DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. maijā, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība
1
1

J. Bordāns: PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanas komisija turpina darbu pie zaudējumu kompensācijas prasības sagatavošanas

Komisija PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai (Komisija) turpina mērķtiecīgu Saeimas 2005. gada 12. maija deklarācijas "Par Latvijā īstenotā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu” izpildi.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Neskatoties uz austrumu kaimiņa propagandas mašinērijas un viņas līdzskrējēju apgalvojumiem par saulaino dzīvi PSRS, mēs zinām, ka tā nebija. 50 gadus ilgais PSRS okupācijas armijas uzturēšanās laiks Latvijā raksturojās ar klaju patvaļu, cietsirdīgu un impērisku attieksmi pret Latviju un tās pamatiedzīvotājiem. Mūs mēģina parādīt kā vājus un nevarīgus, bet arī tie ir meli. Latvija, Lietuva un Igaunija visā okupācijas periodā no sava budžeta 30% - 48% atdeva kopējam PSRS budžetam. Latvijas gadījumā tie bija 48%! Pusi no ieņēmumiem, kurus esam gatavi pilnībā aprēķināt un atgūt!”

Otrdien, 5. maijā, Ministru kabinets iepazinās ar Komisijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par 2019. gadā veiktajiem pasākumiem un 2020. gadā plānotajiem darbiem.

Pērn Komisijas darbs notika piecos virzienos – Latvijas tautsaimniecībai, videi un demogrāfijai nodarīto zaudējumu aprēķināšana, kā arī PSRS militāri rūpnieciskā kompleksa darbības rezultātā Latvijai nodarīto zaudējumu apzināšana.

Tāpat arī Komisija turpināja veikt pasākumus, lai sagatavotu juridisko pamatojumu starptautiskas prasības celšanai starptautisko tiesību organizācijās. Šogad Komisija sagatavos starptautisko organizāciju – Apvienoto Nāciju Organizācijas, Eiropas Savienības un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas – pieredzes apkopojumu, lai Latvijas prasību sastādītu atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

Komisija turpinās arī darbu pie padomju režīma represēto personu datu bāzes veidošanas, lai Latvijas sabiedrība varētu iegūt pilnu informāciju par noziegumiem pret konkrētiem Latvijas iedzīvotājiem. Šogad tiks veikta Latvijas PSR un PSRS budžeta izdevumu kompleksa analīze par laika periodu no 1946.-1960. gadam, lai iegūtu pilnu ainu par PSRS koloniālo politiku Latvijā.

Ar informatīvo ziņojumu iespējams iepazīties Ministru kabineta mājaslapā. Plašāk ar Komisijas pētījumiem var iepazīties Komisijas mājaslapā.

Komisija izveidota 2005. gada 5. augustā un darbojās līdz 2009. gada 1. augustam, kad krīzes dēļ tās darbība uz laiku tika apturēta, taču 2013. gadā pēc tieslietu ministra Jāņa Bordāna priekšlikuma tās darbību atjaunoja.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU