DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. janvārī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Sākusies režisora Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” uzņemšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Andrejs Strokins

Tieši janvāra barikāžu atceres dienās Rīgā sākas Viestura Kairiša jaunās spēlfilmas „Janvāris” uzņemšana. Filma , kas top studijā "Mistrus Media" ar Nacionālā Kino centra atbalstu kā Latvijas, Lietuvas un Polijas kopražojums,  stāsta par 1991. janvāra barikāžu notikumiem Rīgā no tā laika jauniešu skatpunkta.

Filmas galvenais varonis, astoņpadsmit gadus vecais students Jazis izklaidējas kopā ar draugiem, bet iekļūst pilsētas politiskajos masu notikumos, kas kļūst arī par viņa pieaugšanas pagrieziena punktu. Janvāra notikumi – barikādes pilsētā, manifestācijas, apšaude –,  kuros viņš tiek ierauts bez īpašas izvēles, pārveido arī pašu Jazi, padarot viņu par brīvu cilvēku. Tā būs personīga filma par mēnesi, kad faktiski izšķīrās Baltijas valstu neatkarība, kur kolektīvās cīņas par tautas brīvību atmosfēra veidoja arī jaunu cilvēku brīvības izpratni un izaugsmi.

"Es  zināmā mērā arī esmu  1991. gada janvāra bērns. Tā bija mana garīgā piedzimšana, kad neatgriezeniski nolēmu kļūt par režisoru. Galu galā kas tad izdzīvo pēc vēsturiskajām kolīzijām un cilvēciskām traģēdijām – nepārejoša mīlestība uz kino. Filmu Janvāris  esmu iecerējis veidot daļēji kā autobiogrāfisku darbu, vairāk kā pieaugšanas stāstu, kas ir arī liela vēsturiska  tautas pavērsiena daļa. Filmas stāsts tiks stāstīts no galvenā varoņa perspektīvas – no tā, kā viņš redz notikumus, kā lielie vēsturiskie notikumi veido nospiedumus viņā,” saka filmas režisors Viesturs Kairišs.

Studijas Mistrus Media pieredze sadarbībā ar Viesturu Kairišu aizsākās, kopā veiksmīgi izveidojot spēlfilmu Melānijas hronika, kas kļuva par 2016. gada kino notikumu – filmas veidošanā iesaistījās ļoti daudzi interesenti, to Latvijas kinoteātros noskatījās vairāk nekā 87 000 skatītāju. Filma Janvāris tiek veidota kā Latvijas (Mistrus Media), Lietuvas (Artbox) un Polijas (Staron Film) kopprodukcija. “Viestura Kairiša topošā spēlfilma Janvāris iecerēta kā nozīmīgs vēstures un arī paaudzes stāsts par notikumiem, kas norisinājās pirms 30 gadiem. Tā ir vēsturiski nozīmīga filma arī tādēļ, ka ietver personisko atmiņu stāstu, kas ļaus identificēties katram, kuram šie notikumi palikuši atmiņā. Tā ir filma, kas runās par vēstures pagrieziena punktu, cilvēciskām izvēlēm un emocijām laikā, kad nav skaidrs, kāds būs vēstures tālākais liktenis. Būtiski, ka filmas varoņi būs jaunieši, tādējādi padarot vēsturiskās norises saprotamas un uztveramas arī mūsdienu jaunākās paaudzes auditorijai,” uzsver filmas producente Inese Boka-Grūbe.

Filmēšana turpināsies līdz marta beigām Rīgā, Rēzeknē un Viļņā. Spēlfilmas Janvāris izveidi atbalsta Nacionālais Kino centrs, LR Kultūras ministrija, Lietuvas Kino centrs, Polijas filmu institūts, Latviešu fonds un Latvijas Televīzija. 2020. gada rudenī filmas izveidi atbalstīja starptautisku kopražojumu atbalsta fonds Eurimages.

Filmas vizuālo tēlu veido godalgotais Polijas operators Vojteks Starons, filmas māksliniece Ieva Jurjāne, grima māksliniece Ilze Trumpe, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite. Producenti – Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe, galvenajās lomās aktieri Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska, Baiba Broka, Aleks Kazanavičs, Sandis Runge. Izpildproducenti - Mārtiņš Eihe un Agate Prozoroviča.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU