DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. novembrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Pabriks: Kureliešu pretošanās pierāda latviešu nezūdošo vēlmi dzīvot brīvā

Šodien, 14. novembrī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks aicina pieminēt Latvijas ģenerāli Jāni Kureli un viņa vadītos kureliešus, kuri pirms 75 gadiem Otrā pasaules kara laikā cīnījās gan pret nacistisko Vāciju, gan pret Padomju Savienību.

“J. Kurelis atsāka cīņu par Latvijas neatkarību laikā, kad šāda ideja varēja likties bezcerīga. Taču ar savu rīcību un mīlestību pret dzimteni viņš iedvesmoja arī citus, kas pierāda latviešu nezūdošo vēlmi dzīvot brīvā un neatkarīgā Latvijā,” sacīja A. Pabriks. Ministrs uzsver, ka mūsdienās nedrīkst aizmirst par brīvības un neatkarības augsto cenu: “Mūsu senči ir pretojušies apspiešanai un krituši, lai turpmākās paaudzes varētu dzīvot brīvā Latvijā. Viņu mērķis bija cēls, un neatlaidība – apbrīnojama.” 

Pirmajā pasaules karā Jānis Kurelis aktīvi piedalījās karadarbībā, savukārt Otrā pasaules kara laikā uzņēmās vadīt militāro vienību (kureliešus), kura par savu mērķi izvirzīja cīņu par neatkarīgu Latviju, nepakļaujoties nevienai no okupācijas varām. Tai vietā kurelieši nodibināja sakarus ar Latvijas Centrālo padomi, kas ar memorandu pieprasīja nekavējoties atjaunot Latvijas Republikas suverenitāti. 1944. gada 14. novembrī vācu vienības negaidīti uzbruka un arestēja kureliešu vienības komandierus.

J. Kureli un astoņus viņa štāba virsniekus arestēja un nodeva tiesai, vēlāk J. Kureli aizsūtīja uz Vāciju. J. Kurelis ar ģimeni 1951. gadā emigrēja uz Čikāgu, kur mira 1954. gada 5. decembrī.

Jau ziņots, ka 2012. gada 19. maijā aizsardzības ministrs A. Pabriks piedalījās piemiņas brīdī, kas tika veltīts Latvijas ģenerālim J. Kurelim, un nolika ziedus viņa atdusas vietā Čikāgā. Pasākuma laikā tika atklāta arī Latvijas Okupācijas muzeja uzstādītā piemiņas plāksne, uz kuras rakstīts: „Pat tumšākajos brīžos nenodzisa cerība, ka reiz Latvija atkal būs brīva.”

Raksts “Kurelieši – cīņa pret visām okupācijas varām”: https://www.sargs.lv/lv/otrais-pasaules-kars/2019-11-14/kureliesi-cina-pret-visam-okupacijas-varam

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU