DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. decembrī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Nākamgad astoņi uzņēmumi nodrošinās valsts naftas produktu drošības rezerves

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) noslēdzis iepirkumu “Drošības rezervju pakalpojuma sniegšana valsts (Latvijas Republikas) naftas produktu rezervju izveidei” un izvēlējies astoņus uzņēmumus, ar kuriem līdz šā gada beigām slēgs līgumus par kopumā 352 700 tonnu dīzeļdegvielas un benzīna uzglabāšanu Latvijā, Lietuvā un Nīderlandē. Plānotais līgumu darbības periods ir 2021. gads, savukārt kopējā paredzamā līgumcena – 14, 6 miljoni eiro bez PVN.

BVKB direktore Svetlana Mjakuškina uzsver, ka iepirkums izvērties izdevīgāks: “Nākamgad Latvijā uzglabājamās degvielas apjoms ir pieaudzis, sasniedzot 63 %. Tāpat, valsts nākamajā gadā ik mēnesi ietaupīs vismaz vienu eiro par katru uzglabājamo degvielas tonnu, jo, salīdzinot ar 2018. rezervju iepirkumu, šajā iepirkumā vidējā svērtā cena par vienas tonnas uzglabāšanas pakalpojumu vienam mēnesim ir mazāka – 3,45 eiro/tonnā.”

S. Mjakuškina arī atgādina, kaValsts naftas produktu drošības rezervju uzglabāšanas sistēma tuvākajā nākotnē kopumā ir jāpārskata. Tajā skaitā jāņem vērā arī fakts, ka primāri Eiropas Savienības līmenī šīs rezerves nepieciešams uzturēt tautsaimniecības vajadzībām, lai krīzes situācijā degviela būtu pieejama iedzīvotājiem, kā arī glābšanas dienestiem.”

Līguma slēgšanas tiesības par valsts naftas produktu drošības rezervju nodrošināšanu 2021. gadā BVKB piešķīris astoņiem uzņēmumiem – SIA ”Pirmas”, SIA “Circle K Latvia”, SIA “RDZ Energy”, AS “Ventbunkers”, “Vitol SA”, “Gunvor SA”, UAB “Okseta” un UAB “Baltic Petrolium”.

No kopējā rezervju apjoma 121 tūkst. t jeb 34% ir benzīns un 231,7 tūkst. t jeb 66% dīzeļdegviela. Attiecīgi Latvijā uzglabāsies 63 % (99,5% dīzeļdegviela, 0,5% benzīns), Nīderlandē 34% benzīna, bet Lietuvā  3% dīzeļdegvielas.

Kopumā BVKB iepirkuma procedūras pirmajā kārtā piedalījās 15 kandidāti, tie visi tika atzīti par piemērotiem un aicināti iesniegt piedāvājumus iepirkuma procedūras otrajā kārtā. Izvērtēšanas rezultātā no 10 iesniegtajiem piedāvājumiem 8 pretendentu piedāvājumi atzīti par atbilstošiem iepirkuma procedūras otrās kārtas nosacījumiem. Birojs iepirkuma ietvaros veicis arī potenciālo degvielas uzglabāšanas vietu pārbaudes, ar mērķi pārliecināties par pretendentu piedāvātā apjoma faktisko pieejamību Latvijā.

Jau ziņots, ka BVKB jūnijā izsludinājis iepirkumu procedūru par valsts naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu 2021. gadam. Eiropas Savienības (ES) Direktīva 2009/119/EK Latvijai, tāpat kā citām ES dalībvalstīm, uzliek par pienākumu vienmēr uzturēt naftas produktu obligātās rezerves tādā daudzumā, kas atbilst 90 dienu vidējam importa daudzumam iepriekšējā kalendārajā gadā. Valsts naftas produktu drošības rezervju uzglabāšana jāveic konkursā izvēlētiem komersantiem, kas valsts vai vietējās enerģētiskās krīzes gadījumā apņemas Latvijai šos naftas produktus piegādāt vajadzīgajā daudzumā.

BVKB iepirkumu procedūru organizēja divās kārtās. Galvenie iepirkuma kritēriji bija saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, nepārsniedzot kopējo līgumcenu. Tāpat pretendentu izvēlē tika ņemta vērā arī naftas produktu uzglabāšanas vieta – Latvijas Republikas teritorija vai citas ES dalībvalstis.

2021. gadā BVKB naftas produktu drošības rezervēm plāno īstenot ne vien apjoma, bet arī naftas produktu kvalitātes kontroli.

Kopš 2020. gada 1. janvāra BVKB pilda centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas, organizējot iepirkumu drošības rezervju pakalpojumam valsts naftas produktu drošības rezervju izveidei, kā arī administrē šo pakalpojumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU