DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas
1
1

Ārlietu ministrijas paziņojums Krievijas agresijas Gruzijā gadadienā

Pieminot 2008. gada augustā notikušā Krievijas militārā uzbrukuma Gruzijai divpadsmito gadskārtu, Ārlietu ministrija apliecina atbalstu Gruzijas suverenitātei un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās un nosoda Gruzijas Dienvidosetijas un Abhāzijas reģionu okupāciju.

Latvija atzinīgi vērtē Gruzijas centienus izlīguma sasniegšanā ar Abhāzijas un Dienvidosetijas reģionu iedzīvotājiem, un nosoda Krievijas darbības, kas vērstas uz šo reģionu iekļaušanu Krievijas ekonomiskajā, muitas, sociālajā un drošības telpā.

Ārlietu ministrija nosoda Krievijas atbalstīto Abhāzijas un Dienvidosetijas pārvaldes institūciju īstenoto Gruzijas un Abhāzijas un Dienvidosetijas administratīvo robežlīniju tuvumā esošo robežšķērsošanas punktu regulāru slēgšanu, pierobežas iedzīvotāju – Gruzijas pilsoņu – brīvas pārvietošanās ierobežošanu un sistemātisku aizturēšanu. Nav pieļaujama nelikumīga robežzīmju un žogu uzstādīšana uz Gruzijas un Abhāzijas un Gruzijas un  Dienvidosetijas administratīvās robežlīnijas.

Ārlietu ministrija uzskata, ka nav pieļaujama pierobežas iedzīvotāju brīvas pārvietošanās ierobežošana un dezinformācijas izplatīšana globālās pandēmijas Covid-19 aizsegā. Covid-19 pandēmijas uzliesmojums Abhāzijā un Dienvidosetijā ir pierādījis, ka šie reģioni ir īpaši neaizsargāti pret globālajām problēmām, jo saskaras ar ierobežotiem finanšu, medicīnas un objektīvas informācijas resursiem, lai cīnītos pret vīrusu. Krievijai un Abhāzijas un Dienvidosetijas varasiestādēm ir jāatturas no soļiem, kas saasinātu situāciju un palielinātu drošības riskus reģionā.

Būtiska loma spriedzes mazināšanā starp konfliktā iesaistītajām pusēm, kā arī situācijas stabilizācijā un normalizēšanā ir Eiropas Savienības (ES) Novērošanas misijai Gruzijā (European Union Monitoring Mission in Georgia – EUMM). Latvijas pārstāvji piedalās šajā misijā kopš tās izveides. Šobrīd EUMM darbojas astoņi Latvijas eksperti.

Ārlietu ministrija aicina visas konfliktā iesaistītās puses konstruktīvi iesaistīties Ženēvas sarunu procesā [1] par konflikta mierīgu noregulējumu, lai tiktu panākts visas konfliktā iesaistītās puses apmierinošs risinājums.

Krievijai nepieciešams izpildīt visas saistības, kas izriet no 2008. gada 12. augusta ar ES starpniecību noslēgtā pamiera līguma, tostarp vienošanos par uguns pārtraukšanu un karaspēku atvilkšanu līdz pirmskonflikta pozīcijām, un nodrošināt brīvu humānās palīdzības piekļuvi šiem reģioniem. Aicinām Krieviju atsaukt Gruzijas reģionu Abhāzijas un Dienvidosetijas tā dēvētās valstiskās neatkarības atzīšanu.

Informācijai

2008.gada augustā norisinājās piecu dienu karš starp Krieviju un Gruziju. Kara rezultātā dzīvību zaudēja vairāki simti cilvēku. 2008.gada 12.augustā starp Gruziju un Krieviju tika parakstīta sešu punktu vienošanās par uguns pārtraukšanu. Vienošanās mediators bija ES. Krievijas 2008.gada 12.augusta vienošanos joprojām nav izpildījusi.

[1] Ženēvas sarunu process sākts 2008. gadā, lai risinātu Krievijas un Gruzijas 2008. gada augusta kara sekas. Ženēvas sarunās piedalās Gruzija, Abhāzijas un Dienvidosetijas pārstāvji, Krievija, ASV, ANO, EDSO un ES. 

 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU