlaicīgi jāinformē Latvijas institūcijas, taču līdz šim brīdim tas netika veikts starpvaldību līguma paredzētajā kārtībā.

Savlaicīga informācija par Baltkrievijas AES kodoliekārtu stāvokļa maiņu nav saņemta. Līdz ar to ir uzskatāms, ka Baltkrievija nav ievērojusi starpvaldību līgumu, kas paredz līgumslēdzēju pušu apņemšanos iespējami ātri informēt vienai otru par visām būtiskajām izmaiņām kodoldrošībā un aizsardzībā pret radiāciju, kas saistītas ar to teritorijās esošajām iekārtām vai veiktajām darbībām.

Ministrs Artūrs Toms Plešs jau pārrunāja šo situāciju ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. “Sadarbība un laicīga informācijas apmaiņa atomelektrostaciju darbības jomā ir būtisks aspekts reģiona vides drošībā un starpvalstu attiecībās. Vērsīsim kaimiņvalsts uzmanību uz starpvaldību 2018. gada līguma mērķiem un nosacījumiem, lai atgādinātu Baltkrievijai tās starptautiskās saistības un atbildību drošā kodolenerģijas izmantošanā,” sacīja ministrs Plešs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU