DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. maijā, 2019
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

LU simtgades Latvijas reģionu ceļojošā izstāde turpina ceļu uz Kuldīgu

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā bibliotēka, LU Reģionālais centrs un LU filiāles organizē LU simtgades pasākumus Latvijas reģionos.

Astoņās Latvijas pilsētās būs skatāma ceļojošā izstāde “Johana Kristofa Broces (1742-1823) devums Latvijas novadpētniecībā: Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā” un zinātniskie lasījumi izstādes atklāšanas dienā – iespēja iepazīties ar LU filiāļu studentu, absolventu pētījumiem un LU mācībspēku zinātniskajiem lasījumiem, kas ir nozīmīgi vietējai kopienai.

Jau, rīt, 2019. gada 9. maijā plkst. 12.00 LU Kuldīgas filiālē (Kalna iela 19) notiks izstādes atklāšana, kurā piedalīsies LU prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā Ina Druviete, LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, LU Reģionālā centra direktore Gunta Kraģe, LU simtgades projekta vadītāja Indra Trofimoviča,  LU Studentu padomes priekšsēdētāja Alise Paula Zīverte un Kuldīgas novada pašvaldības pārstāvji. Ar zinātniskajiem lasījumiem par nozīmīgiem pētījumiem mūsdienu telpā piedalīsies LU Kuldīgas filiāles absolventi un LU mācībspēki, kā arī Kuldīgas izglītības, kultūras un mākslas jomas profesionāļi.

Ar zinātnisko lasījumu par latviešu valodu mūsdienu sabiedrībā  uzstāsies profesore Ina Druviete. Par J. K. Broces devumu Latvijas novadpētniecībā uzstāsies LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere un izpilddirektors Valdis Mazulis ar lasījumu “J. K. Broces Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcijas digitalizācija”, Kuldīgas novada muzeja pētnieks, LU absolvents  Pēteris Pabērzs par Kuldīgas novada vēsturi, bet Biedrības “Etniskās kultūras centra “Suiti”” valdes priekšsēdētāja/ projektu vadītāja, Dace Martinova  par suitu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, aizsargāšanu un līdzsvarotu attīstību.

LU Akadēmiskā bibliotēka veic nozīmīgu darbu kolekcijas popularizēšanā, jo J. K. Broces Baltijai veltīto zīmējumu un aprakstu kolekcijas unikalitāte ir daudzpusīgās un visaptverošās vēsturiskās liecības, kurās ar lielu precizitāti attēloti apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskās ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas.

Ar izstādi jau bijusi iespēja iepazīties daudzās valstīs – Igaunijā, Polijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Rumānijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā, Čehijā, Ungārijā, Baltkrievijā, Gruzijā un Izraēlā. LU simtgadē ar izstādi varēs iepazīties arī Latvijā.

LU simtgades ietvaros pirmo reizi izstāde tika atklāta  2019. gada 16. aprīlī, Jēkabpilī un līdz 7. maijam to varēja skatīt Vēsturiskās Latvijas Bankas ēkā.

LU Akadēmiskā bibliotēkas direktore Venta Kocere stāsta: “LU Akadēmiskā bibliotēka (“Bibliotheca Rigensis”) ir viena no vecākajām bibliotēkām Eiropā. Tā radusies pirms 495 gadiem reformācijas kustības laikā. Daudzi zīmētie objekti un dokumenti laika gaitā gājuši bojā vai pazuduši, un ziņas par tiem saglabājušās vienīgi J. K. Broces kolekcijā – 10 lielformāta sējumos “Sammlung verschiedener Lieflandischer Monumente...”, kuru 3130 lappušu tušas zīmējumos, akvareļos, aprakstos un dokumentos ar lielu rūpību un precizitāti fiksēta Latvijas un Igaunijas vēsture. LU Akadēmiskajā bibliotēkā ir izveidots kolekcijas digitālais arhīvs ar augstas kvalitātes elektroniskajiem attēliem, restaurēti bojātie sējumi un izveidota attēlu tiešsaistes datu bāze. 2017. gadā J. K. Broces kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.”

LU Kuldīgas filiāles direktore Ruta Karloviča:”Iepazīstoties ar J. K. Broces darbiem, šī ievērojamā laika liecinieka biogrāfiju, ir skaidrs, ka viņš ir viena no visspilgtākajām Apgaismības laikmeta personībām Latvijā un Baltijā, kura mūža darbs visos laikos izpelnījies godbijīgu un apbrīnas pilnu novērtējumu. Lai gan formāli Broce ir ierindojams savam laikam tipisko vēsturnieku-amatieru lokā (viņš studējis teoloģiju un visu mūžu strādājis par skolotāju), tomēr viņa devumam Livonijas avotpētniecības, arhīvistikas, novadpētniecības jomās raksturīga augstas raudzes profesionalitāte, pamatīgums un vēriens. Jebkurā gadījumā tās ir laika liecības un vēstījums nākamajām paaudzēm. Tās ir kā laika grāmatas ar dziļiem mūsu pēdu nospiedumiem tajās.

Tas ir ievērojams notikums - mazajā Kuldīgā “sagaidīt” J.K.Broci un ļaut viņa darbiem iedzīvoties senatnīgajā, mākslinieka laikmeta ēkā, LU Kuldīgas filiālē, kas celta 1869.gadā. Līdz ar to, pavērt priekškaru šodienas cilvēkiem par šī ievērojamā mākslinieka laika liecībām. Šāds pasākums filiālē vēl nav bijis, kurā tiks apvienota gan izstādes atklāšana, gan zinātniskie lasījumi ar laika liecībām par Kuldīgas un Alsungas novadu vēsturi un attīstību.”

Katrā LU filiāles pilsētā - Jēkabpilī, Kuldīgā, Cēsīs, Bauskā, Alūksnē, Madonā, Ventspilī un Tukumā – no 16. aprīļa līdz 20. decembrim, izstāde katrā vietā būs skatāma aptuveni mēnesi, lai novadu iedzīvotāji varētu iepazīties ar vēsturiskajām liecībām, kuras J. K. Broce ir atstājis savos zīmējumos un aprakstos, kas ir kultūrvēsturiska vērtība kā Latvijas, tā Eiropas mērogā.

Nākamais LU simtgades pasākums, izstādes “Johana Kristofa Broces (1742-1823) devums Latvijas novadpētniecībā: Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā” atklāšana un zinātniskie lasījumi plānoti 7. jūnijā LU Bauskas filiālē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU