DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. septembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Noslēdzas meža ugunsnedrošais periods

Valsts meža dienests ar 6. septembri atceļ meža ugunsnedrošo laikposmu visā Latvijas teritorijā. Lēmums par ugunsnedrošā laika posma beigšanu pieņemts, pamatojoties uz hidrometeoroloģisko prognozi. Ir iestājies lietaināks un vēsāks laiks, kad ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā būtiski samazinās.

Kopš 26. aprīļa visā valsts teritorijā spēkā bija meža ugunsnedrošais laikposms, kura sākumu ik gadu nosaka Valsts meža dienests (VMD). Šī perioda laikā mežā ir ierobežotas un aizliegtas vairākas darbības, piemēram, mežos kurināt ugunskurus drīkst tikai tam paredzētās un īpaši iekārtotās vietās, ir aizliegts braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem. Izvērtējot hidrometeoroloģisko prognozi, VMD pieņēmis lēmumu ar 6. septembri Latvijā atcelt meža ugunsnedrošo laikposmu.

Īpaši kritiska situācija mežā bija jūlijā, kad ilgstošā sausuma un karstuma dēļ, risks izcelties meža ugunsgrēkiem bija ārkārtēji augsts.

Šogad VMD atklāja un dzēsa 434 meža ugunsgrēkus ar kopējo uguns skarto meža zemes platību 503 ha, t.sk. jaunaudzes 115 ha. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2021. gadā meža ugunsgrēku skaits ir mazāks, bet izdegusī platība ir lielāka.

Lielākais šī gada meža ugunsgrēks izcēlās 26. jūlijā Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā pie Lēdurgas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Lielais un Pemmes purvs”, kopā izdega 180 ha. Ugunsgrēka likvidēšanā bija iesaistīti lieli VMD un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un materiāltehniskie resursi. Dzēšanas darbos piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku un Valsts robežsardzes helikopteri.

Savukārt 9. jūlijā Pierīgā, Garkalnē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajos mežos, tā rezultātā izdega 22 ha meža zemes. Mainīgā vēja virziena dēļ bija apdraudēts Garkalnes ciemats. Ugunsgrēkā pamatā cieta jaunaudzes, kā rezultātā izveidojās vainaguguns, to no gaisa dzēsa Nacionālo bruņoto spēku helikopters. Ugunsgrēka ierobežošanai VMD izmantoja pretuguns metodi, tās pielietošanai nepieciešama ļoti augsta profesionālā sagatavotība tieši meža ugunsgrēku dzēšanā, kā arī bezbailība.

Visbiežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni. Diemžēl vēl joprojām daļa meža ugunsgrēku izceļas ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā, šogad ir konstatēti 11 šādi gadījumi. Specifisko apstākļu dēļ reti izdodas noskaidrot vainīgo, bet tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad vainīgie ir tiesāti un saņēmuši sodu. 12 meža ugunsgrēku izcelšanās cēlonis 2021. gadā bija zibens spēriens.

VMD pateicību meža ugunsgrēku dzēšanā izsaka saviem sadarbības partneriem – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts robežsardzei, VAS “Latvijas dzelzceļš”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Rīgas meži”, kā arī iedzīvotājiem un brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībām, kas ar savu tehniku sniedza atbalstu meža ugunsgrēku likvidēšanā.

Lai arī ugunsnedrošais laika posms beidzas 6. septembrī, VMD aicina iedzīvotājus, arī turpmāk uzturoties mežā, būt uzmanīgiem ar uguni, jo īslaicīgi var būt sauss laiks, kas palielina iespējamību izcelties meža ugunsgrēkam.

Vienlaikus VMD atgādina, ka, neskatoties uz meža ugunsnedrošā laika posma beigšanos, mežā ir aizliegts dedzināt atkritumus, dedzināt ciršana atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem, dedzināt vai kurināt ugunskuru, ja kūdras slānis ir biezāks par 0,5 m.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU