DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. septembrī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Vēl tikai trīs dienas var parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Glābiet bites un lauksaimniekus!”

Latvijas vides organizācijas, kas ir daļa no Eiropas koalīcijas “Glābiet bites un lauksaimniekus!”, aicina Latvijas iedzīvotājus, kuriem rūp apputeksnētāju aizsardzība un kuri atbalsta pesticīdu lietošanas samazināšanu, parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Lai iniciatīvu izskatītu Eiropas Komisijā un Eiropas parlamentā, nepieciešams savākt 1 miljonu parakstu. Šobrīd to parakstījuši vairāk nekā 950 tūkstoši cilvēku un parakstu vākšanas gala termiņš ir 30. septembris. Pievienot savu balsi iniciatīvai var vietnē https://www.savebeesandfarmers.eu/ vai ej.uz/glabietbites.

Iniciatīva “Glābiet bites un lauksaimniekus!” (angliski “Save bees and farmers”) vāc parakstus visā Eiropas Savienībā jau kopš 2019. gada rudens ar mērķi rosināt stingrākas likumdošanas prasības apputeksnētāju un lauksaimnieku aizsardzībai no lauksaimniecībā izmantoto pesticīdu ietekmes, prasot, lai līdz 2035. gadam pakāpeniski izskaustu sintētiskos pesticīdus. Tāpat iniciatīvas prasība ir bioloģiskās daudzveidības atjaunošana lauksaimniecības zemēs un atbalsts lauksaimniekiem pārejai uz agroekoloģisku saimniekošanu.

Divu gadu laikā vairāk nekā 200 organizācijas visā Eiropas Savienībā ir guvušas plašu atbalstu iniciatīvai, ir savākti vairāk nekā 950 tūkstoši parakstu. Latvijā to parakstījuši vairāk nekā 7000 iedzīvotāju.

Jana Simanovska, biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja, iniciatīvas atbalstītāja Latvijā: “Pesticīdu izmantošana lauksaimniecībā nav bez sekām – to atliekvielas negatīvi ietekmē dabas daudzveidību, citu valstu pieredze rāda, ka šis piesārņojums nonāk arī industriālo lauku tuvumā esošo māju iedzīvotāju organismos. Latvijā ir tendence noklusēt pesticīdu negatīvās ietekmes – lauksaimnieku organizācijas un pat valsts institūcijas izplata melus par to ietekmi, sakot, ka tie ir “vitamīniņi augiem”, sadalās nekaitīgās sastāvdaļās, un to nevarot uzskatīt par piesārņojumu, jo šie ir atļauti līdzekļi. Jā, tie ir atļauti līdzekļi, bet diemžēl kaitējums ir izrādījies lielāks, nekā sākotnēji domāts. Tāpēc pesticīdu lietošana būtu pieļaujama tikai galējas nepieciešamības brīdī, bet mums ir jāveido tāda lauksamniecība, kas nav atkarīga no videi un cilvēka veselībai toksiskām vielām – sintētiskajiem pesticīdiem”.

Latvijā lauksaimnieki turpmāko gadu laikā no Eiropas fondiem saņems vairāk nekā trīs miljardus eiro. Iniciatīvas atbalstītāji uzskata, ka šī nauda jāizmanto, lai atbalstītu tādu lauksaimniecību, kas ir saudzīga bioloģiskajai daudzveidībai un cilvēkiem.

Latvijā iniciatīvas atbalstītāji ir: biedrība “Ekodizaina kompetences centrs”, Latvijas Dabas fonds, Pasaules Dabas fonds, Latvijas biškopības biedrība, Latvjias Permakultūras biedrība, Latvijas Zaļā kustība, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un līdzdalības platforma Mana balss.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU