DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. martā, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Uzņēmējdarbība

Eiropas patērētāju aizsardzība: Latvija ziņojusi par 30 nedrošām precēm un ES līmenī aktualizē magnētisko rotaļlietu bīstamību

Vakar Eiropas Komisija publicēja gada ziņojumu par Safety Gate, kas ir ES ātrās brīdināšanas sistēma bīstamu patēriņa preču jomā un palīdz izņemt no tirgus bīstamas nepārtikas preces. Ziņojums liecina, ka pēc brīdinājumu saņemšanas iestāžu veikto darbību skaits gadu no gada pieaug, sasniedzot rekordaugstu rādītāju – 5377 darbības salīdzinājumā ar 4477 darbībām 2019. gadā. 9 % no visiem 2020. gadā paziņotajiem brīdinājumiem attiecās uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, galvenokārt maskām, kas paredzētas aizsardzībai, bet to nenodrošina. Latvijai bijuši 30 ziņojumi un 24 reakcijas ziņojumi.

Uzraudzības pasākumi bija vērsti uz precēm, kas saistītas ar Covid-19 un kas ir kļuvušas būtiskas visiem patērētājiem; 2020. gadā tika izdots 161 brīdinājums par sejas maskām, 3 brīdinājumi par īpašiem kombinezoniem, 13 brīdinājumi par roku dezinfekcijas līdzekļiem un 18 brīdinājumi par UV lampām, ko paredzēts izmantot kā sterilizatorus. Sistēmā izplatītie brīdinājumi ir spēkā arī šogad.

2020. gadā, izmantojot šo sistēmu, iestādes no 31 valsts, kas piedalās Safety Gate tīklā (ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija, Islande, Lihtenšteina un Apvienotā Karaliste), apmainījās ar kopumā 2253 brīdinājumiem par pasākumiem, kas veikti pret bīstamām precēm. Tās reaģēja, veicot 5377 turpmākus pasākumus. Tas par vairāk nekā 20 % pārsniedz 2019. gadā veikto turpmāko pasākumu skaitu.

Saskaņā ar ziņojumu visvairāk paziņotā preču kategorija ir rotaļlietas (27 % no visiem paziņojumiem), kam sekoja mehāniskie transportlīdzekļi (21 %) un elektroierīces un aprīkojums (10 %). Tas liecina, ka tirgus uzraudzība ES ir īpaši vērsta uz bērniem, kas ir neaizsargāta patērētāju grupa. Parasti visbiežāk tiek paustas bažas par precēm, kas rada traumas, piemēram, lūzumus vai smadzeņu satricinājumus (25 %), kam seko ķīmiskie komponenti produktos (18 %) un bērnu nosmakšanas risks (12 %).

2020.gadā Latvijai bijuši 30 ziņojumi un 24 reakcijas ziņojumi – par rotaļlietām, bērnu precēm, bērnu drošības barjeru, bērnu ratiņiem, apģērbi, tekstilizstrādājumiem un modes precēm, ādas jaku, elektriskām ierīcēm un aprīkojumu, USB barošanas avotu, akumulatora lādētāju e-cigaretei, spiediena iekārtām / traukiem, hēlija balonu, kosmētikas līdzekli.

RAPEX ziņojumi 2020.gadā (pavisam kopā 2020.gadā EK apstiprinājusi 30 ziņojumus (t.sk., par precēm, kas testētas 2019.gadā):

19 – rotaļlietas (7 - GPSD 12.panta ziņojumi (nopietns risks), 8 – GPSD 11.panta ziņojumi (mazāks par nopietnu risku), 4 – ziņojumi informācijai)

2 – bērnu preces, velosēdekļi (ziņojumi informācijai)

2 – hobija/sporta aprīkojums, 1 – pašbalansējošs skuteris (hooverboard) (GPSD 12.panta ziņojums (nopietns risks)), 1 – saliekams grils (GPSD 11.panta ziņojums (mazāks par nopietnu risku))

6 – individuālie aizsardzības līdzekļi, daļiņu filtra maskas (ziņojumi informācijai)

1 – ķīmiskie izstrādājumi, tetovēšanas tinte (GPSD 12.panta ziņojums (nopietns risks)) (Veselības inspekcija)

Ņemot vērā 2020. gada otrajā pusē vairākus negadījumus  ar smagiem ievainojumiem, kad dažāda vecuma bērni norija spēcīgus magnētus, PTAC šo problēmu aktualizēja un sniedza ziņojumu arī Eiropas Komisijas organizētajā pasākumā. Lai veiksmīgi novērstu šādu magnētisku rotaļlietu parādīšanos tirgū, ir svarīga dalībvalstu sadarbība.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu vairāk tiešsaistes tirdzniecības vietu apņemas uzlabot tajās pārdoto preču drošumu. Vakar iniciatīvai par Apņemšanos sekmēt preču drošumu pievienojās divi jauni parakstītāji: Joom un Etsy. Tādējādi tie apņemas pārbaudīt, ka preces, par kurām ziņots Safety Gate, netiek tirgotas to tīmekļa vietnēs, un ātri rīkoties, ja valsts iestādes tām ziņo par bīstamām precēm, kuru tirdzniecība būtu jāpārtrauc.

Vienlaikus ar ziņojuma publicēšanu Komisija ir darījusi pieejamu pilnībā pārveidoto Safety Gate publisko tīmekļa vietni, kam tagad ir moderna un lietotājdraudzīga saskarne, kuras mērķis ir paātrināt un atvieglot paziņošanas procesu. Lapas pakāpeniski tulko visās ES valodās. Uzņēmumi var izmantot arī Business Gateway, ar kura palīdzību tie var ātri un efektīvi brīdināt valsts iestādes par precēm, ko tie laiduši tirgū un kas varētu nebūt drošas.

Papildus informācijai ir pieejamas Safety Gate faktu lapa.

 

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU