DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Karavīri piedalās Latgales partizānu pulka 100. gadadienas atceres pasākumos Balvos

Rīt, 5.jūlijā, Balvos Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes 31. kājnieku bataljona karavīri un zemessargi, NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīri piedalīsies svinīgajos Latgales partizānu pulka 100.gadadienai veltītajos atceres pasākumos.

Plkst. 13 Balvu novada muzejā notiks svinīgo pasākumu un ekspozīcijas “Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai” atklāšana. Savukārt no plkst. 13 Balvu Kultūras un atpūtas centra laukumā būs aplūkojama Zemessardzes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas militārā tehnika un ekipējums, kā arī bērniem un jauniešiem būs iespēja piedalīties stafetē un sportiskās aktivitātēs. Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt vairāk par dienesta iespējām Zemessardzē.

Dienas turpinājumā plkst. 18 notiks svinīgais pasākums pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem, kur uzstāsies Kanādas Bruņoto spēku Centrālais orķestris. Kanādas Bruņoto spēku Centrālā orķestra koncerta programmā iekļauta latviešu un kanādiešu oriģinālmūzika un tautas dziesmu aranžējumi.

Savukārt plkst. 19 Balvu pilsētas parka estrādē notiks ansambļa “Dobeles zemessargi” koncerts.

Latgales partizānu pulks 1919. gada jūlija sākumā veidojās no jau janvārī tapušajām atsevišķajām partizānu grupām dažādos Balvu apkārtnes pagastos un vīriem, kuri tām pievienojās pavasarī un vasaras sākumā. Jūnijā virsleitnanta Jāņa Vīndedža vadībā partizāni sargāja 50 kilometru platu frontes joslu pret lieliniekiem. Topošās Latvijas armijas Austrumu frontes virspavēlnieks 1919. gada 5. jūlija pavēlē Nr. 869 apstiprināja vienības jauno nosaukumu – Latgales partizānu pulks. Veidojot vienotu Latvijas armiju, pulku iekļāva tās sastāvā. Turpmākajos Neatkarības kara mēnešos pulks atradās Austrumu frontes ziemeļu sektorā, bet 1920. gada janvārī piedalījās Latgales atbrīvošanas operācijā. Latgales partizānu pulks pastāvēja līdz pat 1922. gadam, kad to pārformēja par bataljonu un iekļāva 9. Rēzeknes kājnieku pulka sastāvā.

Jau ziņots, ka 7. janvārī Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisināsies šogad un 2020.gadā. Pasākumi notiks hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918.gada 18.novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919.gada 10.jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919.gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3.jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6.jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919.gada 10.jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100.gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku mājas lapā: https://www.mil.lv/lv/latvijas-armijai-10

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU