DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. augustā, 2021
Lasīšanai: 9 minūtes
1
1

Egila Levita uzruna Latvijas Pašvaldību savienības 31. kongresam

Augsti godātais Kaminska kungs!

Pašvaldību domju deputāti!

Dāmas un kungi!

I

Administratīvi teritoriālā reforma ir noslēgusies, un vēlētāji tūlīt jau visos jaunajos novados būs ievēlējuši savus priekšstāvjus. Laiks ir visiem kopā sākt strādāt savas pašvaldības un visas Latvijas kopējam labumam. Un tas ir arī tas, ko mēs, Latvijas sabiedrība, no jums sagaidām.

Pēc administratīvi teritoriālās reformas pastiprināta uzmanība tiek pievērsta jaunizveidoto pašvaldību turpmākam darbam un pastāvošo problēmu risināšanai. No administratīvi teritoriālās reformas gaida daudz. Reformas īstenotāji solīja, ka katram Latvijas iedzīvotājam tiks nodrošinātas vienādas dzīves iespējas un vienlīdz pieejami pakalpojumi neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā viņš dzīvo.

Tieši no jaunievēlēto domju un katra ievēlētā deputāta darba lielā mērā būs atkarīgs vērtējums par reformas sekmīgumu un panāktajiem dzīves kvalitātes uzlabojumiem. Tā ir liela atbildība, kas uz jums visiem gulstas.

II

Jūs savu darba cēlienu sākat ar ļoti zemu vēlētāju aktivitāti tikko aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās. Lai arī pašvaldības ir katram vistuvākās varas institūcijas, pārāk daudzi izvēlējās palikt mājās un ļāva citiem savā vietā izdarīt izvēli par to, kā turpmāk savā pašvaldībā dzīvot.

Zema vēlētāju aktivitāte vienmēr ir ļoti satraucošs signāls. Pārāk daudzi nejūt, ka viņi ar savu balsi vai savu pilsonisko aktivitāti varētu ko mainīt vai ietekmēt pašvaldības darbā.

Es aicinu jaunievēlētos pašvaldību deputātus pievērst īpašu uzmanību uzticēšanās saiknes stiprināšanai starp iedzīvotājiem un pašvaldību un rast iespējas sekmēt iedzīvotāju demokrātisko līdzdalību pašvaldību darbā.

III

Esmu vairākas reizes uzsvēris valsts un pašu pašvaldību konstitucionālo pienākumu sekmēt iedzīvotāju un vietējo kopienu demokrātisko līdzdalību pašvaldību darbā. Pārāk ilgi pašvaldībās demokrātiskā līdzdalība nav mērķtiecīgi veicināta, bet drīzāk daudzviet pieciesta un dažviet apkarota, radot iedzīvotājiem atsvešinātības sajūtu.

Varas atvērtība dialogam ar sabiedrību, ieklausīšanās vietējo kopienu, sabiedrisko organizāciju un atsevišķu iedzīvotāju viedokļos, kā arī spēja saklausīt vērā ņemamas lokālas iniciatīvas un tās atbalstīt ir demokrātijas pamats. Tas veicina uzticēšanos starp iedzīvotājiem un pašvaldībām, tas arī rada iedzīvotājos pārliecību, ka patiešām katrs viedoklis un katra balss ir nozīmīga un pašvaldība strādā viņu labā.

Jo īpaši pēc administratīvi teritoriālās reformas jaunizveidotajos novados svarīgi, lai neveidotos jaunu nomaļu efekts un lai vietējām kopienām nerastos aizmirstības un atsvešinātības sajūta, ka viņu pašvaldība ir daudz tālākos attīstības centros un par viņu problēmām rūpējās mazāk.

Šo iemeslu dēļ esmu aicinājis likumdevēju paredzēt, ka vietējās kopienās – pagastos un mazpilsētās – paši iedzīvotāji tieši varētu ievēlēt savas iedzīvotāju padomes, kas pārstāvētu kopienas intereses un izlemtu vietējas nozīmes jautājumus. Un šādi vietējas nozīmes jautājumi vienmēr pastāv.

Ministru kabinets tam vajadzīgo regulējumu ir iekļāvis jaunajā pašvaldību likumprojektā, kuru šobrīd izskata Saeimā. 

Es vēlētos aicināt jaunievēlētās novadu domes negaidīt šā likuma pieņemšanu un nenovilcināt jēdzīgu iedzīvotāju padomju izveidošanu jaunajos novados. Jau šobrīd jums ir iespēja pašiem lemt un, mainot līdzšinējo praksi, dot reālu iespēju vietējām kopienām pašām ievēlēt savu iedzīvotāju padomi, lai tā varētu pārstāvēt pagasta vai pilsētas intereses pašvaldībā un piedalīties vietējo kopienu skarošo jautājumu izlemšanā.

IV

Daudz darāmā darba administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai vēl ir gan Saeimai, gan Ministru kabinetam.

Ir nepieciešams pienācīgi un korekti izpildīt ar administratīvi teritoriālo reformu saistītos Satversmes tiesas spriedumus. Tas prasa rūpīgu analīzi un labus risinājumus.

Saeimai beidzot vajadzētu pieņemt jau pārāk ilgi novilcināto vietējo pašvaldību referendumu likumu, kas dotu vēl vienu iedzīvotāju intereses veicinošu un demokrātisko līdzdalību stiprinošu instrumentu pašvaldībās.

Es atbalstu Ministru kabineta nodomu pieņemt jaunu un modernu pašvaldību iekārtas likumu, un šī likuma projekts jau ir iesniegts Saeimā. Es rūpīgi sekošu šī likuma apspriešanai Saeimā un ieviešanas gaitai.

Sagaidu, ka Saeima vēl šajā sasaukumā spēs pabeigt darbu ar jauno pašvaldību likumu, jo daudzkārt lāpītais pašreizējais pašvaldību likums ir pieņemts ļoti sen, 1994. gadā. Ir laiks jaunam, modernam pašvaldību likumam.

V

Likumdošanas darbā un ikvienā citā jautājumā, kas skar pašvaldību darbību un to iedzīvotāju intereses, likumdevējam un valdībai nozīmīgs un neatsverams partneris ir Latvijas Pašvaldību savienība.

Latvijas Pašvaldību savienība, pārstāvot visu pašvaldību viedokli, ir spējīga ar konstruktīviem priekšlikumiem un pārdomātām iniciatīvām sniegt nepieciešamo atbalstu Saeimai, Ministru kabinetam un nozares ministrijām, lai laikus varētu kopīgi risināt apzinātās problēmas un panākt vajadzīgos uzlabojumus visas sabiedrības interesēs.

Dažus beidzamos gadus Latvijas Pašvaldību savienības dialogs ar Saeimu un Ministru kabinetu nav sekmējies, un dzirdēts daudz kritikas un pārmetumu no abām pusēm.

Es domāju, ka šobrīd ir piemērots brīdis abām pusēm pārdomāt iepriekšējo sadarbības pieredzi, izdarīt vajadzīgos secinājumus un uzlabot savstarpējo kopdarbību. Tas būtu mūsu visu ilgtermiņa interesēs.

Labs piemērs kopdarbībai ir manis ierosinātā Latvijas Pašvaldību savienības un pašvaldību līdzdalība iniciatīvā “Dators ikkatram bērnam”. Tieši pašvaldību aktīvs darbs sadarbības memoranda īstenošanā ir un būs svarīgs, lai katram Latvijas skolēnam un skolotājam savas skolas datoru bibliotēkā būtu iespējams saņemt mūsdienīgu mācību līdzekli. Sadarbības memoranda stūrakmens ir pašvaldību atsaucība, gan veidojot datoru bibliotēkas, gan sniedzot atbalstu datoru jēgpilnai un efektīvai izmantošanai mācību procesā, plānojot skolas darba modernizāciju ilgtermiņā. Šis ir viens nozīmīgs uzdevums mums visiem – kopīgiem spēkiem sasniegt katru Latvijas skolēnu un skolotāju, dot viņiem prasmes apgūt digitālās prasmes un zināšanas un izskaust digitālo nevienlīdzību Latvijā. Es redzu, ka no pašvaldību puses šeit ir ļoti liela atsaucība. Liels paldies jums par to!

VI

Latvijai ir nepieciešamas stipras un modernas pašvaldības, kas ieklausās savos iedzīvotājos, veicina viņu demokrātisko līdzdalību un sekmē katra piederības izjūtu savai vietējai kopienai un savai pašvaldībai.

Šādu pašvaldību veidošana sociālajā realitātē ir jaunievēlēto pašvaldību domju un to deputātu uzdevums, jo tikai jūs vislabāk zināt savas pašvaldības iedzīvotāju intereses un vajadzības un tikai jūs varat tās īstenot, veidojot aktīvu dialogu ar saviem iedzīvotājiem.

Vēlēšanās jums ir uzlikts pienākums nākamajos četros gados godprātīgi strādāt, lai pēc reformas patiešām izveidotos vienotas un spēcīgas pašvaldības, pagātnē paliktu iekšējās pretrunas un savstarpējie aizvainojumi un neveidotos arvien jaunas nomales tālāk no attīstības centriem vai “labās” un “sliktās” pašvaldību daļas.

Lai jums sekmējas darbs visu mūsu interesēs visas sabiedrības kopējam labumam!

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU