DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
5
5

Savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks - spilgti zaļš augs ar kārdinošu ķiploku smaržu, kas šajā gadalaikā ir sastopams gan savvaļā, gan arī iedzīvotāju dārzos. 

Laksis Allium ursinum Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc  savvaļā plūkt, griezt, vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr, aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos.  Lai kontrolētu aizliegumu ievērošanu līdz pat maija beigām Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde)  pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. “Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” norāda Pārvaldes Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Aizsargājot lakšu audzes, Pārvaldes inspektori no aprīļa līdz pat maija beigām pastiprināti uzraudzīs aizlieguma ierobežojuma ievērošanu mežos un iespēju robežās arī apsekos tirdzniecības vietas.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods - fiziskai personai no līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien Pārvaldes, bet visas sabiedrības rūpe, un ikvienu aicina sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā. “Ja vien iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina - nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta,” pārliecināts D. Vasiļevskis. Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, pārvalde lūdz ziņot pašvaldības policijai vai Pārvaldei.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu, lakšiem piemērotu vietu, Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU