DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Karstā laikā iedzīvotāji pastiprināti ziņo par traucējošām smakām, lielākā daļa no ziņojumiem neapstiprinās

Valsts vides dienesta (VVD) vērojumi liecina, ka īpaši karstā un bezvēja laikapstākļos iedzīvotāji pastiprināti izjūt smakas. Šī gada jūnijā un jūlijā VVD saņēmis jau kopumā 243 ziņojumus par traucējošu smaku. Tomēr, veicot pārbaudes, no visiem šiem ziņojumiem tikai 18 gadījumos, t.i., ~7%, novērotā smaka atzīta par traucējošu. Seši jeb viena trešdaļa no šiem gadījumiem saistīti ar SIA “Rīgas ūdens” bioloģiskās attīrīšanas stacijas „Daugavgrīva” dūņu laukiem Vārnukrogā, Jūrmalā.  

VVD norāda, ka jebkura piesārņojoša darbība, kas tiek veikta, rada ietekmi uz apkārtējo vidi, t.sk. var tikt novērota īslaicīga labsajūtu traucējoša smaka. Tomēr šajos gadījumos, kā liecina VVD veiktās pārbaudes, ja uzņēmums ievēro vides prasības, šī īslaicīgā smaka nav atzīstama par traucējošu.

Organiskā mēslojuma izkliedēšana uz lauksaimniecības zemēm var radīt īslaicīgu, labsajūtu traucējošu smaku, tomēr šī darbība nav uzskatāma par vides pārkāpumu, ja tiek ievērotas vides prasības. Lai ierobežotu iespējamu smaku emisiju no lauksaimniecībā izmantojamajām zemēm, kūtsmēslus vai citu organisko mēslojumu izkliedēt drīkst jebkurā nedēļas dienā, bet to nedrīkst darīt svētdienās un valsts noteiktās svētku dienās. Situācijās, kad ir aizdomas par neatbilstošu kūtsmēslu, vircu un citu mēslošanas līdzekļu izmantošanu, par to jāziņo Valsts augu aizsardzības dienestam, zvanot uz tālruni 67550944.

Vienlaikus VVD vērš uzņēmumu uzmanību, ka, saglabājoties augstai gaisa temperatūrai un lēnam vējam, palielinās risks, ka jebkura uzņēmuma darbība, neievērojot vides atļaujā noteiktās prasības, var izraisīt būtisku negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi. Tā, piemēram, pat neliela daudzuma neattīrītu ražošanas notekūdeņu novadīšana vidē var izraisīt zivju slāpšanu, tā kā ūdens tilpēs novērojams pazemināts ūdens līmenis. Savukārt neatbilstoša atkritumu apsaimniekošana var palielināt ugunsbīstamības riskus.

Gadījumos, kad tiek novērota ilgstoša, spēcīga, traucējoša smaka, kā arī citās situācijās, kad nepieciešama vides kontrolējošās iestādes nekavējoša rīcība, VVD aicina iedzīvotājus zvanīt uz VVD vienotā zvanu centra tālruni 26338800 (24/7).

Papildus informācija

Traucējošas smakas ir ļoti subjektīvs faktors, reālajā dzīvē apmēram 2/3 cilvēku smaku sajūt normāli, 1/6 daļa ir ļoti jūtīgi, bet 1/6 daļai – salīdzinoši nejutīgi. Normatīvajos aktos noteiktās robežvērtības ir orientētas uz šo 2/3 cilvēku labsajūtas nodrošināšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU