DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. septembrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Saeimas namā apskatāma ekspozīcija “Jānis Čakste – 160”

FOTO: Ernests Dinka, Saeima

Atzīmējot Jāņa Čakstes 160.jubileju un pateicoties par viņa devumu Latvijai, parlamentā skatāma izcilajam valstsvīram veltīta ekspozīcija “Jānis Čakste – 160”.

Ekspozīcijā iespējams iepazīt Tautas padomes priekšsēdētāju, Satversmes sapulces prezidentu un pirmo Latvijas Valsts prezidentu kā cilvēku, kurš stāvēja pie Latvijas valsts šūpuļa, iestājās par tiesiskumu un iedzīvināja demokrātijas principus.

Apkopotās grāmatas, dokumenti un fotogrāfijas vēstī par J.Čakstes personību, ģimeni, sabiedrisko darbību un politisko karjeru. Tāpat īpaši valstsvīra jubilejai veltītā animācijā var iepazīt valstsvīra dzīvesstāstu.

Ekspozīcijā apskatāma arī J.Čakstes grāmatas “Latvieši un viņu Latvija: kāda latvieša balss” oriģinālais 1917.gada izdevums vācu valodā, kā arī fonda “Jāņa Čakstes māja” atkārtotais izdevums, kuru 13.septembrī, dienu pirms J.Čakstes dzimšanas dienas, valstsvīram veltītas konferences ietvaros svinīgi atvēra Saeimas namā.

Tāpat parlamentā var aplūkot oriģinālos Latvijas Tautas padomes dibināšanas un Latvijas neatkarības proklamēšanas sēžu protokolus, kā arī Satversmes sapulces pirmās sesijas atklāšanas sēdes stenogrammu.

Saeimas namā skatāmi arī vairāki fotogrāfiju oriģināli, tostarp attēls, kurā J.Čakste kā Satversmes sapulces prezidents pasniedz III šķiras Lāčplēša Kara ordeni. Aplūkojams arī autentisks Lāčplēša Kara ordenis, kā arī Lāčplēša Kara ordeņa apliecība, kas 1922.gadā pasniegti Brīvības cīņu dalībniekiem un latviešu strēlniekiem. Iekļauts arī fotoattēls, kurā J.Čakste dod Valsts prezidenta svinīgo solījumu.

Ekspozīcija tapusi, Saeimai sadarbojoties ar muzeju “Jāņa Čakstes māja”, Latvijas Universitātes docentu Jāni Plepu un Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta direktoru Gunti Zemīti. Savukārt videoanimācija tapusi sadarbībā ar muzeju “Jāņa Čakstes māja”, Latvijas Universitātes docentu Jāni Plepu un Senāta Administratīvo lietu departamenta zinātniski analītisko padomnieci Ditu Plepu.

Ekspozīcijā izmantotas grāmatas, vēsturiskie materiāli, dokumenti, priekšmeti un fotogrāfijas no Saeimas, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Kara muzeja, muzeja “Jāņa Čakstes māja”, Veras Celmiņas privātā arhīva un Latvijas Universitātes bibliotēkas.

Ekspozīcija Saeimas nama Dzeltenajā zālē apskatāma līdz 27.septembrim. To var apmeklēt, piesakoties ekskursijai parlamentā pa tālruni 67087485, 67087483 vai sūtot pieteikumu uz e-pastu ekskursijas@saeima.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU