DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Atvadas no 110 gadus vecās Pērtiķu mājas ceturtdien, 22. aprīlī plkst. 11.00

1911. gadā celtās Rīgas zoodārza pirmās apkurināmās dzīvnieku mītnes - Pērtiķu mājas atslēgas tiks nodotas būvniekiem, lai uzsāktu 17 gadus neapdzīvotās ēkas demontāžu un pārbūvi par plašu un daudzfunkcionālu vides izglītības centru. Vērienīgā pārbūve tiek realizēta Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekts" ietvaros un tās kopējās izmaksas ir 2,1 miljons eiro.

Bet vecās Pērtiķu mājas 17 gadus aizvērtās durvis vēl uz brīdi atvērsies. Pēdējo reizi, lai ieinteresētie žurnālisti paspētu iemūžināt daļu no zoodārza vēstures.

Atvadas bez skumjām

Arhitekta Hermaņa Zeiberliha projektētajā Pērtiķu mītnē sākotnēji bija paredzēts turēt gan pērtiķus, gan arī lielos rāpuļus un ziemā pat ziloņus. Tad nu gadu pēc ēkas uzbūvēšanas, Rīgas zooloģiskā dārza atvēršanas dienā 1912. gada 14. oktobrī, visi iemītnieki, ieskaitot krokodilus, jau sildījās pie siltajām krāsnīm. Diemžēl ne ilgi... 1913. gada 11. janvārī izcēlās ugunsgrēks un liela daļa ēkas nodega. Par laimi dzīvniekus izdevās izglābt. Līdz nākošajam rudenim ēka jau bija atjaunota, gan bez apjomīgās piebūves, bet gatava uzņemt dažnedažādus pērtiķus, kuru eksponēšanai tā kalpoja līdz pat 2004. gadam, kad tika atzīta par nepiemērotu dzīvnieku turēšanai. Un pamatoti, jo izkurtējušo dēļu sienas jau caurpūta Ķīšezera vēji un šaurajos sarūsējušo režģu būros pērtiķi nudien atgādināja cietumniekus... Nenoliedzami, ka 100 gadu laikā radikāli mainījušies prtiekšstati par to, kādi apstākļi jārada dzīvniekiem nebrīvē.

Ne vairs pērtiķēni...

Nepieciešamība pēc mūsdienīgām telpām vides izglītībai Rīgas zooloģiskajā dārzā ir jau sen, jo akūti trūkst telpas semināriem un konferencēm, kā arī šaurā mācību klase nespēj apmierināt skolu pieprasījumu pēc zoodārza “Zooskolas” piedāvātajām lekcijām un nodarbībām (pandēmijas laikā gan tās nenotiek). Jaunā vides izglītības centra plānotā telpu platība ir 728,60 m2 un, līdzās 3 mācību klasēm, izstāžu zālei (vestibilam) un semināru telpai, kas, nepieciešamības gadījumā,  transformējamas vienā lielā konferenču zālē, paredzētas arī vairākas apmeklētājiem aplūkojamas dzīvnieku ekspozīcijas. Komplicēto būvprojektu izstrādāja SIA “BM-projekts” un to 2 gadu laikā apņēmušies realizēt būvnieki no PS “Lemisele AG” (ietverot personu apvienību SIA "TRIGONE BŪVE" un SIA "Cander Būve").

Bet vecās Pērtiķu mājas 17 gadus aizvērtās durvis vēl uz brīdi atvērsies. Pēdējo reizi, lai ieinteresētie žurnālisti paspētu iemūžināt daļu no vēstures.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU