DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. martā, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Valdības sociālie un sadarbības partneri: Steidzami jāpilnveido krīzes vadības modelis

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) vienojušies aicināt Saeimu un Ministru kabinetu steidzami pilnveidot krīzes vadības modeli.

Valdības partneru ieskatā, krīze ir tikai savā sākuma stadijā. Latvijas priekšrocība šobrīd ir tā, ka var labi prognozēt, redzot citu valstu labo un slikto pieredzi. Tāpat var mācīties no mūsu labās un sliktās pieredzes iepriekšējā krīzē, taču jārīkojas vēl straujāk un tālredzīgāk.

LTRK prezidents Aigars Rostovskis:  “Šobrīd jārīkojas ātri, drosmīgi un izlēmīgi. Krīze ir jāvada profesionāli, nevis jāreaģē uz tās izraisītajām sekām.”

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs: “Mēs apzināmies, ka ir steidzami vajadzīga valdības un partneru līdzatbildība, aktīva rīcība un  mūsu visu solidaritāte, lai aizsargātu uzņēmumus, Latvijas iedzīvotājus un mūsu tautsaimniecību. Mūsu sabiedrības aizsardzība prasīs ārkārtēju atbildību, rīcību un solidaritāti no visām pusēm. Mums ir jāsaglabā uzņēmumi un strādājošie, lai jau tuvākajā nākotnē nodrošinātu, ka pēc vīrusa uzveikšanas mēs esam saglabājuši uzņēmējdarbības ekosistēmu, kas ir vitāli svarīga, lai Latvija pilnībā atjaunotos un mums visiem būtu paļāvība nākotnei. “

Latvijas Pašvaldību savienība, Gatis Kaminiskis : “Šajā situācijā, kad katra stunda un diena ir būtiska, svarīgi rīkoties stratēģiski, reaģējot maksimāli un operatīvi, un koncentrējoties tikai uz krīzes risināšanu. Ārkārtas situācijas laikā visām pusēm ir jārīkojas vienoti, saskaņoti, līdzsvaroti, atbildīgi, ņemot vērā sabiedrības intereses, drošību un vajadzības. Jau šobrīd pašvaldības ir tās, kas aktīvi un ar vislielāko atbildību iesaistījušās situācijas risināšanā, rīkojas operatīvi un sniedz visu nepieciešamo atbalstu gan saviem iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem, lai pēc iespējas efektīvāk un ātrāk pārvarētu krīzi. Pašvaldības ir vistuvāk iedzīvotājam, tām ir sava būtiska loma arī šajā sarežģītajā laikā. Tāpēc esam nozīmīgs sadarbības partneris valdībai un iesaistītajām institūcijām, lai kopīgiem spēkiem veiksmīgi atrisinātu krīzi un sekmīgi īstenotu visus nepieciešamos pasākumus.”

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība Egils Baldzēns: "COVID 19 krīze mums māca būt solidāriem un līdzsvarot sabiedrības pamatgrupu intereses, lai nodrošinātu nepārprotamu sabiedrības atbalstu krīzes risinājumiem, sociālais dialogs un efektīva diskusija ir izšķiroši svarīga ne tikai uzņēmuma, iestādes, nozares līmenī, bet šobrīd vēl būtiskāks ir  dialogs visas sabiedrības un   valsts mērogā. Tas ir pamats veiksmīgai stratēģijai krīzes pārvarējumam. Lai mums izdodas. "

Valdības partneru aicinājums

Krīze ir tikai savā sākuma stadijā. Latvijas priekšrocība šobrīd ir tā, ka varam labi prognozēt, redzot citu valstu labo un slikto pieredzi. Tāpat varam mācīties no mūsu labās un sliktās pieredzes iepriekšējā krīzē. Jārīkojas vēl straujāk un tālredzīgāk! Šajā nolūkā nepieciešams:

1)      pilnveidot krīzes vadības modeli:

a)     krīzes stratēģiskajā vadībā iesaistīt sociālos un sadarbības partnerus1;

b)     Saeimai piešķirt Valdībai lielākas tiesības operatīvi lemt par krīzes pārvarēšanas jautājumiem2;

c)      nodrošināt šobrīd pilnīgu fokusu uz krīzes risināšanu, ievērojot sabiedrības dažādu grupu interešu līdzsvaru.

 

2)      apsteidzošāk gatavoties pandēmijas izplatībai un apkarošanai:

a)        stiprināt veselības aprūpes sistēmu;

b)        iesaistīt uzņēmumus un pašvaldības nepieciešamās infrastruktūras, pakalpojumu un materiāli tehniskās bāzes nodrošināšanai.

 

3)      uzlabot atbalstu krīzē cietušajiem cilvēkiem:

a)        organizēt atbalstu cilvēkiem karantīnas sakarā;

b)        uzlabot sociālā atbalsta “spilvenu” bezdarbniekiem;

 

4)      tālredzīgāk un proaktīvāk plānot ekonomikas glābšanu:

a)        operatīvi izstrādāt un ieviest uzņēmumu atbalsta stratēģiju;

b)        uzsākt darbu pie publisko izdevumu pārskatīšanas.

1 Iespējams izmantot 2009. gada jūlijā izveidotās Reformu vadības grupas (RVG) paraugu:  (http://tap.mk.gov.lv/mp/vaditas-padomes/Reformu-vadibas-grupa)  kā tas notika iepriekšējā krīzē. Visi būtiskākie lēmumi krīzes pārvarēšanā tika visprms izdiskutēti un pieņemti RVG, meklējot kompromisus, tādējādi nodrošinot gan tālredzīgākus lēmumus, gan nodrošinot atbalstu krizes lēmumiem

2 Pēc analoģijas ar kādreizējo Satversmes 81.pantu vai savādāk. Šajā krīzē nepieciešams nodrošināt ātrumu lēmumu pieņemšanai, turklāt vīrusa neprognozējamā izplatība var radīt sarežģījumus arī Saeimas lēmumu pieņemšanā

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU